Personalizacja terapii toksyną botulinową, indywidualne potrzeby pacjentów w kontekście stosowania hydroksyapatytu wapnia, a także techniki łączone – na tych tematach skupiło się spotkanie Merz Masterclass, które odbyło się 19 września w Warszawie. 

 

Poniedziałek 19 września w warszawskim Hotelu NYX upłynął pod znakiem szerokich dyskusji o toksynie botulinowej oraz hydroksyapatycie wapnia. To właśnie na tych dwóch preparatach skupiło się wydarzenie Merz Masterclass, zorganizowane przez URGO Aesthetics.

Spotkanie zgromadziło światowych ekspertów i praktyków z wieloletnim doświadczeniem, którzy wygłosili wykłady na temat wykorzystania produktów w zabiegach na twarz oraz technik łączonych.

Wydarzenie rozpoczęła Monika Bombik, Bussines Unit Manager, która opowiedziała o aktualnej działalności firmy oraz prowadzonych innowacyjnych badaniach nie tylko w dziedzinie preparatów, ale również unikalnego na skale światowa tematu "sztucznej skóry".

dr Bożena Czekańska-Smykalla, Monika Bombik, prof. Martinie Kerscher, dr Tatjana Pavicic,
dr Bożena Czekańska-Smykała, Monika Bombik, prof. Martinie Kerscher, dr Tatjana Pavicic

- Dla naszej firmy podstawą są spotkania z lekarzami, słuchanie ich opinii i problemów, jak również zapraszanie zagranicznych ekspertów z bogatym doświadczeniem w celu dzielenia się wiedzą. Sesje dyskusyjne pokazały wysoki poziom wiedzy naszych uczestników o produktach i ich stosowaniu, padło bardzo dużo ciekawych pytań, co bardzo spodobało się naszym prelegentom – podsumowała Ewa Rozel, prezes URGO Aesthetics. 

Elena Wenzler, Ewa Rozel
Elena Wenzler, Ewa Rozel

Przed południem prezentacjami rozpoczęła spotkanie prof. Martina Kerscher, która omówiła zagadnienie personalizacji terapii toksyną botulinową.

- Jestem absolutnie zachwycona poziomem wiedzy uczestników. Polscy lekarze mają ogromne doświadczenie, jak widać lubią też nim się dzielić i dyskutować i to jest najlepsze dla nas prelegentów. Dziś naprawdę było to, co uwielbiam: wspólna edukacja poprzez dyskusje – oceniła poniedziałkowe wydarzenie prof. Martina Kerscher, profesor dermatologii na Uniwersytecie w Hamburgu, która jeszcze tego samego dnia zabrała głos także w temacie terapii łączonych z wykorzystaniem wypełniacza i toksyny botulinowej w dolnej części twarzy.

prof. Martinie Kerscher
prof. Martinie Kerscher

W gronie wykładowców pojawiła się również dr Bożena Czekańska-Smykalla, lekarz medycyny estetycznej, chirurg dziecięcy i trener technik medycznych. Polska ekspertka opowiedziała o anatomii i bezpieczeństwie zabiegowym w aspekcie zastosowania toksyny botulinowej w górnym piętrze twarzy, stosowaniu hydroksyapatytu wapnia w środkowej części twarzy, a także o bezpieczeństwie technik łączonych w dolnej części twarzy.

- Medycyna co kilka lat się zmienia, zwiększa się nasza wiedza o anatomii człowieka, ewaluują produkty i doświadczenie pracy z nimi. W naszej dzisiejszej dyskusji nie skupialiśmy się na punktach podania preparatów, a na tym, jak to naprawdę działa. Uwzględniając fizjologię, zastanawiamy się, jak wykonać zabieg, aby pacjent wyglądał lepiej, a nie inaczej – powiedziała nam dr Bożena Czekańska-Smykalla.

dr Bożena Czekańska-Smykalla
dr Bożena Czekańska-Smykalla

Wykład podczas masterclass dla lekarzy z zagranicznymi ekspertami wygłosiła również dr Tatjana Pavicic, wiodący na arenie międzynarodowej ekspert w dziedzinie dermatologii estetycznej ze szczególnym uwzględnieniem toksyny botulinowej, wypełniaczy oraz urządzeń laserowych. Specjalistka skupiła się na temacie iniekcji hydroksyapatytu wapnia z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjentów, omawiając efekty podania wypełniacza, od liftingu po poprawę jakości skóry.

- Jestem pod wrażeniem, jak wiele osób udzielało się w dyskusji i jak wiele interesujących kwestii poruszyliśmy. I były to naprawdę pożyteczne tematy praktyczne. Jestem już kolejny raz w Polsce i obserwuję, że wiedza o anatomii i praktycznym wykorzystaniu tych preparatów ciągle wzrasta. Pokazują to pytania, które padły dziś z sali. To samo dotyczy dzisiejszych prelegentów, którzy nie są teoretykami, ale pracują na co dzień z pacjentami, dlatego dawaliśmy bardzo skuteczne, sprawdzone przez nas w praktyce odpowiedzi - podkreśliła dr Tatjana Pavicic.

dr Tatjana Pavicic
dr Tatjana Pavicic

Pozytywny odbiór wydarzenia to efekt doboru doświadczonych specjalistów, którzy o stosowanych preparatach mówili na bazie własnej pracy z pacjentami. Szeroko komentowane możliwości omawianych produktów nie pozostawiły wątpliwości: zabiegi iniekcyjne, mimo błyskawicznego rozwoju technologii, w medycynie estetycznej jeszcze przez długi czas pozostaną niezagrożone.

Redakcja Zatoki Piękna dziękuje za zaproszenie i bardzo merytoryczne spotkanie, do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Dr Katarzyna Grudzień, dr Marek Pitucha, dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska
Dr Katarzyna Grudzień, dr Marek Pitucha, dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska