Rozmowa z dr Krzysztofem Mirackim o laserach, które zrewolucjonizowały świat medycyny estetycznej i… dostępne są w Polsce!

 

Estera Gabczenko: Panie Doktorze, czy to prawda, że dobry gabinet estetyczny nie istnieje bez laserów? Musi mieć co najmniej laser frakcyjny, laser do naczynek, laser do depilacji i na przebarwienia?


Dr Krzysztof Miracki: Nowoczesna medycyna estetyczna ma tak wiele oblicz, że trudno jednoznacznie ją klasyfikować na podstawie jednego rodzaju terapii. Dlatego uważam, że nadużyciem jest stwierdzenie, że nie ma dobrego gabinetu medycyny estetycznej bez choćby jednego lasera. Jest mnóstwo gabinetów, które wykorzystują inne technologie - zresztą w naszej klinice, która specjalizuje się w laseroterapii również korzystamy z innych rozwiązań terapeutycznych.

Jednak prawdą jest, że nowoczesne lasery medyczne stanowią przyszłość medycyny estetycznej. Przyszłość, która poniekąd dzieje się na naszych oczach. Są bowiem remedium na ogromną liczbę problemów estetycznych. Umożliwiają stworzenie bazy do skutecznej terapii o długotrwałych efektach - bardzo często mniej inwazyjnej i łatwiejszej w percepcji dla Pacjenta niż inne rodzaje zabiegów - jak na przykład zabiegi chirurgii plastycznej. Dodatkowo terapie laserowe doskonale komponują się z innymi metodami leczniczymi stosowanymi w medycynie estetycznej - co pozwala na stworzenie indywidualnych, bogatych planów terapeutycznych dostosowanych do potrzeb skóry każdego Pacjenta. Nie można więc powiedzieć kategorycznie, że nie ma medycyny estetycznej bez laserów, jednak prawdą jest, że bez nich nie ma nowoczesnej medycyny estetycznej.

Natomiast co do optymalnej liczby laserów pokusiłbym się o stwierdzenie, że przy obecnym rozwoju technologii, aby zapewnić kompleksową ofertę zabiegową warto po prostu śledzić na bieżąco trendy, nowe produkty i wybierać te urządzenia, które pod względem parametrów i zastosowań dają możliwość jak najszerszego zastosowania w problemach naszych Pacjentów. I na pewno ma Pani dużo racji - laser do epilacji (najlepiej diodowy i aleksandrytowy), laser naczyniowy, nieablacyjny laser frakcyjny (doskonały w zabiegach odmładzających), laser ablacyjny dzięki któremu skutecznie pozbywamy się blizn i wykonujemy peeling laserowy, nowoczesny laser pikosekundowy - to obecnie baza, która pozwala na wykonywanie kompleksowych zabiegów. Jednak to zestawienie jest dużym uogólnieniem, ponieważ różnice między poszczególnymi laserami to kwestia wielu zmiennych: długości fali, czasu trwania impulsu, powinowactwa światła lasera, rodzaju zastosowanej soczewki, wielkości głowicy. Od wszystkich tych elementów zależy dopasowanie urządzenia do konkretnego wskazania. A możliwości jest bardzo wiele.

 

