Przeciągające się miesiące walki z pandemią Covid-19 sprawiają, że problem maskne wciąż pozostaje aktualny. Jakie są przyczyny powstawania maskne? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak walczyć ze zmianami trądzikowymi spowodowanymi noszeniem maseczek ochronnych? O sposobach zapobiegania i leczenia maskne mówi dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog-wenerolog.

 

Określenie maskne podchodzi od połączenia angielskich słów acne (trądzik) i mask (maskne), a zatem odnosi się głównie do zmian trądzikowych wywołanych noszeniem maski ochronnej. Samo zjawisko dotyka tysięcy osób, które zauważają u siebie albo nasilenie się trądziku pospolitego czy różowatego, albo objawy łojotokowego zapalenia skóry. Spokojnie, kwadrans czy pół godziny spędzone w maseczce, na przykład podczas zakupów spożywczych, nie stanowi ryzyka.

Maskne to efekt przede wszystkim długotrwałego noszenia maseczki, które podnosi wilgotność i temperaturę pod maską. Prowadzi to do większej aktywności gruczołów łojowych i produkcji sebum, a w efekcie – do zapychania się skóry. Początkowo widać na niej zmiany zapalne, które bez odpowiedniej pielęgnacji mogą spowodować właśnie pojawienie się trądziku.


Zmiany skórne od maseczki

Wskutek noszenia maski pojawiają się nie tylko zmiany trądzikowe, ale i alergiczne. Wywołują je barwniki wykorzystane w kolorowych maseczkach oraz sztuczne tworzywa, z których wyprodukowane są maski. Jakby tego było mało, po kilku godzinach na skórze pojawiają się otarcia i podrażnienia. Wiele tego typu zmian można na szczęście załagodzić, ale czasami konieczna jest wizyta u dermatologa.

Wzmożone problemy w postaci trądziku pospolitego, różowatego i łojotokowego zapalenia skóry, a także wysuszenie i drobne uszkodzenia skóry spowodowane ciągłym zdejmowaniem i zakładaniem maseczki – takie efekty uboczne noszenia masek ochronnych wskazuje właśnie dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic z kliniki medycznej Medistica. Piękno + Medycyna w Krakowie. - Pacjenci znacznie częściej zgłaszają się z drażniącą suchością, swędzeniem i podatnością na podrażnienia – potwierdza dermatolog.

Jak tłumaczy dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, zmiany trądzikowe i trądzikopodobne wynikają z funkcjonowania naszych gruczołów łojowych. - Długotrwałe zasłonięcie twarzy powoduje, że w obszarze pod maseczką wytwarza się swoiste mikro-środowisko o podwyższonej wilgotności i temperaturze. Podniesienie temperatury o 1 stopień prowadzi do wzrostu aktywności gruczołów łojowych o około 10%. Noszenie maseczek powoduje więc, że zwiększa się produkcja sebum – wyjaśnia.


Jak zapobiegać maskne?

Wielu pacjentów jest przekonanych, że wyższa temperatura wysusza i łagodzi trądzik, tymczasem nadprodukcja sebum zamyka ujścia gruczołów łojowych, czego skutkiem są niechciane zmiany zapalne. Negatywne konsekwencje noszenia maseczki można jednak ograniczyć przez stosowanie się do prostych zasad.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – stare porzekadło sprawdza się także w postępowaniu z maskami ochronnymi. Aby nie dopuścić do zmian trądzikowych i im podobnych, maseczkę należy zmieniać co cztery godziny

- Zwracajmy uwagę, czy nasza skóra nie poci się nadmiernie. Jeśli doświadczamy silnego pocenia się pod maseczką, przez co wytwarza się duża wilgotność na twarzy, wskazane może być wyłożenie takiej maseczki podwójną warstwą gazy, która pochłonie gromadzącą się na twarzy wilgoć – podpowiada dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic.

Jak przypomina dermatolog, wilgotna czy brudna maska to istne samobójstwo dla naszej skóry. Dodatkowo, po zdjęciu maski warto odświeżyć skórę i użyć delikatnego kremu pielęgnującego. Dla dobra skóry warto zrezygnować także z makijażu i testowania nowych produktów do pielęgnacji.


Pielęgnacja skóry z maskne

Częstym problemem skórnym wynikającym z obecnej sytuacji są przesuszenia. - Ciągłe zdejmowanie i nakładanie maski uszkadza warstwę rogową, co nasila parowanie i powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia – zauważa dermatolog.

Skórę z maskne należy przede wszystkim odpowiednio pielęgnować, na przykład kilka razy dziennie przecierać płynem micelarnym lub tonikiem. Dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic zaleca ponadto używanie kremów o lekkiej konsystencji, łatwo wchłaniających się, najlepiej z kwasem hialuronowym, niacynamidem czy kwasem mlekowym. Przy przesuszeniu skóry wskazana jest pielęgnacja dla alergików, czyli preparaty do cery wrażliwej i atopowej. Niestety, czasem konieczna jest już wizyta u dermatologa.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Komentarz eksperta

Dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic
Dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic
Skóra zaczerwieniona, wysuszona, z delikatnym łuszczeniem, pieczenie po zastosowaniu delikatnych środków myjących i kremów, uczucie ściągnięcia i napięcia skóry, które nie ustępuje po nawilżeniu to sygnał stanu nasilonego podrażnienia skóry oraz stanu zapalnego. Jeśli pojawią się zmiany zapalne w postaci czerwonych, bolesnych grudek oraz ropne krosty, należy udać się do dermatologa, ponieważ domowe sposoby pielęgnacji zawiodły.


Leczenie i zabiegi na maskne

- W przypadku zmian zapalnych, takich jak grudki czy krostki, należy włączyć leczenie farmakologiczne. Ponadto można zlecić zabieg Kleresca, delikatne peelingi z hydroksykwasów oraz zabiegi nawilżające po konsultacji ze specjalistą – podpowiada dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic.

Warto pamiętać o tym, że farmakologia czy seria zabiegów dermatologicznych to ostateczność. Odświeżanie i nawilżanie skóry oraz częste zmienianie masek pozostają podstawą profilaktyki i pielęgnacji skóry z maskne.

 

Dowiedz się więcej o zabiegach na stronie kliniki ->> Medistica. Medycyna + Piękno