Podczas spotkania The Collagen Force z cyklu Merz Masterclass, mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z ekspertów wydarzenia, doktorem Fadi Hamadani – międzynarodowej klasy chirurgiem plastycznym, lekarzem medycyny estetycznej, który prowadzi swoją klinikę w Palestynie, m.in na temat rosnącej popularności biostymulatorów w medycynie estetycznej. 

 

Dmitrij Gabczenko Zatoka Piękna: Co to jest biostymulator? Jak działa on na skórę?

Dr Fadi Hamadani: To jest preparat, którego głównym zadaniem jest pobudzenie odbudowy kolagenu w tkankach skóry, np. twarzy, co powoduje przywrócenie jej objętości i kształtu bez zmiany naturalnego wyglądu, a naturalność, jak dobrze wiemy, jest obecnie głównym trendem. Biostymulatory współpracują z różnymi komórkami naszej skóry i te komórki niejako promują stymulację fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję białek budulcowych naszej skóry, czyli m.in. kolagenu.

W ostatnich latach biostymulatory zyskują coraz większą popularność. Skąd wzięła się moda na biostymulatory?

Biostymulatory zyskały popularność dzięki możliwości osiągnięcia lepszych efektów niż za pomocą innych narzędzi. Są one o wiele bardziej skuteczne niż dotychczasowe preparaty. Piękne jest to, że np. biostymulator Radiesse powoduje tworzenie odpowiedniego kolagenu w bardzo szybkim tempie i pomaga naszej skórze zachować naturalny wygląd.

Dr Fadi Hamadani
Dr Fadi Hamadani

Kiedy pojawiają się efekty zabiegów z wykorzystaniem biostymulatorów i jak długo się utrzymują?

Oczywiście mamy pewne badania naukowe i wykresy, kiedy powstaje ten efekt oraz jak długo się utrzymuje, ale każda osoba ma indywidualne predyspozycje i system immunologiczny każdego z nas różnie reaguje na biostymulator. Obserwuję pacjentów, u których skóra zyskuje na jakości i wyglądzie już po tygodniu lub dwóch od zabiegu, ale najlepszy efekt otrzymujemy po kilku miesiącach, gdy utworzy się odpowiednia ilość kolagenu.

Czy stosując biostymulatory, w międzyczasie lub później można wykonywać inne zabiegi?

Zaletą preparatu Radiesse jest możliwość łączenia zabiegów na wiele różnych sposobów. Możemy łączyć z zabiegami z użyciem technologii wysokoenergetycznych np. Ulthera lub możemy też łączyć z iniekcjami z kwasu hialuronowego, aby zwiększyć efekt wolumetryczny.

W jakich wskazaniach stosuje się biostymulatory?

Głównym wskazaniem dla biostymulatorów jest leczenie skóry z oznakami starzenia, ale także profilaktyka anti-aging i rewitalizacja zdrowej skóry. Kiedy jest to zrobione w sposób mądry i zapobiegliwy, możemy skutecznie opóźnić efekty starzenia. Możemy mieć pacjentów, którzy wyglądają o wiele zdrowiej, bardziej świeżo, naturalnie w swojej grupie wiekowej. Używam biostymulatorów również często na blizny potrądzikowe, aby zrewitalizować skórę twarzy, a czasami też, aby zwiększyć nieznacznie wolumetrię.

Co z perspektywy lekarza jest ważniejsze w stosowaniu preparatów - bezpieczeństwo czy skuteczność?

Absolutnie kwestią numer jeden dla każdego lekarza w leczeniu pacjentów z użyciem preparatów jest bezpieczeństwo. Jeżeli mówimy o biostymulatorach, to w mojej opinii Radiesse jest najbardziej bezpiecznym preparatem na rynku. Wykonałem wiele tysięcy zabiegów i efekty uboczne pojawiły się w pojedynczych przypadkach i nigdy na szczęście nie pojawiły się żadne poważne komplikacje.

Dr Fadi Hamadani
Dr Fadi Hamadani

Co w praktyce stosuje pan częściej - biostymulatory czy wypełniacze?

Wypełniacze są zazwyczaj tworzone z kwasu hialuronowego, mówimy tutaj o nieusieciowanym kwasie i technicznie niektóre biostymulatory mogą być stosowane jako wypełniacze, ponieważ powodują pewną wolumetrię. Podczas zabiegów z wypełniaczami wykonujemy iniekcję, która mechanicznie zwiększa objętość. Kwas zostaje wstrzyknięty, pozostaje tam przez jakiś czas, ale nie wchodzi w reakcję z tkankami i po jakimś czasie, kiedy produkt zostaje zaabsorbowany, efekt tej wolumetrii znika. Biostymulatory działają inaczej, ponieważ umieszczając materiał w twarzy, faktycznie powodujemy aktywizację własnego systemu tej twarzy do produkcji kolagenu, ale nawet kiedy produkt znika, czyli się wchłania się, procesy tworzenia kolagenu już działają samodzielnie.

