Irygator do zębów, to urządzenie, które pozwala szybko i skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Z powodzeniem może zastąpić inne środki służące do higieny jamy ustnej (m.in. nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe).

 

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bardzo ważnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej - są to miejsca trudnodostępne, w których zbiera się najwięcej bakterii (nieusunięte przyczyniają się do rozwoju próchnicy).

Z pomocą przychodzi niezwykle popularny obecnie - irygator do zębów. Urządzenie umożliwia oczyszczenie z resztek pokarmowych oraz bakterii wszystkich miejsc niedostępnych dla szczoteczki do zębów.

Ważne! Urządzenie jest szczególnie polecane osobom m.in. o stłoczonych zębach, noszących aparaty ortodontyczne, implanty, mosty, korony protetyczne.

 

Irygator stomatologiczny - charakterystyka

Irygator to urządzenie stomatologiczne, które wyglądem przypomina szczoteczkę bez główki - w jej miejscu usytuowana jest dysza czyszcząca, która za pomocą strumienia czyści dokładnie oraz bezinwazyjnie miejsca trudnodostępne (zabieg przypomina mycie zębów).  Ponadto wspomaga usuwanie płytki nazębnej, a także bakterii odpowiedzialnych za choroby dziąseł.

Irygator wyposażony jest w różnego rodzaju wymienne końcówki, które przeznaczone są do specyficznego czyszczenia (m.in. końcówki poddziąsłowe, imitujące szczoteczkę do zębów).  

Ważne! Regularne stosowanie irygatora poprawia kondycję dziąseł (strumień wody nie tylko oczyszcza, ale również masuje dziąsła). Masaż poprawia krążenie, wpływając na wzmocnienie dziąseł.  

Zdaniem specjalistów irygator stomatologiczny jest skutecznym środkiem w walce z paradontozą.

Ważne! Irygatory polecane są do codziennego uzupełnienia higieny jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku szczoteczki do zębów, zaleca się wymianę końcówek, co 3 miesiące (końcówki zużywają się od ciśnienia wody, a także od osadzającego się na nich kamienia).

 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń:

Irygator stacjonarny - jest zasilany sieciowo. Tworzy go baza, czyli podstawa ze zbiornikiem na wodę, włącznikiem, pokrętłem służącym do regulacji ciśnienia strumienia oraz przewodem zasilającym sprzęt. Ponadto w skład irygatora wchodzi rękojeść z gniazdem na końcówki i wężyk doprowadzający wodę do rękojeści. Z tego typu irygatora może korzystać cała rodzina.

Ważne! Jedno napełnienie zbiornika wystarcza, aby dokładnie oczyścić jamę ustną.

Irygator bezprzewodowy - ma wbudowany akumulator, dzięki czemu można go używać w każdym miejscu. Składa się z rękojeści, w którą wbudowany jest zbiornik na wodę oraz dyszy również mocowanej bezpośrednio w uchwyt.

Ważne! Zbiornik w irygatorze bezprzewodowym jest znacznie mniejszy niż w stacjonarnym. W celu dokładnego oczyszczenia jamy ustnej, potrzebne będą 2 - 3 napełnienia zbiornika.

Ponadto można zakupić zestaw składający się z irygatora stacjonarnego i elektrycznej szczoteczki do zębów - urządzenie składa się z irygatora oraz wbudowanej stacji ładującej do szczoteczki. Szczoteczkę soniczną, jaka jest w zestawie, cechuje sposób, w jaki myje ona ścianki zębów (ruch wymiatający oraz pulsujący) - dzięki temu nie uszkadza się szkliwa, a także nie dochodzi do recesji dziąseł. Ten typ szczoteczki jest dokładny i delikatny.

 

Czym napełniać zbiornik?

Do kupienia dostępnych jest wiele płynów oraz płukanek - odpowiednio dopasowanych do problemów (m.in. podrażnione dziąsła). Jednakże zdaniem specjalistów najlepsza jest woda.

Ważne! Płyny zawierają substancje słodzące i poprawiające smak, przez co wpływają na swoje zagęszczenie. Korzystanie, na co dzień z płynów może skutkować uszkodzeniem elementów znajdujących się wewnątrz irygatora. Nie dość dokładne przepłukiwanie urządzenia wodą po każdym użyciu może spowodować osadzanie się „dodatków” w przewodach i ostatecznie zapchać pompę, a także ją uszkodzić.

Ponadto płyn, aby mógł aktywnie działać (zawarte w nim składniki) - musi znajdować się w jamie ustnej nie mniej niż jedną minutę. W przypadku zabiegu irygacji, ten czas to około kilka sekund tak, więc żaden płyn nie jest w stanie w tak krótkim okresie czasu zacząć działać.   

                                           

Jaki irygator wybrać?

Rynek oferuje szeroki wachlarz urządzeń tego typu. Ceny irygatorów wahają się od 100 do 500 zł.

Najważniejsze różnice pomiędzy rodzajami irygatorów dotyczą zakresu ciśnienia strumienia (ciśnienie minimalne oraz maksymalne), ilość stopni regulacji ciśnienia, liczba pulsacji (wystrzału płynu) na minutę oraz dołączone końcówki.

Ważne! Dobry irygator powinien wyróżniać się kilkoma różnymi typami strumienia, a także opcją regulacji ciśnienia.  

Przy wyborze urządzenia powinniśmy kierować się ponadto:

  • czy będzie używany codziennie, czy okazjonalnie
  • pojemnością zbiornika
  • awaryjnością (warto przed kupnem przejrzeć fora internetowe, na których znajdują się informacje dotyczące jakości danego urządzenia)  
  • liczbą oraz rodzajem końcówek  

Polecane irygatory:

- Braun Oral-B

- Philips Sonicare AirFloss

- Panasonic EW1211

Ważne! Istotne jest, aby kupić takie urządzenie, które przypadnie nam do gustu i z którego będziemy zadowoleni.

 

W pisaniu artykułu posiłkowałam się: internetowystomatolog.pl, spadental.pl, domowystomatolog.pl, dentantasense.pl