Blisko 150 gości zgromadził III Bal Równych Szans, który odbył się w nocy z 11 na 12 lutego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Patronat, po raz trzeci, nad wydarzeniem organizowanym przez Fundację Wspierania Rozwoju JA TEŻ, objęła redakcja Zatoki Piękna. 

 

Teatr Szekspirowski już po raz kolejny zmienił się w salę balową, a to za sprawą Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ, która właśnie tutaj zorganizowała III Charytatywny Bal Równych Szans. Magiczny wystrój sali wprowadził gości w doskonały nastrój i uczynił bal doskonałym początkiem kampanii #jestem21 współorganizowanej przez miasto Gdańsk i Fundację JA TEŻ, mającej na celu podniesienie świadomości i włączenie osób z zespołem Downa w zwykłe codzienne życie. 

 

Oglądaj naszą relację wideo!

  

10 lat Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ

Podczas balu nie tylko zbierano środki na działalność, ale i świętowano jubileusz 10-lecia Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ.

- Fundacja JA TEŻ powstała, żeby wspierać dzieci, które mają trudności w rozwoju. Chcielibyśmy pomoc im, żeby jak najlepiej wchodziły w życie, zajmujemy się tak naprawdę dziećmi o różnych niepełnosprawnościach, z różnymi trudnościami, pokazując zarówno rodzicom, jak i dzieciom, szkołom, że warto tak naprawdę walczyć o przyszłość. Oczywiście naszym oczkiem w głowie są dzieci z zespołem Downa, dlatego że dla nich tę fundację założyliśmy. – powiedziała w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna Małgorzata Bulczak, prezeska Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ.

Uczestnicy programu
Uczestnicy programu "Down the road. Zespół w trasie"

- Wielkim naszym zwycięstwem jest to, że osoby dorosłe z zespołem Downa pracują w teatrach m.in. w tym teatrze, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w obsłudze widza i w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Kolejnym, niezwykle moim zdaniem ważnym, jest siedem szkół, które włączyło dzieci z zespołem Downa do edukacji publicznej - dodała.

Małogorzata Bulczak, Prezeska Fundacji Ja Też
Małgorzata Bulczak, Prezeska Fundacji Wspierania Rozwoju Ja Też

III Bal Równych Szans rozpoczął się od hymnu Fundacji - piosenki „JA TEŻ” wykonanej przez Żanetę Proma z zespołu SPARK. Po jego wysłuchaniu przyszła pora na uroczyste przywitanie gości. Do uczestników zwrócili się Małgorzata Bulczak, prezeska Fundacji JA TEŻ, Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Michał Milka, ambasador fundacji, pracownik miasta oraz gwiazda „Down the Road. Zespół w trasie”. Po kolacji oficjalnie zainicjowano kampanię społeczną #jestem21, a także wyświetlono film z otwarcia ośrodka terapii i edukacji, na który środki zbierano podczas dwóch poprzednich bali charytatywnych.

Żaneta Proma, wykonawca utworu
Żaneta Proma, wykonawca utworu "Ja Też"

Na bal zostali zaproszeni także przedstawiciele miasta, którzy mają duży udział we wspieraniu rozwoju osób z zespołem Downa. - Mamy doskonałe doświadczenie, jeśli chodzi o poradnie, chociażby gdańską poradnię nr 7, która współpracuje blisko ze szkołą. Rozwinęliśmy system staży dla osób z zespołem Downa, oczywiście jeden ze stażystów pracuje u nas w urzędzie, słynny Michał, więc jest naszym urzędowym kolegą – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Podczas wieczoru wręczono 21 statuetek Anioła "Ja Też" przedstawicielom miasta, darczyńcom oraz sponsorom działającym na rzecz podopiecznych Fundacji JA TEŻ. 

21 Aniołów
21 Aniołów

Rekordowa aukcja na III Balu Równych Szans

Jednym z gości balu był Przemysław Kossakowski, dziennikarz prowadzący „Down the Road. Zespół w trasie”. - Bardzo często rozmawiam z ludźmi, którzy mówili, że doświadczenie Down the Road przełamało ich lęk w stosunku do osób z zespołem Downa i ja to jestem w stanie zrozumieć, bo to jest lęk przed nieznanym. Chciałbym apelować do każdego z osobna, że to nie jest nic groźnego, że oczywiście osoby z zespołem Downa mogą cię zaskoczyć w każdej chwili, ale to nie będzie nic złego. To będą pozytywne zaskoczenia i myślę, że to jest bardzo ważne, żeby ludzie o tym się dowiedzieli, to zrozumieli – powiedział redakcji Zatoka Piękna.

Przemysław Kossakowski i ekipa Zatoki Piękna
Przemysław Kossakowski i ekipa Zatoki Piękna
 

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była Aukcja Główna, którą poprowadzili Przemysław Kossakowski oraz Janek Skiba, uczestnik „Down the road. Zespół w trasie 2”. - Myślę, że osiągniemy tutaj bardzo duże skupienie anarchii i tzw. rockandrolla, bo myślę, że gdybym ja sam wyszedł na scenę i sam poprowadził tę licytacje, to byłaby ona bardzo poprawna i przez to po zakończeniu licytacji, ludzie by zapomnieli o tym, że coś takiego się odbyło. Ale… towarzyszył mi będzie Janek Skiba, ja wiem, że on mnie wytrąci z równowagi, to na pewno nie będzie nic poprawnego – mówił przed jej rozpoczęciem Przemysław Kossakowski.

T. Radziewicz, J. Radziewicz, E. Gabczenko, D. Gabczenko
T. Radziewicz, J. Radziewicz, E. Gabczenko, D. Gabczenko

Jak tłumaczyła Małgorzata Bulczak, podczas trzeciego balu zbiórka środków miała na celu wsparcie edukacji włączającej oraz rozwój mieszkalnictwa chronionego. - Będzie to mieszkanie na pierwsze próby samodzielności – wyjaśniła.

Podczas balu prowadzono licytację 12 wybranych rzeczy i wydarzeń, a także Aukcję Cichą oraz loterię. W wydarzenie włączyli się m.in. Partnerzy Zatoki Piękna: klinika Novique, ModrzejwskAcademy oraz Quadrille SPA, ufundowały vouchery na zabiegi do aukcji cichej, za co im dziękujemy.

Aukcja cicha
Aukcja cicha

Jednym z ciekawszych przedmiotów wylicytowanych na balu był prototyp najnowszej rzeźby gdańskiego Lwa Heweliona Wolontariusza o imieniu "Woluś", podarowanego przez słynnego rzeźbiarza Tomasza Radziewicza. Łącznie, podczas Aukcji Głównej, Aukcji Cichej i loterii, zebrano rekordową dla fundacji kwotę ponad 105 tys. zł. Więcej o prowadzonych aukcjach na stronie organizatora www.jatez.org.pl

Gwiazdą wieczoru podczas balu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim była Natalia Kukulska, która wystąpiła w duecie z gitarzystą Dobrosławem Jabłońskim

Natalia Kukulska
Natalia Kukulska

Po koncercie i pokazach tanecznych rozpoczęła się wspólna zabawa. Zadbał o nią po raz drugi zespół The Celebration Band.

Zdjęcia: Sebastian Góra
Wideo:  4Mprojekt + Zatoka Piękna

Więcej informacji na temat Fundacji "Ja Też" oraz możliwości wsparcia na stronie www.jatez.org.pl