Tematem naszego kolejnego filmu z cyklu: Pierwsza Pomoc u niemowląt i małych dzieci, jest utrata przytomności i brak oddechu. Poprosiliśmy ratownika medycznego Jakuba Cimaszkiewicza o udzielenia nam kilku cennych rad, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. 

 

Pierwsza Pomoc KROK po KROKU!

 

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Jeżeli dziecko nie reaguje, nie porusza się, nie wydaje z siebie żadnych dźwięków, przechodzimy do dalszych czynności. Wykonamy tzw. ABC.

A – czyli musimy udrożnić drogi oddechowe.

Drogi oddechowe udrożniamy poprzez odgięcie główki do tyłu, kładąc jedną rękę na czole, drugą na żuchwie i odgięciu głowy do tyłu. Usta dziecka powinny być skierowane centralnie do góry.

Przechodzimy do sprawdzenia oddechu, naszego B.

Przykładamy policzek nad usta dziecka. Przez 10 sekund obserwujemy ruchy klatki piersiowej, wyczuwamy powietrze na swoim policzku i słuchamy czy możemy ten oddech wyczuć.

Po 10 sekundach, jeżeli tego oddechu nie ma, przechodzimy do wykonania 5 oddechów ratowniczych, naszego C.

Obejmujemy swoimi ustami usta dziecka. Wdechy wykonujemy tylko do momentu uniesienia klatki piersiowej. Następnie przechodzimy do uciśnięć mostka. Aby łatwiej znaleźć środek klatki piersiowej, rozpinamy ubranko. Uciśnięcia wykonujemy na głębokość 1/3 szerokości przednio-tylnej dziecka. Wykonujemy 30 uciśnięć. Po 30 uciśnięciach wykonujemy 2 wdechy. Nasze działania powinny trwać minutę. Po 1 minucie sprawdzamy czy dziecko rozpoczęło oddychanie.

Sprawdzamy przytomność, udrażniamy drogi oddechowe i sprawdzamy czy oddech powrócił.

Najważniejsza jest ta pierwsza minuta, kiedy rodzice mogą prowadzić resuscytację, czyli uciskanie klatki piersiowej, wykonywanie sztucznego oddychania. Dopiero po minucie, oczywiście jeśli nikt wcześniej tego nie zrobił, dzwonimy na numer alarmowy 999 lub 112. Jeżeli potrzebujemy pomocy medycznej, dzwonimy bezpośrednio na numer 999. Tam od razu odbierze telefon osoba, która wysyła do nas zespół ratownictwa medycznego.