Czerwone wino do kolacji, kolorowe drinki w klubie nocnym, piwo w lokalnym browarze - picie alkoholu właściwie nigdy nie wyszło z mody. 10 lat temu Komisja Europejska zleciła krajom członkowskim wykonanie badania dotyczącego spożycia napojów alkoholowych. Dane z Polski zebrała dr Barbara Bętkowska-Korpała z Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ, przestrzegając przed rosnącą liczbą uzależnionych. Z raportu wynikało, że kobiece picie upodabnia się do męskiego. Co więcej, rozluźnienia w procentach coraz częściej szukają dojrzałe, dobrze sytuowane, wykształcone kobiety oraz nastolatki bez nadzoru dorosłych.

 

W ciągu dekady liczba uzależnionych od alkoholu systematycznie wzrastała. Słupki statystyk rosną dla kobiet szukających pomocy w profesjonalnych ośrodkach odwykowych, ale i na izbach wytrzeźwień. Wzrosła  też liczba pań, które w stanie upojenia alkoholowego próbowały popełnić samobójstwo. Czy piją więcej i częściej niż mężczyźni? Niekoniecznie.

 

Dlaczego na kobiety alkohol działa bardziej niż na mężczyzn?

Różnica stężenia alkoholu we krwi dla kobiety i mężczyzny o podobnej masie ciała, pijących w tym samym tempie i ten sam rodzaj alkoholu, może wynosić nawet 40 procent. Płeć piękna gorzej znosi raczenie się drinkami i łatwiej zapada na wywoływane przez alkohol etylowy choroby. Osteoporoza, przyspieszona menopauza, zaburzenia przebiegu ciąży i płodu, rak piersi - to tylko jedne ze schorzeń, z którymi muszą się liczyć pijące panie. Warunkuje to kilka czynników biologicznych:

  • kobiety (zazwyczaj) ważą mniej niż mężczyźni, przy czym kilogram tłuszczu kobiety zawiera mniej wody niż u mężczyzny, tłuszczu zaś więcej. Ponieważ tłuszcz magazynuje alkohol, podczas gdy woda go rozrzedza, alkohol dłużej pozostaje w ciele kobiety, działając na mózg i inne narządy;
  • u kobiet występuje silniejsze niż u mężczyzn stężenie enzymów dehydrogenazy alkoholowej, odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu w żołądku i wątrobie. W efekcie organizm wchłania więcej alkoholu. Wysoki poziom tych enzymów sprawia, że człowiek ma tzw. “mocną głowę” - wolniej się upija, ale jednocześnie jest bardziej narażony na kaca oraz marskość wątroby;
  • wahania hormonów w trakcie miesiączki również mają wpływ na przyswajanie alkoholu przez organizm.

 

Czy mam problem z alkoholem?

Kobiety uzależniają się od alkoholu szybciej niż mężczyźni, jednak mają identyczne szanse na wyjście z nałogu, jeśli podejmą kurację odwykową. Do symptomów mogących świadczyć o tym, że alkohol zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem, należą:

  • systematyczne zwiększania ilości wypijanego alkoholu w celu poczucia odprężenia (wzrastająca odporność organizmu na alkohol);
  • rezygnacja z dnia pracy lub szkoły z powodu upojenia alkoholowego;
  • prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (nawet, jeśli jest to “tylko” jeden drink);
  • silne pragnienie napicia się, które pojawia się w chwilach stresu i nudy;
  • picie więcej niż 7 drinków (na przykład kieliszka wina lub szklanki piwa) tygodniowo;
  • picie w pojedynkę, począwszy od godzin rannych;
  • komentarze bliskich i znajomych, z których wynika, że martwią się o wpływ alkoholu na nasze zachowanie i zdrowie.

 

Grupa ryzyka

Badania wskazują, że kobiety, które sięgają po alkohol oraz go nadużywają, łączą pewne cechy. Oczywiście nie są one bezwzględnym wskaźnikiem zachorowania na alkoholizm. Po napoje procentowe panie sięgają z powodu zawodu miłosnego lub problemów w związku - często należą do nich rozwódki, kobiety niezamężne lub rozwiedzione. Większe prawdopodobieństwo nadużywania wykazują żony i partnerki alkoholików oraz osoby, które były napastowane seksualne w dzieciństwie lub życiu dorosłym.

 

Choroby wywoływane przez alkohol

Rak piersi

Według badań, alkohol zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Każde dodatkowe 10 g alkoholu dziennie zwiększa ryzyko choroby w ciągu całego życia o około 10 procent. Oznacza to, że ogólne ryzyko w przypadku tego nowotworu wynosi 9 na 100. Dwa drinki dziennie zwiększa ryzyko do około 13 na 100.

Niewydolność wątroby

U kobiet, które piją regularnie, występuje większe niż u mężczyzn ryzyko zachorowania na zapalenie wątroby oraz śmierć spowodowaną marskością wątroby (gdy traci ona zdolność filtrowania i wydalania toksyn).

Uszkodzenia mózgu

Mózg kobiet pod wpływem alkoholu częściej ulega uszkodzeniom - rezultatem jest utrata określonych funkcji i zdolności; zmniejsza się też jego rozmiary.
 

Ponadto alkohol związany jest z następującymi schorzeniami:

- Osteoporoza;

- Przedwczesna menopauza;

- Bezpłodność; ryzyko poronienia; uszkodzenia płodu, jeśli kobieta spożywa alkohol w trakcie ciąży;

- Wysokie ciśnienie krwi i choroby układu krążeniowego;

- Nadwaga;

- Przedwczesne starzenie się skóry.