Czyli ilość laserów w gabinecie medycyny estetycznej ma znaczenie…

Naturalnie, że tak. Tak jak wspominałem - kombinacje parametrów laserów medycznych są bardzo różnorodne i każda z nich umożliwia precyzyjne dopasowanie do danego problemu. Mówiąc jaśniej: możemy oczywiście wykonywać zabieg usuwania tatuażu laserem q-switch - jednak terapia będzie bardzo długotrwała, obarczona dużym prawdopodobieństwem pozostawienia blizn i niestety nieskuteczna w zakresie usuwania kolorowego tatuażu. Jeżeli natomiast dysponujemy laserem pikosekundowym takim jak choćby PicoSure lub Discovery Pico - będziemy mogli usunąć tatuaż szybciej, bez blizn i z możliwością usunięcia tatuażu kolorowego. Analogiczną sytuację mamy choćby w przypadku laserów do epilacji. Jeżeli dysponujemy light sheerem będziemy depilować skutecznie, ale w długotrwałym procesie (laser ma bardzo małą głowicę, przez co zabieg trwa bardzo długo). Jeżeli dysponujemy nowocześniejszym laserem diodowym jak Vectus - przeprowadzimy zabieg znacznie szybciej i praktycznie bez ryzyka poparzeń na skórze Pacjenta ze względu na zaawansowane systemy bezpieczeństwa zastosowane w tym urządzeniu. Jeżeli dodatkowo posiadamy w klinice laser aleksandrytowy Motus możemy zarekomendować go Pacjentom o blond owłosieniu - jako że jest laserem najszybciej wychwytującym melaninę - a zatem idealnym dla osób o jasnym owłosieniu.
Takie przykłady można mnożyć niemal w nieskończoność - a wniosek jest zawsze jeden - im więcej urządzeń laserowych o zróżnicowanych parametrach tym większa szansa na opracowanie dla Pacjenta optymalnej terapii.

 

Spora część gabinetów w Polsce oferuje jednak zabiegi przeprowadzane na jednym urządzeniu. Rozwiejmy zatem wątpliwości, czy jeden laser może być dobry na wszystko?

Nie może. Poza oczywistymi sytuacjami - jak na przykład taka, że laserem naczyniowym nie usuniemy blizn, a laserem Sculpsure - nieinwazyjnym laserem diodowym przeznaczonym do redukcji tkanki tłuszczowej nie usuniemy owłosienia, ponieważ powinowactwo fali lasera powoduje, że światło działa bezpośrednio na wodę w komórce tłuszczowej, a nie na melaninę zawartą w mieszku włosowym - mamy też te mniej oczywiste. Możemy bowiem jeden laser wykorzystywać do wielu zabiegów - usuwania blizn, redukcji rozstępów, redukcji cellulitu, odmładzania, leczenia trądziku. dobrym przykładem jest laser Vectus. Jego podstawowym i najlepszym wskazaniem jest epilacja laserowa. Możemy nim jednak wykonywać zabiegi poprawiające koloryt skóry i usuwające przebarwienia. W naszej klinice nie stosujemy go do tego drugiego wskazania z bardzo prostej przyczyny - są do tego celu lasery lepsze, skuteczniejsze, przeznaczone specyficznie do zabiegów usuwania przebarwień. Można więc próbować poszerzać możliwe zastosowania jednego lasera, jednak zawsze będzie się to odbywało ze stratą dla komfortu Pacjenta i skuteczności terapii. Różnorodność wśród urządzeń laserowych jest podyktowana przede wszystkim względami efektywnościowymi - konkretny laser na konkretne schorzenie.

 

Przypomnijmy teraz Czytelnikom Zatoki Piękna czym jest laseroterapia i jak działają lasery?

Najogólniej mówiąc laseroterapia to terapia światłem o określonej, stałej długości fali. Właśnie ta długość fali jest kluczowa przy dopasowywaniu lasera do konkretnego schorzenia. Ponieważ to od niej zależy powinowactwo światła lasera, czyli to co „widzi” laser w naszej skórze. Mamy więc lasery, które mają powinowactwo do hemoglobiny, melaniny lub wody. Te pierwsze pomagają zamykać naczynka i usuwać problemy naczyniowe, drugie będą doskonale radzić sobie z przebarwieniami i epilacją, trzecie są perfekcyjnym sposobem na miejscową redukcję tkanki tłuszczowej.

A jak działają? Kiedy światło lasera dociera już do punktu, w którym rozpoczyna działanie przegrzewa tkanki i dokonuje swego rodzaju termicznej destrukcji. Niszczy i zamyka naczynia krwionośne, rozbija komórki tłuszczowe, usuwa barwnik z komórki. Dodatkowo to termiczne działanie powoduje, że skóra zostaje pobudzona do procesów naprawczych, a pierwszym sposobem na regenerację jaki zna ten największy organ organizmu człowieka jest produkcja kolagenu i elastyny. Które stanowią naturalne rusztowanie dla prawidłowego napięcia skóry. Efekt - usuwamy defekty i poprawiamy ogólną kondycję skóry.

