Odmładzanie twarzy nićmi, zabiegi stymulujące, nieinwazyjne zabiegi na ciało – ostatni rok w medycynie estetycznej minął pod znakiem dążenia do jak najbardziej naturalnych efektów i osiągania zamierzonych rezultatów w jak najmniej inwazyjny sposób. 

 

Jeszcze dwie dekady temu w podsumowaniu roku wspominalibyśmy pewnie o plastyce nosa czy innych operacjach plastycznych. Dziś, co widać po liczbie zapytań w wyszukiwarce, chirurgia plastyczna zostaje częściowo wypierana przez znacznie mniej inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Pozwalają na to nowe procedury, innowacyjne technologie, a także aktualne trendy, zgodnie z którymi coraz bardziej w cenie są efekty naturalne.

Już nie powiększanie ust kwasem hialuronowym czy odmładzanie wyglądu twarzy przez iniekcje toksyny botulinowej, a zabiegi znacznie mniej inwazyjne i pozbawione ryzyka karykaturalnych efektów – to najlepsze podsumowanie trendów 2022 roku.

Oto zabiegi, których w wyszukiwarce Google w ostatnich 12 miesiącach najczęściej poszukiwali użytkownicy.

 

Zabieg Retix.C

Jednym z najczęściej wyszukiwanych zabiegów 2022 roku był Retix.C – zabieg stymulująco-złuszczający z wykorzystaniem silnie odmładzającego retinolu 4%. To wykonywana w gabinecie kuracja anti-aging, która pozwala wygładzić skórę tak twarzy, jak i ciała. Dzięki wykorzystaniu witaminy C zabieg sprawdza się też w redukcji przebarwień. Cała seria, składająca się z minimum trzech zabiegów wykonywanych co 3-4 tygodnie, zapewnia istotny wzrost napięcia skóry, rozświetlenie skóry, a także intensywne nawilżenie. Tę ostatnią właściwość zabieg zawdzięcza wykorzystaniu proteoglikanów mających działanie nawilżające i kojące. Zabieg Retix.C, z uwagi na to, że bazuje na retinolu, zaleca się przeprowadzać między wrześniem a kwietniem.

 

Zabieg Geneo

Idealny zarówno jako zabieg bankietowy, jak i jako seria zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku pierwszych oznak starzenia się skóry – zabieg Geneo podbija serca klientek salonów urody w całej Polsce, co znalazło też odzwierciedlenie w liczbie zapytań o tę technologię w Google. Geneo to wielowymiarowa platforma zabiegowa, która zapewnia efekt 3w1: złuszczenia martwego naskórka, dotlenienia skóry i odżywienia jej. Wykorzystuje ona trzy technologie, a mianowicie Oxygeneo (dotlenienie skóry, złuszczenie naskórka i podanie kapsułki z substancjami aktywnymi), Tripollar RF (stymulacja produkcji włókien kolagenowych i elastynowych poprzez podgrzanie skóry do ponad 40 stopni) i Ultrasound (fale ultradźwiękowe poprawiające krążenie krwi w skórze i lepszą wchłanialność substancji aktywnych). Zabieg Geneo, dzięki możliwości doboru odpowiedniej kapsułki odżywczej, łatwo spersonalizować, a połączenie sprawdzonych technologii pozwala nie tylko odżywić i odmłodzić skórę, ale nawet poprawić owal twarzy.

 

Stymulatory tkankowe pod oczy

Stymulatory tkankowe mogą dawać efekt wolumetryczny, ale jednak ich głównym zadaniem jest odbudowa struktury skóry. Tym właśnie różnią się od wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, w przypadku których już sama nazwa wskazuje na ich funkcję. Stymulatory tkankowe są produktami nowszej generacji, które po podaniu stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Efekt odmłodzenia, jaki zapewniają, spowodował, że w 2022 roku wzrosło zainteresowanie stymulatorami tkankowymi pod oczy. Zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych takich jak np. Profhilo czy Radiesse dają naturalny efekt i redukują nie tylko pierwsze oznaki starzenia, ale i sińce oraz "worki" pod oczami. Co więcej, rezultaty utrzymują się nawet po wchłonięciu się produktu – prowadzi do tego pobudzona produkcja kolagenu.

 

Zabieg Onda

Spośród procedur modelowania sylwetki wg statystyk Google w 2022 roku ogromną popularność zyskały zabiegi Onda. Dlaczego? To przykład nowej technologii, która pozwala jednocześnie uporać się z aż trzema problemami: nadmiarem tkanki tłuszczowej, cellulitem oraz brakiem jędrności skóry. Urządzenie dodatkowo wręcz niszczy komórki tłuszczowe, zamiast tylko zmniejszać ich objętość. To dlatego, że Onda bazuje na technologii mikrofal Coolwaves. Podczas zabiegów Onda wykorzystywane są dwie głowice do stosowania na różnych głębokościach tkanek. Warto bowiem dodać, że technologia znajduje zastosowanie nie tylko w modelowaniu ud, pośladków czy brzucha, ale też w redukcji podwójnego podbródka.

 

Nici liftingujące

Wciąż rosnąca liczba zapytań o nici liftingujące potwierdza fakt, że nawet w chirurgii plastycznej odchodzi się od procedur z wykorzystaniem skalpela. Specjaliści coraz chętniej stosują nici liftingujące, które po wprowadzeniu pod skórę stymulują produkcję nowego kolagenu. Najczęściej wykorzystuje się je do nieoperacyjnego liftingu twarzy, np. w celu opadającej skóry podbródka czy policzków, a nawet w tak trudnych obszarach, jak okolice oczu. Dzięki rozwojowi technologii nici liftingujące Aptos pozwalają pomóc również pacjentom z porażeniem nerwu twarzowego (porażeniem Bella), u których można podnieść powiekę czy opadający kącik ust. Co więcej, błędem jest traktowanie ich jako wyłącznie nici do twarzy, ponieważ stosuje się je również w obszarze stref intymnych.