Przygotowanie skóry do zabiegów iniekcyjnych, kosmetologia regeneracyjna, współpraca lekarza i kosmetologa – między innymi takie tematy poruszono podczas konferencji zorganizowanej przez Retix.C Poland i Fundacji Skin Academy 6 listopada w Warszawie. Nasz redakcja miała okazję uczestniczyć w spotkaniu i porozmawiać z ekspertami.


Jaka jest przyszłość gabinetów medycyny estetycznej i jak na efekty zabiegowe wpływa współpraca lekarza i kosmetologa? Na tych zagadnieniach skupiła się konferencja „Przyszłość gabinetu medycyny estetycznej - synergia współpracy lekarza i kosmetologa” zorganizowana przez firmę Retix.C Poland i Fundację Skin Academy. Wydarzenie odbyło się 6 listopada w Warszawie i skupiło około stu kosmetologów oraz kilku lekarzy prelegentów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z uczestnikami spotkania.

Pomysł zorganizowania wydarzenia powstał tak naprawdę po stronie rynku. Osoby, które znają naszą fundację i wiedzą jak aktywnie działamy, zainspirowały nas, aby połączyć siły z Retix.C - tak prestiżową marką o wysokich standardach medycznych. A dziś mam zaszczyt gościć setkę kosmetologów z całej Polski. – powiedziała Joanna Czarnecka, Prezes Fundacji Skin Academy.

Joanna Czarnecka, Wioletta Wichowska
Joanna Czarnecka, Wioletta Wichowska

Kosmetolog w zespole z lekarzem

Jak z perspektywy lekarza wygląda współpraca z kosmetologiem i dlaczego jest tak cenna? Między innymi na to pytanie odpowiedź dali specjaliści, którzy wystąpili podczas konferencji. Jak podkreśliła podczas wykładu „Jak przygotować skórę do zabiegów iniekcyjnych” dr n. med. Katarzyna Kozłowicz, specjalista dermatologii i medycyny estetycznej, współpraca między różnymi specjalistami jest koniecznością. Wynika ona choćby ze wzrastającej świadomości pacjentów oraz ich oczekiwań.

- My jesteśmy organizmem, który jest skonstruowany i biologicznie, i emocjonalnie, i psychosomatycznie jako całość, a skóra jest narządem, który odzwierciedla wszystko, co jest w środku, na zewnątrz, jednocześnie przyjmując i odpowiadając jakby na aspekty środowiska zewnętrznego. Kosmetologów jest więcej niż dermatologów, to oni mają więcej okazji i czasu na rozmowę, na pielęgnację, na zbudowanie relacji i tutaj jest pierwsza okazja odkryć i uwrażliwić pacjenta na jakiś problem i skierować go np. do specjalisty. Ja w swojej praktyce nie wyobrażam sobie pracy bez wsparcia kosmetologa chociażby w aspekcie oceny skóry, np. bariery hydrolipidowej – powiedziała dr n. med. Katarzyna Kozłowicz.

Prelekcję podczas konferencji wygłosiła także dr n. med. Kamila Skrętkowicz-Szarmach, specjalista dermatologii i medycyny estetycznej, która w swoim wykładzie szukała odpowiedzi na pytanie, jak zoptymalizować efekty zabiegowe dzięki współpracy lekarza i kosmetologa. Jak mówiła, bardzo istotna jest diagnoza dermatologiczna, ponieważ w swojej praktyce widzi mnóstwo osób z problemem skóry stricte medycznym, u których trzeba włączyć leczenie przeciwzapalne lub zalecić odstawienie jakichś kosmetyków.

- Pacjenci cierpią obecnie na chaos informacyjny, musimy im dać poprawny kierunek w rozwiązaniu problemu estetycznego. Aby zadbać o urodę, pacjent musi najpierw zadbać o zdrowie, więc konsultacja medyczna jest pierwszym krokiem. Następnie, gdy pacjent nauczy się poprawnie stosować zalecenia lekarza, może przejść pod opiekę również edukacyjną kosmetologa, który ma dużą wiedzę na temat składników bioaktywnych i może nimi odpowiedni żonglować – mówiła dr n. med. Kamila Skrętkowicz-Szarmach.

Oglądaj fotorelację

Od kosmetologii regeneracyjnej po plan zabiegowy

Na tematy poruszane podczas konferencji spojrzano także z drugiej perspektywy. O tym, dlaczego z punktu widzenia kosmetologa ważna jest współpraca z lekarzem, opowiedziała dr n. med. Anna Kamm, kosmetolog i wykładowca akademicki. - Bardzo trudno uzyskać spektakularne efekty, działając tylko jednokierunkowo, dlatego należy wprowadzić działania hybrydowe w różnych aspektach i przygotowania i budowania planu terapeutycznego – podkreśliła specjalistka podczas wykładu „Czym jest kosmetologia regeneracyjna”.

Więcej o planie terapeutycznym opowiedziała Anna Majewska, Międzynarodowy Trener Retix.C, która wygłosiła wykład „Roczny plan zabiegowy, diagnostyka i planowanie jako podstawa w medycynie estetycznej”. - Obecnie, gdy zabiegi medycyny estetycznej są szeroko dostępne, zdarza się, że słyszymy, że nie do końca pacjentki wiedzą, jaki zabieg został wykonany, jakim preparatem i co miał spowodować, ale podobno jest „dobry”. Więc oczekiwanie takich osób jest następujące, aby przed wykonaniem zabiegu było dokładne zbadanie skóry, następnie omówienie terapii, która oczywiście w czasie może ulegać modyfikacji – mówiła.

Jak wyjaśniała Anna Majewska, aby efekty ostateczne były jak najlepsze, często należy skierować pacjentkę do innego specjalisty. W taki sposób uzyskuje się pełny obraz tego, z czym mamy do czynienia, który przekłada się na holistyczne podejście do pacjenta.

Dopełnieniem listopadowej konferencji był wykład „Dlaczego warto zainwestować w zakup profesjonalnej pielęgnacji do gabinetu” Aleksandry Mazalon, dyrektora zarządzającego w Fundacji Skin Academy.

- Współpraca kosmetologa z lekarzem jest kluczowa, jeśli chcemy stawiać na długofalowe efekty, zadowolenie i zdrowie klienta. Każdy specjalista ma odpowiednią wiedzę, działając razem kosmetolog-lekarz sprosta każdemu wyzwaniu skórnemu. Taka współpraca pokazuje także klientom, że patrzymy dalej, wspieramy się po to by dobro pacjenta było na pierwszym miejscu. Uważam również, że wspólne działanie kosmetologa z lekarzem podbija prestiż i bezpieczeństwo salonu, a w drugą stronę pacjenci lekarza, w rękach kosmetologa mają długofalowe wsparcie profilaktyczne i pielęgnacyjne - bezcenne, jeśli chodzi o zdrowie naszej skóry. - skomentowała Alaksandra Mazalon.

Aleksandra Mazalon, dr n. med. Katarzyna Kozłowicz, Joanna Czarnecka
Aleksandra Mazalon, dr n. med. Katarzyna Kozłowicz, Joanna Czarnecka

Konferencja stanowiła początek cyklu spotkań o współpracy lekarzy i kosmetologów, zaplanowanego przez markę Retix.C część francuskiej grupy URGO, jako odpowiedź na trendy globalne w medycynie estetycznej. Nie bez powodu dzieje się to w Polsce – nasz rynek jest o tyle wyjątkowy, że jest w nim tak duża grupa kosmetologów. W zakresie współpracy kosmetologów i lekarzy, polski rynek powinien uchodzić za wzorcowy.

- Naszym wspólnym celem z Fundacją Skin Academy jest szerzenie edukacji i wspieranie rozwoju zarówno kosmetologów, jak i lekarzy medycyny estetycznej w ich codziennej pracy gabinetowej. Tematem konferencji jest współpraca pomiędzy tymi dwoma grupami zawodowymi jako przyszłość medycyny estetycznej. Uważamy, że dla osiągnięcia maksymalnych efektów zabiegów iniekcyjnych, które wykonuje lekarz medycyny estetycznej (np. toksyna botulinowa, wypełniacze) konieczne jest ich połączenie z zabiegami kondycjonującymi i regenerującymi skórę, które wykonuje kosmetolog. Tylko wtedy pacjent zauważy na własnej skórze spektakularne zmiany, ale jednocześnie efekty będą naturalne i nie przerysowane, co jest właśnie najbardziej aktualnym trendem.– podkreśla Wioletta Wichowska, Brand Manager URGO Retix.

 

Zdjęcia: Retix.C, Skin Academy oraz Zatoka Piękna

Więcej o produktach Retix.C na stronie www.retixc.com

Więcej o działalności Skin Academy na fundacjaskinacademy.pl