W jakich wskazaniach stosuje pan zatem częściej biostymulatory, a w jakich wypełniacze?

Moje podejście do anti-aging jest trochę inne. Używam biostymulatorów w bocznych partiach twarzy, aby wesprzeć to, co nazywamy więzadłami oraz różne płaszczyzny powięziowe. Robię to, aby unieść twarz i utrzymać tkanki w odpowiedniej pozycji anatomicznej. Kiedy chcę użyć wypełniaczy, robię to bardziej w centralnej części twarzy, np. na nosie, ustach, brodzie w celu poprawy profilu twarzy. Uwielbiam używać ich także w górnej części twarzy, na skroniach i małych ilości w policzkach i okolicach oczu. Unikam używania wypełniaczy w dolnym półpietrze twarzy. Nie używam ich w okolicy szyi. W tamtych okolicach wolę stosować biostymulatory, ponieważ to lepiej współgra z procesami starzenia się twarzy i tym, jak na nią wpływa grawitacja. Tak więc zazwyczaj zaczynam kurację od zastosowania technologii wysokoenergetycznych i biostymulatorów, a później używam kwasu hialuronowego, aby ulepszyć lub wprowadzić drobne poprawki w profilu i zarysach twarzy.

Jakie są przeciwskazania na stosowanie biostymulatorów?

Oczywiście tak samo jak w przypadku każdego produktu medycznego, musimy upewnić się, że pacjent nie ma przeciwwskazań podstawowych. Na przykład rozpoznanych i aktywnych nowotworów, chorób autoimmunologicznych czy ciąży. Jeżeli żadne z tych przeciwwskazań nie występuje, można dodatkowo upewnić się, podając niewielką ilość, by sprawdzić, czy nie występuje jakaś alergia na składniki tego preparatu. Jednak generalnie nie ma zbyt wielu przeciwwskazań.

Jak Radiesse współdziała w terapiach łączonych np. z Ultherą?

Często łączę Radiesse z Ultherą, mam wiele protokołów, zależnie od tego, jakie leczenie stosuję. Czasami łączę je w tej samej sesji zabiegowej, ale często, np. w przypadku blizn potrądzikowych czy remodelingu, dopiero po pewnym czasie, w zależności od tego, jaki cel zabiegowy ustaliliśmy i jaką terapię zabiegową prowadzimy.

Czy mając obecne doświadczenie, za 10 lat lekarze nie stwierdzą, że lepiej było nie stosować biostymulatorów. Czy wiedza naukowa jest naprawdę w tym zakresie bardzo zaawansowana, nie powtórzy się czasem historia wielu niesławnych szkodliwych zabiegów?

Tak, historia medycyny estetycznej zna wiele epok, w których były stosowane szkodliwe metody upiększania i odmładzania. W przypadku biostymulatorów sytuacja jest odmienna, ten produkt jest na rynku mniej więcej od 10 lat, jego pierwotne wskazania były oznaczone jako wspieranie leczenia atrofii pacjentów z AIDS. Ci pacjenci tracili tkankę tłuszczową w okolicach twarzy. W tym wskazaniu były wykonane miliony iniekcji, jak również już miliony zabiegów we wskazaniach estetycznych. Na ten temat jest obszerna literatura naukowa na całym świecie. Sam również opublikowałem niektóre moje badania. Niedługo będą dostępne również w wersji papierowej badania, w których opisuję efekty stosowania Radiesee oraz urządzeń wysokoenergetycznych w leczeniu blizn potrądzikowych. Biostymulator jest bezpieczny, o ile stosuje się go w odpowiedni sposób, a już na pewno bardziej bezpieczny, jeżeli porównamy go z innymi preparatami.

W jakiem kierunku według Pana Doktora zmierza medycyna estetyczna?

Na pewno zauważamy trendy, o których opowiadałem na Merz MasterClass The Collagen Force. Trendy są zależne od kultury i tradycji obszaru, z którego pochodzimy, ale generalnie pacjenci oddalają się od nadmiernego stosowania zabiegów z wypełniaczami, idą w kierunku naturalnego wyglądu uzyskanego za pomocą terapii łączonych z biostymulatorami i technologiami wysokoenergetycznymi. Wiem, że nici są bardzo popularne, gdy musimy dokonać zdecydowanego przesunięcia tkanek, lubię nici, ale stosuję je dopiero po zastosowaniu wspomnianych terapii łączonych, aby stworzyć niezbędną strukturę do dalszej terapii. Podsumowując, medycyna estetyczna idzie w kierunku naturalnych efektów zabiegowych, regeneracji i odbudowy oraz zabiegów zapobiegającym starzeniu się.

Dmitrij Gabczenko, dr Fadi Hamadani
Dmitrij Gabczenko, dr Fadi Hamadani

Dziękujemy Panu Doktorowi za interesującą rozmowę, życzymy wielu zadowolonych pacjentów oraz kolejnych spotkań na wydarzeniach organizowanych w całej Polsce.

Materiał powstał we współpracy z Urgo Aesthetic