Odkładanie się tkanki tłuszczowej w dolnej części ciała to przykra właściwość kobiecej anatomii. Tak zwane bryczesy, czyli tłuszcz odkładający się na zewnętrznej części ud, należy do najtrudniejszych do usunięcia. Nawet zrzucenie zbędnych kilogramów i regularne ćwiczenia mogą nie wystarczyć, by pozbyć się tego urodowego mankamentu. O różne metody likwidowania “bryczesów” zapytaliśmy Specjalistów Zatoki Piękna: kosmetolog Aleksandrę Pawłowską oraz chirurga plastycznego dr Tadeusza Witwickiego.Tak jak w przypadku wszystkich trudno usuwalnych urodowych mankamentów, konsultacja ze specjalistami może się okazać momentem przełomowym procesu budowania wymarzonej sylwetki. Po zakończeniu kuracji odchudzającej i stabilizacji nowej wagi, “bryczesy” wydają się miejscem “nie do ruszenia”. Przypominające piłeczki golfowe zbitki tłuszczu nie znikają nawet pomimo intensywnych treningów. Związane jest to m.in. z indywidualnym kształtem sylwetki każdej kobiety i genetycznymi uwarunkowaniami.


Modelujemy uda ćwiczeniami

Niestety, nie istnieje idealne, specjalne ćwiczenie, które mogłoby usunąć tłuszcz z konkretnej części ciała. Oczywiście każdy rodzaj treningu uaktywniający mięśnie nóg (a ud w szczególności) oraz pośladków, jest dedykowany dla bryczesów. Natomiast dla harmonijnego wymodelowania sylwetki niezbędna jest rozgrzewka całego ciała i trening kardio, czyli długotrwały, ale nie wyczerpujący  wysiłek fizyczny. Im więcej ruchu, tym lepiej. Organizm będzie spalał tłuszcz równomiernie - i o to chodzi!

Przykładowe ćwiczenia na bryczesy:

  • skakanka
  • trucht w miejscu (min. 5 minut) lub jogging
  • przysiady
  • nożyce (wykonywane zarówno na plecach, jak i na boku)
  • wymachy nogami
  • pilates

Dla jak najlepszego efektu indywidualny zestaw ćwiczeń warto ustalić (nawet jednorazowo) z trenerem osobistym lub trenerem na siłowni. Pamiętajmy o urozmaicaniu ćwiczeń na bryczesy treningiem kardio - chociażby po to, by uniknąć nudy.


Z wizytą u kosmetologa

Kosmetologia profesjonalna wychodzi naprzeciw takim urodowym mankamentom, jak bryczesy. Aleksandra Pawłowska, która “otacza opieką” problematyczne miejsca na ciele swoich pacjentek, wymienia jako pierwszy zabieg SculpSure. Jest to szybka i bezbolesna metoda likwidacji tkanki tłuszczowej za pomocą lasera diodowowego o długości fali 1060 nanometrów. Pozwala zmniejszyć ilość uporczywej tkanki tłuszczowej nawet o 24 proc., bez żadnej rekonwalescencji. Idealnie sprawdza się w przypadku problematycznych okolic bryczesów, wewnętrznej partii ud czy boczków. Co najważniejsze - jest to zabieg jednorazowy!

Komentarz eksperta

Aleksandra Pawłowska
Aleksandra Pawłowska
Inną sprawdzoną metodą jest Venus Legacy. To technologia polegająca na połączeniu multipolarnej fali radiowej, która powoduje reakcję termiczną na różnych głębokościach tkanek z polem magnetycznym. Depozyty tłuszczowe zostają podgrzane do 44°C - tym samym rozpuszczane, a głowica aparatu masującego odpowiada za ich drenaż oraz wpływa bezpośrednio na poprawę krążenia. Tutaj, aby efekt był satysfakcjonujący specjaliści sugerują poddanie się serii 6-8 zabiegów, z częstotliwością jednego zabiegu na tydzień.

 
Jak wiadomo, w usuwaniu uporczywej tkanki tłuszczowej niezastąpiony jest masaż. W gabinecie kosmetologa możemy poddać się lipomasażowi, który likwiduje również cellulit i ujędrnia skórę. Zabieg nosi nazwę Endermologia LPG Lipomassage Integral Body i wykorzystuje specjalnie opatentowane rolki, które w trakcie jednego zabiegu uruchamiają procesy oddziałowujące na skórę i tkankę tłuszczową. Początkowo rozbijają i uwalniają kwasy tłuszczowe, następnie stymulują fibroblasty, wzmacniając sieć włókien kolagenu i elastyny, a na końcu powodują wydalanie rozbitych złogów tłuszczowych. Aby cieszyć się dobrym efektem, zabieg wymaga systematyczności. Zaleca się  wykonanie ok. 10-15 zabiegów, co najmniej raz w tygodniu.

 

Z wizytą u chirurga plastycznego

Ze zniwelowaniem zbędnej tkanki tłuszczowej, której nie jesteśmy w stanie zastąpić całkowicie mięśniami lub spalić jej podczas treningów, poradzi sobie także chirurg plastyczny. Ważne: zawsze sprawdzajmy kompetencje i doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg oraz rzetelność placówki, w której go wykonuje.

Dr Tadeusz Witwicki wskazuje liposukcję jako najbardziej sensowną i skuteczną metodę usuwania bryczesów.

Komentarz eksperta

dr Tadeusz Witwicki
dr Tadeusz Witwicki
W celu pozbycia się nadmiarów tkanki tłuszczowej w okolicach bryczesów wskazane jest wykonanie liposukcji, która w sposób radykalny może wymodelować tę okolicę. Dla osób, z reguły po 40 roku życia, u których dochodzi do dużej utraty wagi lub okolica poddawana liposukcji w znaczny sposób zmniejsza swoją objętość, rozwiązaniem może być zastosowanie liposukcji laserowej. Ta metoda pozwala na rozbicie tkanki tłuszczowej, równocześnie stymulując włókna kolagenowe skóry do obkurczania się. Dzięki temu redukujemy ryzyko pozostawania wiotkiej, luźnej skóry.


Jak zaznacza dr Witwicki, liposukcja to metoda modelowania sylwetki, a nie odchudzania, dlatego też powinna być rozważana dopiero w ostatniej fazie kuracji odchudzającej celem pozbycia się trudno usuwalnych depozytów tłuszczowych. Podstawą skutecznego odchudzania jest odpowiednia dieta, najlepiej stworzona przez odpowiedzialnego dietetyka, a także umiarkowana i regularna aktywność fizyczna.