W sobotni wieczór 2 lutego 2019 roku odbył się pierwszy charytatywny BAL RÓWNYCH SZANS pod hasłem #Jestem. Na zaproszenie Fundacji JA TEŻ wraz z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Rotary Club Orłowo na wydarzenie przybyło 180 gości by wspólnie zebrać pieniądze na wyposażenie nowego ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla osób z zespołem Downa i ich rodzin. Na balu pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, artyści, sportowcy, biznesmeni, przyjaciele fundacji i przedstawiciele mediów. Zapraszamy do oglądania naszej relacji wideo z balu!

 

Oglądaj wideo!

 

 W trakcie swojego wystąpienia gospodyni wieczoru Małgorzata Bulczak, Prezes Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ, podkreśliła:

- To nie jest łatwe. To oczywiście jest trudne, trzeba otworzyć serce, trzeba otworzyć swoją duszę, trzeba spojrzeć na drugiego człowieka i powiedzieć #Jestem, po prostu jestem, jestem gotowy Ciebie przyjąć.

W rozmowie z redakcją Zatoki Piękna opowiedziała również o bieżących działaniach fundacji i potrzebach osób z zespołem Downa:

- Fundacja JA TEŻ działa już od 2010 roku. Obejmujemy swoim działaniem około 150 dzieci z zaburzeniami rozwoju. W dużej mierze oczywiście dzieci z zespołem Downa. Zajmujemy się rehabilitacją, edukacją. Chcemy tak naprawdę dać im szansę funkcjonować w życiu. Od dobrej edukacji, dobrej rehabilitacji bardzo dużo w tym przypadku akurat zależy. Świat nie wie o tym, że osoby z zespołem Downa potrzebują wsparcia, że jest to wsparcie, które dotyczy ich aktywizacji, ich włączenia w życie. Wsparcie, które bierze pod uwagę to, że nie są tak może wydajni jak my, ale są przecudni w swoim wnętrzu i bardzo chętni do działania i po prostu musimy o tym mówić.

Goście balu mieli okazję przekonać się o tym w przepięknych wnętrzach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który jest kolebką idei zatrudnienia i aktywizacji osób dorosłych z zespołem Downa. To tutaj pracuje 10 podopiecznych Fundacji realizując zadnia obsługi widza, również podczas Balu Równych Szans.

- Jesteśmy zadowoleni z jakości ich pracy. To jest obopólne. To nie jest okazywanie potocznie mówiąc „dobrego serca”. To nie to. Mamy po prostu wartościowych pracowników i bardzo się z tego cieszymy. Co więcej, za naszym przykładem już idą inne instytucje. Z tego co słyszę Teatr Muzyczny też zaczął zatrudniać osoby z zespołem Downa, co świadczy o tym, że sfera kultury jest tą sferą, gdzie oni mogą liczyć na wsparcie, na zatrudnienie - powiedział prof. Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Podczas balu można było obejrzeć wystawę klimatycznych, rodzinnych zdjęć: “Miłośnicy Miłości”.

- To było jedno z piękniejszych doświadczeń w mojej pracy zawodowej. Ja w zasadzie nie musiałam nic robić, poza podążaniem za moimi modelami. Jeżeli oni mieli ochotę wejść na stół, to ja się zjawiałam przy stole. Jeżeli chcieli wejść pod łóżko, to ja tam z nimi nurkowałam. Takie też było założenie, że pokażemy bliskość, miłość, ale nie pozowaną - powiedziała Katarzyna Gapska, fotograf i autorka wystawy

Gwoździem programu były jednak głośne licytacje przedmiotów ofiarowanych przez znanych darczyńców. Poprowadził je z iście sportowym zacięciem Mateusz Kusznierewicz.

I tak w głośnej aukcji zalicytować można było na przykład:

  • Porsche Macan na weekend z pełnym bakiem (5000 zł)
  • Buty Marcina Gortata (2000 zł)
  • Akwarele Małgorzaty Karczmarzyk (1800 zł)
  • 2 rzeźby Tomasza Radziewicza (3000 zł)
  • Regaty z mistrzem olimpijskim Mateuszem Kusznierewiczem (11000 zł)
  • Gitarę elektryczna z autografami członków zespołu Golden Life (8000 zł)

Goście balu mogli wziąć udział również w cichych licytacjach oraz w loterii fantowej, do których atrakcyjne vouchery przekazali m.in. partnerzy Zatoki Piękna: klinika Lorenzo Coletti w Gdańsku oraz Clinica Cosmetologica w Gdańsku.

Licytacje nie były oczywiście jedyną atrakcją na balu. Wystąpiła wyczekiwana Gwiazda Wieczoru – trójmiejski zespół Golden Life. Dla gości zagrał też na młody zespół "Woodkid Project". Natomiast znane i lubiane utwory w wykonaniu zespołu Rarytas Live Band sprawiły, że goście wypełnili parkiet taneczny bawiąc się do późnych godzin nocnych.

Bal charytatywny jest pierwszym z cyklu wydarzeń, realizowanych wspólnie z miastem Gdańsk mówiących o akceptacji, włączeniu, o różnorodności, która czyni nas wyjątkowymi w ramach kampanii #Jestem.  

- #Jestem21 to kampania, którą wspólnie z fundacją JA TEŻ prowadzimy. Bal, ale także ta wystawa, te wszystkie spotkania są jej elementem. W marcu będziemy oczywiście obchodzić to w sposób kolejny, czyli spotykając bardzo wielu ludzi z osobami, które mają zespół Downa. Po to, żeby się po prostu dowiedzieć, jacy oni są, jacy są piękni, w jaki sposób funkcjonują w mieście - podsumował wydarzenie Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej.