Jestem głęboko przekonana, że każda kobieta zasługuje na piękny portret siebie. Taka fotografia potrafi zmienić życie – mówi Katarzyna Krajewska-Turyczyn, doradca wizerunkowy, fotograf, grafik, właścicielka agencji wizerunkowej Wysoka Szpilka. W rozmowie z redakcją Zatoki Piękna opowiada, dlaczego autoportret to doskonały pomysł dla każdej kobiety i to nie tylko w dniu jej święta, ale przez cały rok.

 

Małgorzata Mrozek: Co odróżnia zdjęcia do dokumentów od fotografii powstających podczas sesji dla kobiet?

Katarzyna Krajewska-Turyczyn: Do fotografa przychodzi się, kiedy trzeba wymienić dowód lub inny dokument, do którego wymagane jest zdjęcie. Jakie te zdjęcia są, wszyscy wiemy. Schematyczne, bezduszne, zdecydowanie nie pozwalające na bycie sobą. Jednak pojawiła się moda na fotografię prawdziwą, emocjonalną, kobiecą, a nawet sensualną. Rośnie ona w siłę z każdym rokiem, więc czas zainteresować się tym trendem i poznać kilka powodów, dla których warto, aby każda kobieta zafundowała sobie bardzo kobiecą sesję zdjęciową.

Które kobiety najczęściej interesują się profesjonalnymi sesjami fotograficznymi? Można tu zauważyć jakąś regułę?

Tak, zauważyłam nową tendencję, zgłaszają się do mnie kobiety około czterdziestki, chwilę przed lub chwilę po tych urodzinach. Zawsze dociekam i wypytuję, po co przychodzą, czego szukają i okazało się, że w zasadzie padają podobne argumenty. Chcą zatrzymać czas - jak mówią: "Póki jeszcze jestem fajna". Decydują się, by zrobić dla siebie coś ważnego i emocjonalnego, przypomnieć sobie i światu, że są kobietami i wreszcie postanawiają zaskoczyć swojego mężczyznę. To fajne, bardzo świadome siebie i swoich potrzeb kobiety, które pomiędzy domem a pracą jednak zauważają siebie i decydują, że zasługują na taką nietuzinkową chwilę szaleństwa.

Którym kobietom polecasz udział w sesji fotograficznej?

Każdej! Każda z nas jest pewna siebie, mniej lub bardziej. Niestety, pewność siebie to nie jest stan stały, to że ją zbudowałyśmy w jednym momencie lub w jakiejś sytuacji, nie oznacza, że jutro świat się nam nie zachwieje. Pewność siebie raczej miewamy niż mamy. Tak ważne jest zatem, aby nieustająco ją wzmacniać i budować. Po wyjątkowych sesjach, kiedy czuję, że moja Klientka potrzebuje czegoś specjalnego, obdarowuję ją dużym i widowiskowym obrazem na płótnie, z jej ulubionym kadrem z sesji zdjęciowej. Po co to robię? Żeby powiesiła na ścianie swoisty dowód swojej atrakcyjności i każdego dnia popatrzyła na tą najlepszą wersję siebie ze zdjęcia i z miłością myślała: "Tak, to ja, ależ jestem boska". To naprawdę działa i dodaje skrzydeł.

Co daje kobietom taka profesjonalna sesja? Mówi się, że może ona nawet odmienić całe życie.

Sesja zdjęciowa często bywa jedną z pierwszych okazji do tego, żeby legalnie pozwolić sobie na celebrowanie piękna. To zarówno wyzwanie, jak i szansa na lepsze określenie siebie, swoich potrzeb i aspiracji, potrafi spełnić wiele ukrytych i niewypowiedzianych pragnień, bo chyba każda kobieta w skrytości swego serca marzy, aby mieć piękne, kobiece kadry, takie jak z okładki magazynu. Sesje zdjęciowe nie mają limitu wieku, nieistotny jest kształt ciała ani waga. To po prostu najodpowiedniejszy prezent dla każdej kobiety! Nawet jeżeli początkowo w to wątpi. Sesja zdjęciowa może być bardzo wyjątkowym przeżyciem. Nietypowym, niebanalnym i niezapomnianym. Korzystne kadry z pewnością zostaną docenione już chwilę po sesji zdjęciowej, ale dopiero po latach nabiorą zdecydowanie większej wartości sentymentalnej. Zdjęcie może być też talizmanem, który odgania wszystkie czarne myśli kobiety na swój temat. Zdjęcia mają magiczną moc zatrzymywania czasu. Warto je mieć!

Wysoka Szpilka
Wysoka Szpilka przy pracy, fot. Katarzyna Krajewska-Turczyn

 

Wiele kobiet nie lubi stawać przed obiektywem, bo jest przekonanych o swojej niefotogeniczności. Jak często twoje klientki nachodzą wątpliwości?

