Już od starożytności wiadomo, że ciało, dusza, nasze emocje i zewnętrzne piękno są ze sobą ściśle związane. Jednak dopiero współcześnie można znaleźć miejsca, które w zgodzie z zasadami medycyny stylu życia oferują holistyczną pielęgnację. Jak dzięki nowoczesnym, zgodnym z naturą zabiegom odzyskasz równowagę ciała i ducha? Sprawdź, co mogą zaoferować miejsca nastawione na poprawę zdrowia i samopoczucia Pacjenta.

 

Człowiek jako całość – na czym polega holistyczne podejście do zdrowia?

Tradycyjna medycyna skupia się na chorobie i jej leczeniu, a także na objawach i ich niwelowaniu. Leki, terapie i zabiegi zwykle przynoszą pożądany skutek w postaci poprawy zdrowia i samopoczucia, jednak rzadko eliminują źródło problemu. Aby dotrzeć do tego, skąd w istocie bierze się pogorszenie samopoczucia, trzeba spojrzeć na człowieka jako na całość. Tym właśnie zajmuje się medycyna stylu życia.

Holistyczne podejście do zdrowia nie skupia się na jednym aspekcie. Nie skupia się nawet na jednej sferze człowieka, np. tylko na ciele lub tylko na emocjach. Specjalista medycyny holistycznej patrzy na człowieka jako na całość, dzięki czemu udaje się mu znaleźć źródło problemu, po który tradycyjna medycyna nie sięga, np. niskie poczucie własnej wartości jako przyczynę problemów układu pokarmowego czy nieregularny sen będący źródłem niepłodności.

Kosmetologia holistyczna – więcej niż zabiegi, więcej niż medycyna estetyczna

Ważnym działem medycyny stylu życia jest kosmetologia holistyczna. To nic innego, jak holistyczna pielęgnacja ciała – skupiona nie tylko na czynnikach zewnętrznych, np. problemach skórnych, ale też na ich przyczynie oraz innych aspektach, które mogą wpływać na te problemy.

Holistyczna pielęgnacja czerpie siłę z natury. Wiedzą o tym specjaliści Sense Med Concept – miejsca, gdzie każdy Pacjent może liczyć na kompleksowe podejście do swojego zdrowia, samopoczucia i zewnętrznego piękna. Zamiast jednorazowych, inwazyjnych zabiegów, zyskasz tu długofalową opiekę i holistyczną pielęgnację twarzy i ciała, opartą nie tylko na medycynie stylu życia, ale też na wiedzy z zakresu slow aging.

Różne zabiegi holistyczne, takie jak mezoterapie, biostymulatory czy laseroterapie, opierają się tu na naturalnych mechanizmach obserwowanych w naturze i ludzkim organizmie. Doskonałym przykładem takiego mechanizmu jest zdolność ciała i skóry do samoregeneracji. Czasem potrzebne jest tylko wsparcie, impuls, by pobudzić organizm do odnowy i w sposób naturalny odzyskać równowagę i blask.

Zabiegi holistyczne – które są zgodne z naturą i efektywne?

Właściwa pielęgnacja skóry powinna stać się Twoim nawykiem na co dzień. Używanie naturalnych kosmetyków do makijażu, a wieczorem dokładny demakijaż, usuwanie martwego naskórka za pomocą peelingów bez dodatków sztucznych substancji, odżywianie i nawilżanie skóry preparatami dostosowanymi do wieku i kondycji tkanki – wszystko to składa się na holistyczną pielęgnację.

Jednak skorzystanie z dobrodziejstw kosmetologii holistycznej znacząco zwiększa pozytywny efekt samoodnowy. Przykładem preparatów wykorzystujących mechanizmy z natury są biostymulatory podawane w mezoterapii. Stymulatory tkankowe pobudzają naturalną zdolność skóry m.in. do produkcji kolagenu i elastyny, przywracają jej gęstość i jędrność. Innym zabiegiem wykorzystującym nowoczesne technologie jest lifting twarzy oparty na ultradźwiękach – przenikają one przez trzy warstwy skóry, pobudzając komórki do syntezy i regeneracji włókien kolagenowych.

Pełną ofertę zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w Sense Med Concept poznasz tutaj: https://sensemedconcept.com/uslugi/medycyna-estetyczna.

Zadbaj o siebie holistycznie – zabiegi to nie wszystko!

Bardzo ważnym aspektem holistycznej pielęgnacji twarzy i ciała jest uwzględnienie nie tylko tego, co na zewnątrz, ale też wnętrza człowieka. Nawet najlepszy zabieg nawilżający skórę i redukujący zmarszczki nie przyniesie efektu na dłużej, jeśli pijesz za mało wody lub twoja dieta pozostawia wiele do życzenia pod względem wartości odżywczych. Nawet najbardziej zaawansowany detoks przyniesie ukojenie tylko chwilowo, jeśli zapominasz o aktywności fizycznej lub sięgasz po używki.

Oczywiście nie jest łatwo zmienić nawyki. Ale właśnie w tym pomaga medycyna stylu życia. Podstawą holistycznej pielęgnacji jest dobre poznanie Pacjenta – jego stanu zdrowia, stylu życia, potrzeb skóry, ale też oczekiwań i samopoczucia, które odgrywa tak ważną rolę w zachowaniu naturalnego piękna człowieka.

Holistyczne podejście do zdrowia wymaga opracowania planu działania. W tym celu każdy powinien mieć możliwość konsultacji z lekarzem. Podstawą efektywności kompleksowej pielęgnacji jest działanie długofalowe. Jeden intensywny zabieg nie przyniesie tak pozytywnych rezultatów, jak seria kilku lub nawet kilkunastu zabiegów czerpiących z natury. W połączeniu ze zmianą nawyków, zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną dostosowaną do potrzeb i możliwości Pacjenta, uda się osiągnąć wewnętrzną równowagę i zewnętrzną odnowę skóry.


Artykuł powstał przy współpracy komercyjnej z Sense Med Concept

Źródło:

Ożarowski A., Usuwanie z organizmu związków toksycznych według medycyny holistycznej [w:] „Zdrowa Żywność – Zdrowy Styl Życia” 1999, vol. 2, s. 12-16.

Starzyńska-Kościuszko E., Holistyczna (całościowa) koncepcja zdrowia – zdrowie jako wartość [w:] „Humanistyka I Przyrodoznawstwo”, 16, s. 319-326.