Stare buty do biegania już się zużyły lub jako początkujący biegacz szukasz obuwia, które byłoby nie tylko wygodne, ale i stylowe? Poznaj podstawowe zasady wyboru obuwia biegowego, by kupić model, który sprawdzi się podczas treningów oraz jako element biegowych stylizacji.

 

Częstotliwość treningów, pokonywane dystanse, rodzaj terenu, waga biegacza – przy zakupie butów do biegania liczy się każdy szczegół. Dobór wygodnego i stylowego modelu to jednak inwestycja nawet na kilka sezonów, o czym wie każdy biegacz, także ten trenujący tylko amatorsko. Wygodne buty do biegania to bowiem nie tylko gwarancja komfortu, ale i bezpieczeństwa podczas treningu czy zawodów. Odpowiednia amortyzacja ogranicza obciążenie kolan, podeszwa z bieżnikiem zapobiega upadkom na śliskich powierzchniach, a właściwy rozmiar obuwia – zmniejsza ryzyko uszkodzenia paznokci. Czy takie informacje wystarczą, by wyruszyć na zakupy? Nic bardziej mylnego!

Jakie buty do biegania kupić, aby były wygodne?

Zakup najlepszych butów do biegania dla doświadczonego biegacza nie stanowi problemu, ale dla osób początkujących może być nie lada wyzwaniem. Czym kierować się przy wyborze obuwia sportowego, bo przecież wiadomo, że nie tylko wyglądem, jeśli ważna jest też jego funkcjonalność? Przy zakupie butów do biegania liczy się każdy szczegół. Po pierwsze, rozmiar wkładki musi być co najmniej o 0,5 cm większy od stopy, a jeśli biegacz pokonuje długie dystanse, to nawet o 1-1,5 cm. W miarę kolejnych pokonywanych kilometrów, zwłaszcza latem, stopa coraz bardziej puchnie, wybór odpowiedniego rozmiaru decyduje więc o komforcie. Przy zakupie butów należy zatem kierować się tabelami rozmiarów – zmierzyć stopę i na podstawie długości wkładki wybrać rozmiar nowego obuwia.

Wybierając buty do biegania, należy ponadto dopasować je do warunków, w jakich będzie się je użytkować. Do biegania w terenie, np. po lasach lub górskich szlakach, przeznaczone są buty trailowe z bieżnikiem i systemami, które wspierają bieganie po skalistych czy grząskich powierzchniach. Dla miejskich biegaczy przeznaczone są buty do biegania po asfalcie. Ważny jest również cel i przeznaczenie obuwia, ponieważ o ile na co dzień wystarczą buty treningowe, o tyle przy szybszych biegach i w zawodach lepiej sprawdzą się buty treningowo-startowe lub wręcz bardziej dynamiczne i lżejsze buty startowe.

Jak wybrać buty do biegania po asfalcie?

Mając tak szeroki wybór obuwia sportowego, w sklepach obuwniczych nietrudno znaleźć także buty do biegania po asfalcie. Dobór odpowiedniego modelu ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie, ponieważ bieg po twardych nawierzchniach, takich jak chodniki, obciąża stawy. Zasada jest prosta – im wyższa waga biegacza oraz im dłuższe dystanse, tym większa powinna być amortyzacja, czyli grubość miękkiej pianki w podeszwie środkowej butów do biegania.

Co ważne, nowe modele butów z dobrą amortyzacją, np. stylowe obuwie Nike dostępne choćby w eobuwie.com.pl/c/eobuwie/marka:nike, także są lekkie, więc nie spowalniają biegu i nadają się nawet do udziału w miejskim maratonie czy półmaratonie. Pozostaje pytanie, czy buty do biegania po asfalcie sprawdzą się również w innych warunkach? Wiosną i latem, kiedy ścieżki w parkach i lasach są suche i udeptane – owszem. Nieco inaczej wygląda to jesienią i zimą oraz podczas bardziej deszczowych dni, gdy drogi są bardziej błotniste i śliskie. W takich warunkach zaleca się buty trailowe, czyli do biegania w terenie z grubszym bieżnikiem, który zapewnia lepszą przyczepność.

Czy skupiając się na funkcjonalności, da się więc w ogóle kupić stylowe buty do biegania? Oczywiście, że tak, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnorodność kolorystyczną. Najlepiej szukać ich w kolekcjach butów uniwersalnych, które łączą cechy modeli do biegania po asfalcie i trailowych. Kolorowe i grube podeszwy oraz kontrastujące wstawki wyróżnią biegacza na każdej ścieżce i starcie, bez straty dla funkcjonalności obuwia.