Oczywiście, na początku chyba każdą panią nachodzą wątpliwości typu: "Nie, nie umiem pozować, jestem niefotogeniczna, to nie dla mnie". Doprawdy, nie jest to przeszkoda w realizacji marzeń! W zasadzie każda Pani na pierwszym spotkaniu próbuje mnie przekonać, że jest wyjątkowo niefotogeniczne i że będę miała trudne zadanie do wykonania. A ja się tylko uśmiecham. Wielokrotnie podkreślam, że fotogeniczność to wypadkowa wielu przygotowań - znajomości siebie, swojego ciała i twarzy, umiejętnej pozy, makijażu, uśmiechu i kilku dobrych podpowiedzi ze strony doświadczonych i zaangażowanych osób. Starannie przygotowane włosy, makijaż oraz stylizacje sprawią, że łatwiej poczuć się szczególnie. Finalnie, obiecywana mi niefotogeniczność znika, a powstają korzystne ujęcia, które wpływają na samoocenę i pomagają w pozbyciu się kompleksów. Wiem to na pewno.

Jak reagują na swoje portrety klientki, które przełamały obawy i w końcu zdecydowały się stanąć przed obiektywem?

Sesja zdjęciowa początkowo może budzić opór, lęk, obawę przed ośmieszeniem – to normalne, ale jeśli się odważy, szybko odkryje wielką przyjemność i dziecięcą radość wynikającą z doceniania swojego ciała. A potem ogląda zdjęcia i myśli sobie: „Ale to ja? Taka piękna! Jak to możliwe?" Natychmiast cały wstyd znika, pojawia się duma i chęć, żeby pochwalić się zdjęciem całemu światu. Ma ochotę powiedzieć swojemu partnerowi, mężczyźnie: ,,Kochanie, zrobiłam to zdjęcie dla Ciebie", a tak naprawdę zrobiła to zdjęcie dla siebie, dla swojej radości, satysfakcji i większej akceptacji. A efektem ubocznym, który dodatkowo zadziała na plus, może być podniesienie temperatury w związku i docenienie przez partnera wyjątkowości kadrów oraz zauważenie lub odkrycie na nowo tej kobiety, która jest na zdjęciach.

Jak wygląda przygotowanie do takiej sesji dla kobiet?

Każda sesja jest wyjątkowa i zawsze jest poprzedzona rozmową w studio, przy kawie, kiedy to omawiamy jej styl, charakter, scenariusz i przebieg. Poznaję klientkę, słucham bardzo uważnie, dzielę się swoimi doświadczeniami. Sesje fotograficzne dla kobiet to niełatwa sprawa, fotograf często musi być nie tylko artystą, ale także przyjacielem i powiernikiem. To właśnie marzenia kobiet o ładnych kadrach zainspirowały mnie do tworzenia magicznych sesji zdjęciowych prowadzonych "przez kobiety dla kobiet". Sesja to niezwykłe przeżycie zarówno dla mojej klientki, jak i dla mnie. Podchodzę do tego zadania, za każdym razem, z zaangażowaniem i dużą uwagą. Intymna atmosfera w naszym studio jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo, a dzięki temu, niezależnie od początkowych wahań, każda pani poczuje się piękna, wyjątkowa i otwarta na te nowe doświadczenia. Zaangażowana w sesję ekipa na planie zdjęciowym z wyczuciem pomaga kobietom zmierzyć się z kompleksami, odnaleźć atuty, przełamywać obawy i niepokoje dotyczące własnego wyglądu.

Bardzo często kobiety decydują się na zdjęcia dopiero wtedy, gdy potrzebują portretu biznesowego. Czym taka typowa sesja dla kobiet różni się od sesji biznesowej?

Przed sesją biznesową stawiamy trochę inne zadania, ponieważ ogromne znaczenie ma synchronizacja pomiędzy klientką a jej marką firmową. Tu nie chodzi tylko o ładny obrazek. Wizerunek zewnętrzny kobiety, jej charyzma oraz dopasowanie do branży muszą ze sobą współgrać na zdjęciu. Powinno to być widoczne i zrozumiałe dla odbiorcy. Realizując marzenia swoich klientek o ich spójnym, adekwatnym i oczekiwanym wizerunku zewnętrznym, pracuję, opierając się na wiedzy z zakresu stylizacji sylwetki oraz filozofii personal brandingu, której jestem zagorzałą fanką.

Katarzyna Krajewska-Turczyn
Katarzyna Krajewska-Turczyn / fot. archiwum prywatne

 

Na co zwraca się szczególną uwagę podczas realizacji takiej sesji?

W poszukiwaniu swojego stylu, wizerunku i rozwoju osobistego warto sięgać po różne narzędzia, czasami nietuzinkowe i nieoczywiste. Pomagam w podkreśleniu indywidualnych cech mojej klientki jako eksperta w dziedzinie, którą reprezentuje, bez szkody dla kobiecości oraz w zgodzie z jej wartościami i przekonaniami. Na końcu procesu poznawczego i doradczego utrwalamy ten wypracowany wizerunek na fotografii, a gdy zdjęcia zafunkcjonują w ramach komunikacji graficznej firmy i doskonale wpiszą się w jej charakter i misję, wtedy wiemy, że ta nasza wspólna praca została dobrze wykonana. Bo to zawsze jest nasza wspólna praca – moja i mojej klientki. Praca nad wizerunkiem w połączeniu ze strategią marki firmowej powoduje stworzenie świadomej, spójnej i autentycznej marki osobistej, a to z kolei powoduje wzmocnienie pewności siebie w rejonach biznesowych.

Dziękuję za rozmowę.