Wywiad dr Krzysztof Miracki
Estera Gabczenko w rozmowie z dr Krzysztofem Mirackim

 

Do czego stosowna jest laseroterapia w medycynie estetycznej?

Zastosowanie laserów w medycynie estetycznej obejmuje obecnie niemal wszystkie obszary, w których funkcjonuje medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna. A konkretnie: dzięki laseroterapii możemy odmładzać, liftingować i naturalnie napinać skórę. Laseroterapia sprawdza się wyśmienicie we wszelkiego rodzaju zabiegach usuwających niedoskonałości sylwetki - miejscowym usuwaniu tłuszczu, modelowaniu figury, redukcji cellulitu. Kolejnym zastosowaniem jest terapia blizn, blizn potrądzikowych, a zatem również rozstępów, które są specyficznym rodzajem blizny. Laseroterapia to również metoda skutecznego przywracania skórze poprawnego kolorytu i to nie tylko w zakresie usuwania zmian naczyniowych, likwidacji naczyniaków czy pajączków, ale też w zakresie likwidacji przebarwień hormonalnych, starczych czy posłonecznych. I dalej: epilacja laserowa, leczenie grzybicy, leczenie chrapania. A także coraz popularniejsze w ostatnich latach kompleksowe zabiegi ginekologii estetycznej, w tym leczenie problemu wysiłkowego nietrzymania moczu czy kompleksowe zabiegi poprawy komfortu życia intymnego. Co ważne - spectrum możliwości laseroterapii z każdym miesiącem staje się coraz bogatsze.

 

Różne lasery stosowane są przy różnych zabiegach i problemach. Z czego wynika tak szerokie zastosowanie lasera?

Różnorodność zastosowań lasera wynika z tego, że parametry urządzeń wykorzystujących technologię laserową mówiąc potocznie „krzyżują się" w różnych obszarach. To znaczy mamy wiele kombinacji: długości fali, rodzaju plamki, czasu trwania impulsu. To daje możliwość komponowania urządzeń o bardzo różnym zastosowaniu, dopasowanym do różnych potrzeb skóry.

Weźmy na przykład dwa lasery diodowe Sculpsure i Vectus - jeden z nich wykorzystuje falę o długości 1060nm, drugi o długości 810 nm. Różnica niewielka, ale w efektach terapii ogromna ponieważ całkowicie zmienia zastosowanie lasera. Laser Sculpsure wychwytuje komórki tłuszczowe i niszczy je, laser Vectus melaninę, dzięki czemu jest stosowany w zabiegach epilacji laserowej.

Inny przykład: nieablacyjny laser Icon 1540 i ablacyjny laser iPixel. Oba znajdują zastosowanie w leczeniu blizn, jednak pierwszy z nich operuje w głębokich warstwach skóry naprawiając niejako od wewnątrz obszar blizny, zaś drugi odparowując wodę z wierzchnich warstw naskórka w pewnym sensie „ściera bliznę od zewnątrz”.

Kluczem do zrozumienia laseroterapii jest właśnie zrozumienie tej mnogości kombinacji. Jedna przy wyborze konkretnej terapii najlepiej zdać się na diagnozę i rekomendację lekarza, który dysponuje wieloma urządzeniami i zna możliwości każdego z nich.

 

Od czego zależy efektywność terapii laserowej? Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego lasera? I jakie są najczęściej używane lasery w medycynie estetycznej?

Efektywność laseroterapii zależna jest w zasadzie od trzech czynników. Po pierwsze dobrej diagnozy i właściwego doboru urządzenia. Po drugie od umiejętnego przeprowadzenia zabiegu przez doświadczonego lekarza. Laser jest urządzeniem bezpiecznym i skutecznym, o ile stosujący go zabiegowiec ma świadomość procesów, które zachodzą w skórze Pacjenta pod wpływem światła lasera. W przeciwnym razie można wyrządzić wiele szkody Pacjentowi. Dlatego w naszych klinikach zawsze stawiamy na długie, gruntowne szkolenia i ciągłe poszerzanie kompetencji zespołu. A po trzecie - efektywność terapii laserowej zależy od zaangażowania Pacjenta - przestrzegania zaleceń pozabiegowych, wykonania rekomendowanej serii zabiegów, jeśli istnieje taka konieczność oraz oczywiście prowadzenia zdrowego trybu życia.

Laser to urządzenie medyczne, nie magiczna różdżka. Efekty jego działania są trwałe, ale nie wieczne i im mniej dbamy o kondycję skóry i całego organizmu zakładając, że laserem zlikwidujemy swój problem estetyczny, tym mniejsza szansa na to, że terapia będzie skuteczna i trwała. Jeśli jednak przestrzegamy zaleceń lekarza i dbamy o siebie - efekty laseroterapii pozwolą długo cieszyć się piękną zdrową skórą.

Najczęściej używane obecnie lasery to z całą pewnością lasery do epilacji i wszelkiego rodzaju lasery wykorzystywane w zabiegach anti-aging. Jednak trudno wymienić konkretne urządzenia. w większości jest to zależne od specjalizacji kliniki lub gabinetu. Nasze kliniki, jako że Klinika Miracki jest siecią placówek medycyny estetycznej, specjalizującą się w laseroterapii, z dumą możemy pochwalić się największym parkiem maszynowym i największą liczbą laserów o szerokiej gamie zastosowań.

Sala laserowa
Sala laserowa, Klinika Miracki

 

Na jakiej technologii oparte są te najnowocześniejsze lasery i czy są dostępne w Polsce?

W dzisiejszych czasach szybkiej wymiany informacji i rozprzestrzeniania się nowych technologii rynek w Polsce nie jest w żaden sposób „zacofany” w stosunku do rynków zachodnich. Może nawet przeciwnie - jako bardzo dynamicznie rosnąca branża - polska medycyna estetyczna korzysta z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na świecie. Dzieje się tak choćby dlatego, że intensywny rozwój polskich klinik nastąpił w momencie ogromnego boomu technologicznego w medycynie estetycznej. Dlatego polskie kliniki kupują najnowocześniejsze urządzenia o najlepszych parametrach, systemach bezpieczeństwa etc. Podczas gdy nasi zachodni koledzy korzystają często z urządzeń starszej generacji, które wciąż sprawne i skuteczne nie dają podstaw do wymiany. A zatem jeśli chodzi o dostępność nowych technologii - z pewnością polski rynek jest w czołówce.

A jakie to technologie? Nieinwazyjne lasery diodowe takie jak Sculpsure - pierwszy laser na świecie do całkowicie nieinwazyjnego usuwania tkanki tłuszczowej, technologie pikosekundowe, które dzięki ultrakrótkiemu impulsowi pozwalają na zachowanie ogromnego bezpieczeństwa zabiegów. Poza tym, tak jak mówiłem wcześniej - laseroterapia jest dynamiczna i zmienna, i właściwie w każdym roku pojawia się nowe rozwiązanie lub ulepszenie dotychczasowej technologii.

 

Gdyby miał Pan Doktor wymienić największe Plusy laseroterapii?

Nie miałbym z tym najmniejszego problemu! Przede wszystkim mnogość zastosowań. Laseroterapia jest dziedziną wielowątkową, wielokierunkową pozwalającą na zwalczanie schorzeń i defektów estetycznych o bardzo różnym podłożu i objawach. Od leczenia chrapania, poprzez odmładzanie, wyszczuplanie, usuwanie owłosienia aż po leczenie problemów ginekologicznych. To istna kopalnia możliwości.

