Specjaliści z klinik medycyny estetycznej nie tylko leczą, niwelują problemy estetyczne, ale również edukują. Dowodzi tego choćby inicjatywa krakowskiej kliniki Arcadia Clinic, która na początku lutego zaprosiła ekspertów, a także naszą redakcję, na spotkanie edukacyjne poświęcone zaburzeniom erekcji.

 

Mężczyzno, nie bój się stanąć na wysokości zadania – właśnie pod takim hasłem minęło spotkanie edukacyjne, które odbyło się w pierwszej połowie lutego w otwartej niedawno Arcadia Clinic w Krakowie. Zgromadzeni eksperci rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się mężczyźni, z naciskiem na zaburzenia erekcji, czyli jeden z najczęstszych problemów związanych z męską seksualnością. Wydarzenie pozwoliło nie tylko przełamać pewne tabu, ponieważ w Polsce o problemach seksualnych mówi się wciąż zbyt mało i niechętnie, ale i przedstawić medyczne rozwiązania. 

 

Oglądaj nasz reportaż!

  

Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

 

O zaburzeniach erekcji w Arcadia Clinic

Zdrowie seksualne mężczyzn to temat często przemilczany, a niesłusznie, ponieważ zaburzenia erekcji dotykają już około trzech milionów Polaków. - Mężczyźni niechętnie poruszają ten temat podczas wizyt u lekarza, także dlatego, że nie mają świadomości, jak pomóc może im medycyna. – zauważyła Estera Gabczenko, redaktor naczelna Zatoki Piękna, która miała okazję porozmawiać na ten temat z ekspertami spotkania.

Jak to zmienić? Choć to trudne zadanie, specjaliści coraz częściej zabierają głos na temat zdrowia seksualnego mężczyzn, podkreślając, że leczenie, a także nowe technologie, efektywnie poprawiają jakość życia seksualnego.

Problem zaburzeń erekcji poruszono podczas spotkania edukacyjnego w Arcadia Clinic. W krakowskiej klinice głos zabrali kardiolog, fizjoterapeuta oraz przedstawiciel firmy ITP S.A., dostarczającej technologię pozwalającą rozwiązać problem zaburzeń erekcji na tle naczyniowym. To o tyle ważne, że przeszło połowa zaburzeń wynika właśnie z dolegliwości o podłożu naczyniowym, z czego pacjenci często nie zdają sobie sprawy. Więcej podczas wizyty w Arcadia Clinic powiedział o tym dr n. med. Łukasz Wiewiórka, specjalista kardiolog, gościnnie ekspert spotkania.

- Problem zaburzeń erekcji rośnie wraz z wiekiem pacjenta, dotyczy najczęściej starszych pacjentów. U pacjentów po 60-tym roku życia dot. już ponad 25% populacji. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczy też pacjentów w młodszym wieku, mogą się z nim borykać również pacjenci w wieku 30-40 lat. Głównymi przyczynami zaburzeń erekcji są wielokrotnie ukryte choroby, o których mężczyźni nie mają świadomości bądź nie mają o nich wiedzy – powiedział dr n. med. Łukasz Wiewiórka.

Zaburzenia erekcji dotykają coraz młodszych mężczyzn, u których częściej rozpoznaje się choroby sercowo-naczyniowe lub czynniki predysponujące do ich wystąpienia. - Mogą być to ukryte czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych bądź same choroby sercowo-naczyniowe, jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, przebyte wcześniej choroby sercowo-naczyniowe pod postacią zawału lub udaru, więc ukryte czynniki ryzyka miażdżycy – wyliczał kardiolog.

 

Leczenie zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Gdyby zapytać pacjentów o możliwe sposoby leczenia zaburzeń erekcji, najpewniej wskazaliby farmakoterapię. Tymczasem to nie jedyna dostępna metoda walki z tym problemem. - Jeżeli chodzi o sposoby leczenia do wyboru mamy farmakoterapię, ale też inne terapie, tak jak fala uderzeniowa. Natomiast w tym momencie w związku z rozwojem leczenia innych metod są dostępne nawet bezinwazyjne metody, które mogą być w połączeniu z farmakoterapią bardzo skuteczne – podkreślił dr n. med. Łukasz Wiewiórka.

Nowoczesne technologie, które z powodzeniem stosowane są w medycynie estetycznej, jak widać znajdują zastosowanie również w leczeniu zaburzeń erekcji. Problem, z jakim zmagają się miliony mężczyzn w Polsce, dostrzegają również dostawcy urządzeń. - Mężczyźni w dzisiejszych czasach mierzą się nie tylko z nadmiarem kilogramów, nie tylko ze zmarszczkami, z problemami skórnymi, ale też z zaburzeniami erekcji wynikającymi z przeróżnych schorzeń, z których wielokrotnie nie zdają sobie sprawy – powiedziała nam podczas spotkania w Arcadia Clinic Marta Klimek, Regional Sales Manager ITP S.A.

Technologie ITP S.A., dostarczane do klinik medycyny estetycznej, pozwalają uporać się z wieloma problemami estetycznymi, w tym z nadmierną tkanką tłuszczową czy niedoskonałościami skóry. Jedna z nich, fala uderzeniowa, stosowana jest również w leczeniu zaburzeń erekcji na tle naczyniowym. Za pomocą krótkiego zabiegu można przyspieszyć tworzenie się naczyń krwionośnych i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie członka.

- Za pomocą fali uderzeniowej powodujemy powstawanie nowych naczyń włosowatych, a przez to lepsze ukrwienie danego narządu, w tym wypadku penisa. Sam zabieg trwa około 15 minut. Nie ma specjalnego przygotowania ani też żadnej rekonwalescencji po zabiegu, więc można wrócić do codziennej aktywności – tłumaczył Mariusz Fil, fizjoterapeuta z Arcadia Clinic.

Zabieg falą uderzeniową cechuje się zwiększonym bezpieczeństwem i brakiem okresu rekonwalescencji, jednak do przywrócenia pełnej satysfakcji seksualnej potrzebne jest wykonanie serii kilku powtórzeń. - Sama seria terapeutyczna fali uderzeniowej to jest 6 zabiegów. Rozciągamy to na okres 3 tygodni, czyli robimy 2 zabiegi w tygodniu. Pierwsze efekty widać po około 2 miesiącach. Efekty działania fali uderzeniowej utrzymują się przez około 2 lata i po tym czasie trzeba zrobić serię przypominającą – powiedział Mariusz Fil. Jak widać warto, żeby panowie skierowali swe kroki do kliniki medycyny estetycznej i skonsultowali, czy tego rodzaju terapia jest dla nich.

Event poświęcony zdrowiu seksualnemu mężczyzn poruszył ważną, często przemilczaną kwestię, a także pokazał, że nowe technologie pomagają nie tylko kobietom, korzystającym np. z zabiegów ginekologii estetycznej, ale również ich partnerom. Technologie dostępne w klinikach medycyny estetycznej dają możliwość tak odmłodzenia skóry czy wymodelowania sylwetki, jak i przywrócenia satysfakcji seksualnej. 

Więcej informacji w Arcadia Clinic

Materiał powstał we współpracy z ITP S.A.