Przeszczepione włosy, które wyglądają pięknie i naturalnie, i to bez nieestetycznych blizn? O najnowocześniejszym urządzeniu do transplantacji włosów na rynku światowym i polskim Smart Graft porozmawialiśmy z dr Krzysztofem Mirackim, który z powodzeniem przeprowadza już zabiegi przeszczepu włosów w Klinice Miracki w Warszawie.

 

Oglądaj wideo!

 

 

Estera Gabczenko: Od kiedy urządzenie Smart Graft jest dostępne w Polsce w Klinice Miracki?

Dr Krzysztof Miracki: W Klinice Miracki od stycznia tego roku oferujemy pacjentom najnowsze urządzenie do przeszczepu włosów dostępne na rynku światowym.  Mimo, że od naszego “debiutu” minęło kilka miesięcy, jesteśmy podekscytowani i wciąż doszkalamy się w temacie. Za nami już kilka takich szkoleń ze specjalistami, którzy przyjechali do nas z Francji i Stanów Zjednoczonych. Ludzie ci przeszczepiali włosy różnymi metodami i przyznają, że Smart Graft jest najskuteczniejszy.

Podekscytowanie wynika również z faktu, że razem z pacjentami czekamy na finalne efekty zabiegu. Na razie rezultat jest częściowy: obserwujemy jak włosy, które przeszczepiliśmy, zaraz po zabiegu pokrywają obszar łysiny. Na gęstą czuprynę należy zazwyczaj czekać od sześciu do dziesięciu miesięcy. W tym czasie włosy odbudowują się i tworzą nową fryzurę.

 

Na ilu pacjentach udało się przeprowadzić zabieg przeszczepu włosów?

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykonaliśmy kilkanaście zabiegów na pacjentach komercyjnych oraz kilku zaprzyjaźnionych osobach, którym bardzo zależało na skorzystaniu z technologii Smart Graft. Ci “ochotnicy” dali nam okazję do przetestowania Smart Graft’a, poznania jego możliwości.

 

Na czym polega różnica w transplantacji włosów urządzeniem Smart Graft a tradycyjnymi metodami, gdzie pobiera się kawałek skalpu z mieszkami włosowymi?

Metoda strip, o której Pani wspomina, polega na wycinaniu paska skóry owłosionej a następnie pozyskiwaniu z niej włosów do przeszczepu. Brzmi niewinnie, ale jest to poważny zabieg obarczony okresem rekonwalescencji i najczęściej widoczną blizną w miejscu wycięcia skóry. Pobieranie meszków włosowych tą metodą, w porównaniu z technologią Smart Graft, jest dalece bardziej inwazyjne i dyskomfortowe dla pacjenta. Okres rekonwalescencji w przypadku Smart Graft’a jest skrócony do minimum a na głowie nie pojawia się żadna blizna.

Głowica Smart Graft do pobierania meszków włosowych wygląda trochę jak głowica do borowania zębów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczula się obszar, z którego pobierane są grafty. Jest to bardzo precyzyjna procedura, lekarz musi mieć dobry wzrok i sporo cierpliwości. Pobieramy tysiąc lub więcej graftów, co może trwać nawet do trzech godzin.

Przewagę technologii Smart Graft nad innymi urządzeniami wykorzystującymi metodę FUE widać w  etapie pośrednim zanim mieszki włosowe trafią w docelowe miejsce. Grafty prosto z głowicy - za pomocą systemu rurek i w podciśnieniu - trafiają do odpowiednich pojemników zapewniających ich witalność przed ich finalnym przeszczepieniem. Jest to innowacja w przeszczepianiu włosów zapewniaąca metodzie Smart Graft najwyższą skuteczność zabiegu.

 

Na czym polega system przechowywania mieszków włosowych po pobraniu? Jaka jest ich przeżywalność?

Grafty - zanim trafią na tzw. obszar biorczy, czyli na obszar łysienia - przechowywane są w pojemniczkach zapewniających odpowiednią temperaturę i nawilżenie. Stosujemy także osocze bogatypłytkowe jako rodzaj kąpieli dla meszków, która zapewnia ich wysoką przeżywalność. Przy metodzie Smart Graft mówimy o przeżywalności 96 procentów pobranych graftów. Żadne inne urządzenie dostępne na rynku nie oferuje tak dobrych wyników. Jest to szczególnie ważne dla naszych pacjentów. Dla nich każdy włos jest - dosłownie - na wagę złota. W trakcie procedury przeszczepu dbamy więc o meszki włosowe z wielką pieczołowitością. Zwłaszcza, że nie mamy nieskończonej ich ilości do pobrania.

 

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu?

Zanim pacjent trafi na naszą salę operacyjną, musi przejść medyczną procedurę. Najpierw czeka go konsultacja ze specjalistą, który kwalifikuje do zabiegu i zleca badania, które powinien zrobić przed przeszczepem. Następnie umawiamy się na konkretny dzień i przygotowujemy pacjenta do zabiegu, stosując znieczulenie nasiękowe w okolicy, z której pobierane będą grafty. Najczęściej jest to potylica.

 

Czy jest to bolesny zabieg?

Pacjent od tego momentu znieczulenia nie odczuwa bólu ani dyskomfortu i schodzi z fotela już z przeszczepionymi włosami. Zdarzył nam się pacjent, który w trakcie zabiegu rozmawiał ze swoją dziewczyną na chacie, a nawet nawiązał z nią połączenie wideo, żeby pokazać, jak wygląda sala operacyjna.

Na następny dzień, kiedy znieczulenie przestaje działać, pojawia się lekki dyskomfort w miejscu przeszczepu. Pacjenci odczuwają swędzenie czy pieczenie tam, gdzie rosną nowe włosy i należy się pilnować, żeby absolutnie nie drapać skóry głowy. Trwa to kilka dni i potem uczucie swędzenia mija.

 

Jakie są zalecenia po przeszczepie włosów tuż po zabiegu oraz w dalszym czasie?

Tuż po zabiegu obszar z przeszczepionymi cebulkami włosa traktujemy jak ranę, czyli zachowujemy zasadę antyseptyczności. Po kilku dniach można delikatnie umyć głowę. W dalszej kolejności stosujemy szampony i leki wspomagające wzrost włosa. Pierwsze, delikatne meszki przeszczepione na obszar biorczy po jakimś czasie niszczą się. Dopiero po kilku miesiącach cebulka produkuje nowy, silny włos i pojawia się długo wyczekiwana czupryna. Jeśli zdarzy się, że pacjent chciałby mieć jeszcze więcej włosów, procedurę można powtórzyć.

 

Skąd pewność, że przeszczepione włosy znów nie zaczną nam wypadać?

Nie bez powodu obszar dawczy, czyli obszar, z którego pobierane są grafty, znajduje się na potylicy. Rosną na niej włosy niewrażliwe na wahania testosteronu. Przy łysieniu androgenowym jest to gwarancja, że włosy nie wypadną znów w tych samych okolicach.

 

Łysienie androgenowe najczęściej występuje u mężczyzn. A co z kobietami? Czy Smart Graf może im pomóc?

Smart Graft jest w tym względzie wyjątkowy. Bez względu, czy przeszczep dotyczy kobiety czy mężczyzny, czy włosy są jasne czy ciemne, kręcone czy proste, to głowica urządzenia zapewnia przeżywalność meszków włosowych na tym samym poziomie 96 procent. Dzięki temu możliwy jest przeszczep na mniej oczywiste obszary ciała, takie jak brwi, zarost męski czy owłosienie na klatce piersiowej.

 

Na rynku dostępne są urządzenia robotyczne do przeszczepu włosów, w metodzie Smart Graft lekarz pobiera grafty manualnie…

Dobrze, że Pani o tym wspomniała. Rzeczywiście istnieją robotyczne technologie do przeszczepu graftów, ale według specjalistów metoda manualna jest bardziej efektywna i precyzyjna. Przy metodzie robotycznej duża część meszków włosowych ulega zniszczeniu.

 

Co wpływa na uzyskanie naturalnej linii przeszczepu włosów?

Istotny jest dokładny wywiad z pacjentem i ustalenie jego oczekiwań. Oczywiście linię nowego zarostu ustala lekarz. Rezultaty są zależne od gęstości włosów w obszarze dawczym, a także wielkością obszaru, gdzie pacjent chce mieć nową czuprynę czy zarost. Procedura przygotowania pola operacyjnego musi być dokładnie przygotowana - lekarz musi mieć wyobraźnię oraz wiedzę, jak nowa czupryna ma wyglądać. Rzecz jasna liczy się naturalny efekt.

 

Dowiedz się więcej o zabiegu --> Smart Graft w Klinice Miracki - >>