Po drugie: lasery to niska inwazyjność, wysokie bezpieczeństwo, długotrwałe efekty i ogromna skuteczność. Z perspektywy Pacjenta kliniki medycyny estetycznej - to największe atuty stosowania laserów. A to co najlepsze dla naszych Pacjentów - jest najlepsze też dla nas.

 

A są jakieś Minusy?

Minusów w sensie stricte terapeutycznym nie ma. Są natomiast pewne ograniczenia dla terapii laserowej. Podstawowym jest aspekt emocjonalny wynikający z niewielkiej edukacji na temat laseroterapii. Jest to dziedzina młoda, która obrosła ogromną ilością mitów i półprawd, które funkcjonują i zyskują coraz to nowe życie. Z jednej strony powodują, że wiele osób zupełnie bezpodstawnie obawia się terapii laserowej, z drugiej prowadzą do powstawania szkodliwych, żeby nie powiedzieć niebezpiecznych opinii, jakie krążą w internecie. Pół biedy jeżeli mówimy tylko o micie, że zabiegi laserowe można wykonywać tylko zimą lub jesienią. To można dosyć łatwo wytłumaczyć Pacjentom, że nie chodzi o porę roku tylko o konieczną ochronę skóry przed promieniowaniem UV po zabiegach laserowych. Chociaż ten mit też może mieć nieprzyjemne skutki, jeżeli na przykład Pacjent pojawi się owszem, w grudniu, na zabiegu laserowym, ale trzy dni później wyjedzie na urlop w gorące nasłonecznione rejony, bądź uda się na solarium. 

Jednak znacznie niebezpieczniejsze są domorosłe zalecenia pozabiegowe, czy wskazówki dla osób, które korzystają z laseroterapii autorstwa anonimowych internautów. Ostatnio dotarła do mnie opinia znaleziona na forach internetowych zgodnie, z którą po zabiegu laserowym warto przemywać skórę… octem jabłkowym. Oczywiście takie działanie może mieć wyłącznie złe konsekwencje. Dlatego tak ważne jest wsłuchiwanie się w opinie lekarzy, doświadczonych specjalistów, którzy z laseroterapią mają do czynienia na co dzień, w swojej praktyce medycznej. I ciągła edukacja Pacjentów na temat zabiegów laserowych.

I ostatni element, który możemy zaliczyć do minusów, to paradoksalnie szeroka dostępność laserów. Coraz częściej można spotkać się z laserami w studiach urody, salonach fryzjerskich, gabinetach manicure, gdzie nie pracują lekarze.

Lasery - teoretycznie są urządzeniami bardzo prostymi w użyciu. Wiele osób bez specjalistycznego przygotowania i przede wszystkim bez wiedzy choćby na temat schorzeń skóry, które dyskwalifikują Pacjenta do zabiegów laseroterapii sięga po te urządzenia i wykonuje nimi zabiegi. To bardzo krótkowzroczne, nie tylko ze strony osoby wykonującej procedurę medyczną, ale też ogromnie nieostrożne ze strony Pacjenta. W przypadku jakichkolwiek powikłań niezbędna staje się pomoc lekarska. Większości z nich natomiast można byłoby uniknąć całkowicie, gdyby lekarz prowadził zabieg i kwalifikował do niego. Dlatego chciałbym, żeby mój apel do Pacjentów wybrzmiał bardzo mocno - sprawdzajcie Państwo zawsze kto prowadzi zabieg i czy ma do tego pełne, medyczne kompetencje. Chodzi nie tylko o Waszą urodę, ale przede wszystkim o zdrowie.

 

Na zakończenie niespodzianka dla Czytelników i Pacjentów! Przygotowaliśmy dla Was wraz z dr Krzysztofem Mirackim "ściągawkę" jaki rodzaj lasera wybrać na najbardziej popularne problemy estetyczne -> Laser na różne problemy skórne, ale jaki laser wybrać?

 

Polecamy też wideo wywiad z dr Krzysztofem Mirackim: