Dotąd endermologia postrzegana była głównie jako zabieg modelujący sylwetkę i likwidujący cellulit. Ostatnio zaczęło się to jednak zmieniać, ponieważ coraz większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się inne odsłony tego zabiegu: endermologia estetyczna z ćwiczeniami oraz endermologia zdrowotno-sportowa.

 

Francuska firma LPG, producent znanego w Polsce sprzętu do endermologii, nie próżnuje. W kręgu jej zainteresowań znajdują się bowiem pacjenci nie tylko kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej, ale też gabinetów fizjoterapeutycznych. Praca nad nowymi technologiami do walki z niedoskonałościami przynosi efekty – marka LPG coraz skuteczniej wprowadza ludzi w zdrowy styl życia i motywuje do aktywności fizycznej. Efektem starań francuskiego przedsiębiorstwa jest wykorzystanie popularnej metody w celach innych niż estetyczne.

 

Endermologia z ćwiczeniami

Czasem wiele daje samo wsparcie zabiegu napięciem mięśni. Endermologia estetyczna z ćwiczeniami z pewnością przyspiesza uzyskanie wymarzonego rezultatu. Wykonywanie ćwiczeń podczas zabiegu wzmacnia ciało i poprawia kondycję. Otóż napięty mięsień sprzyja odseparowaniu tkanki tłuszczowej, tj. uzyskaniu tzw. efektu "wypchnięcia tłuszczu" będącego przecież celem zabiegu.

- Zaletą tak wykonanych zabiegów jest szybciej osiągalny efekt. Napięte mięśnie podczas ćwiczeń wypychają tkankę tłuszczową do góry, dzięki temu głowica jest w stanie zassać jej więcej i intensywniej wymasować. Pobudzany jest proces lipolizy, tak jak w „zwykłej” endermologii, ale tu dodatkowo pracujące podczas ćwiczeń mięśnie spalają kalorie. Szybciej tracimy na wadze, nasze ciało staje się silniejsze, jędrniejsze, a skóra elastyczniejsza – mówi kosmetolog Aleksandra Kania z Centrum Medycznego Dr Kubik, zachęcającego do odkrycia nowych odsłon endermologii.

Nikt nie jest tu oczywiście zmuszany do nadludzkiego wysiłku, ponieważ rodzaj ćwiczeń jest dobierany do potrzeb i możliwości pacjenta. Mogą to być ćwiczenia izometryczne, ogólno-rozwojowe oraz ćwiczenia z gumami.

Komentarz eksperta

Aleksandra Kania
Aleksandra Kania
Ćwiczenia dobierane są indywidualnie, wprowadzamy je stopniowo z każdym treningiem aby przyzwyczaić mięśnie do wysiłku. Zaczynamy od ćwiczeń izometrycznych, kończąc na pracy ze specjalnie przygotowanymi w tym celu przez firmę LPG gumami. Przeznaczona jest tak naprawdę dla każdego, kto chce wzmocnić, wymodelować i wyszczuplić swoje ciało, dla osób, które mają za mało czasu na ćwiczenia, dla tych, które chcą zacząć ćwiczyć lub dla osób aktywnych.

 

Endermologia sportowa dla aktywnych

Nieco inną kategorią są zabiegi endermologii zdrowotno-sportowej, z których korzystają m.in. sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Pomagają one bowiem w uzyskaniu lepszego efektu treningowego, poprawiają wydolność mięśni, stymulują je do pobudzenia przed treningiem oraz regenerują już po jego zakończeniu, a ponadto zapobiegają powstaniu kontuzji, dotleniają, odżywiają, pobudzają krążenie w mięśniach, likwidują obrzęki, bóle mięśniowe (tzw. zakwasy), rozciągają i relaksują.

Kasia Dziurska, zabieg endermologii
Kasia Dziurska, zabieg endermologii sportowej w CM Dr Kubik w Gdyni

 

- Zabiegi sportowe wykonywane są zupełnie inaczej niż w endermologii estetycznej – „zwykłej”. Jedną z istotnych różnic jest brak kostiumu do zabiegu, gdyż skupiamy się na tkance mięśniowej. Masaż wykonujemy specjalną, terapeutyczną głowicą, która pozwala opracować prawie każdy mięsień. Zabiegi wykonywane są przed treningiem lub po, na wybraną partie mięśniową z reguły tę najbardziej eksploatowaną podczas ćwiczeń. Jej celem jest rozciągnięcie, stymulacja, mobilizacja oraz regeneracja mięśni, czyli podniesienie efektów treningowych i zabezpieczenie przed urazami – tłumaczy kosmetolog.


Co ważne, endermologia zdrowotno-sportowa spełnia też funkcje estetyczne. Jest ona odpowiednim zabiegiem także dla osób zmagających się z bliznami na ciele bądź twarzy. Wykorzystanie przeznaczonych do takich zabiegów głowic stymuluje, rozciąga i mobilizuje do regeneracji uszkodzoną tkankę.

W kategorii endermologii sportowo-zdrowotnej mieszczą się w sumie dwa różne typy zabiegów. Jak zaznacza nasza rozmówczyni, zabiegi zdrowotne to zupełnie odmienna sprawa.  - Nie można ich nazwać w zasadzie endermologią, wykonujemy je także bez kostiumu, odpowiednimi głowicami. Główne wskazania do tego typu zabiegu to: ból mięśniowy, obrzęk limfatyczny, napięcie mięśniowe, patologicznie zmieniona skóra na skutek np. poparzenia czy blizny pooperacyjne. Osobiście wykonywałam je na sobie po operacji zszycia ścięgna Achillesa, aby uniknąć zrostów – mówi.

 

Znani na endermologii

Najlepszą wizytówką zabiegów endermologii zdrowotno-sportowej są znani sportowcy, trenerzy i modelki. Z technologii korzysta chociażby światowej klasy były piłkarz Zinedine Zidane, który korzysta z niej na tyle często, że postanowił kupić sobie urządzenie do przeprowadzania zabiegów pod okiem fachowca w domu. Na endermologię sportową zdecydowała się także znana trenerka personalna i instruktorka fitness Katarzyna Dziurska, która zachęca do aktywności fizycznej tysiące, jak nie miliony Polaków. Okazuje się, że zabieg może być naprawdę świetną częścią przygotowań do zawodów.

- Przygotowuję się do startu w kolejnych międzynarodowych zawodach NAC Mr & Ms Universe 2017, które odbędą się w listopadzie w Hamburgu. Mam za sobą treningi siłowe, na tym etapie zależy mi na nadbudowaniu masy mięśniowej, utrzymaniu formy i kondycji aby w dzień zawodów moje ciało było na najwyższym poziomie. Dlatego wybrałam Endermologię sportową, która oprócz odpowiedniej diety pozwoli mi rozciągnąć i zregenerować mięśnie, a wykonywane podczas zabiegów ćwiczenia wzmocnioną moje ciało. Istotna jest też dla mnie kondycja mojej skóry, musi być ona napięta i elastyczna, a dzięki tym zabiegom, które przypominają mi trochę intensywny masaż sportowy wygląda ona świetnie – mówi Kasia Dziurska.

 

Zobacz zdjęcia Kasi Dziurskiej z zabiegu endermologii!

 

Aby zapoznać się z możliwościami omówionych zabiegów, warto odwiedzić Centrum Medyczne Dr Kubik w Gdyni, które jako jedno z niewielu miejsc w Polsce odkrywa dla swoich gości i pacjentów inne odsłony endermologii.