Nasila się pod wpływem stresu lub zwiększonej aktywności fizycznej, a niekiedy atakuje zupełnie znienacka. Ból kręgosłupa lędźwiowego to przypadłość coraz większej grupy ludzi. Jak go złagodzić i jakie są domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego?

 

Wstawanie co ranek z bólem pleców czy dolegliwości nasilające się podczas ćwiczeń potrafią uprzykrzyć codzienność dorosłego w niemal każdym wieku. Ból kręgosłupa lędźwiowego dotyka zarówno kobiety i mężczyzn i może mieć różne przyczyny: od pęknięcia dysku, przez krzywy kręgosłup po osteoporozę. Wśród powodów tej dolegliwości wymienia się też zapalenie stawów czy problemy z nerkami, jednak nie da się ich określić bez wizyty u specjalisty. Niekiedy okazuje się, że przyczyna jest prozaiczna, jak choćby wielogodzinna praca w pozycji siedzącej.


Jeśli ból kręgosłupa lędźwiowego utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni, zaleca się wizytę u lekarza. Przyczyny mogą bowiem być poważniejsze, włączając w to choroby autoimmunologiczne, infekcje czy nawet zmiany nowotworowe. W takich przypadkach konieczne jest wyeliminowanie źródła bólu i podjęcie leczenia. Inną kwestią jest łagodzenie bólu kręgosłupa w trakcie leczenia czy wtedy, gdy powód jest bardziej banalny typu wzmożone napięcie mięśniowe. Jak zatem złagodzić ból pleców?

 

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

W przypadku bólu głowy na szybko szukamy rozwiązania, które pomogłoby nam go złagodzić. Nie inaczej jest przy bólu kręgosłupa lędźwiowego, który można uśmierzyć na co najmniej kilka sposobów:

  • Tabletki przeciwzapalne lub przeciwbólowe dostępne bez recepty,
  • Maści przeciwbólowe, np. maści konopne zawierające m.in. olej konopny,
  • Masaż mający na celu rozluźnienie zbyt napiętych mięśni,
  • Ograniczenie siedzącego trybu życia na rzecz spacerów i lekkich ćwiczeń.

Wyżej wymienione sposoby na ból to oczywiście jedynie działania doraźne. Aby zażegnać problem całkowicie, można zdecydować się choćby na leczenie u fizjoterapeuty, tj. na terapię manualną na ból kręgosłupa. Oczywiście, jeśli przyczyną jest na przykład rwa kulszowa, warto jak najprędzej skontaktować się z lekarzem, który zaleci leczenie przeciwzapalne.

 

Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego

Co oprócz doraźnego stosowania tabletek i maści przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych można zrobić w domu, gdy doskwiera nam ból pleców? Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego sprowadzają się tak naprawdę do zmiany wybranych nawyków, jak choćby do przyjęcia odpowiedniej pozycji podczas snu czy do codziennych ćwiczeń.

Wskazane na pewno jest:

  • Spanie na boku z lekko zgiętymi kolanami w celu zmniejszenia nacisku na odcinek lędźwiowy, ważna jest też higiena snu (lepiej, aby zasypianie ułatwiało czytanie książki niż oglądanie telewizora) i spanie na twardszym materacu.
  • Zimne (przy naderwaniu mięśni) lub ciepłe (przy napięciu mięśniowym) okłady, w łagodzeniu bólu kręgosłupa sprawdzają się też gorące kąpiele z olejkami eterycznymi oraz apteczne plastry rozgrzewające.
  • Ćwiczenia na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, m.in. rozciągające i wzmacniające mięśnie kręgosłupa, np. pełna mobilność kręgosłupa (naprzemienne przyjmowanie pozycji kota/krowy), ukłon japoński i inne z pępkiem wciągniętym w kierunku kręgosłupa.

Niedocenianym, a raczej błędnie pomijanym domowym sposobem na ból kręgosłupa lędźwiowego jest też weryfikacja tego, jak podnosi się coś ciężkiego z podłogi. Wiele osób, aby podnieść ciężki przedmiot, schyla się, tymczasem należy zrobić to z pozycji przysiadu (tj. ze zgiętymi kolanami). Równie istotne jest ograniczenie chodzenia w butach na wysokich obcasach, ergonomiczne stanowisko pracy, trzymanie prawidłowej postawy przy chodzeniu z torbą na jednym ramieniu oraz utrzymywanie odpowiedniej masy ciała.

 

Termolezja na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ostatnimi czasy zastosowanie w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego znajduje także termolezja. Sprawdza się ona, gdy powodem bólu są zmiany zwyrodnieniowe, a ból określany jest jako neuropatyczny, czyli mający źródło w nieprawidłowym przewodnictwie w obrębie nerwów czuciowych. Zabieg polega na prowadzeniu małej elektrody w okolicy włókien nerwowych i uruchomieniu przepływu prądu zmiennego. Podniesienie temperatury w leczonym obszarze uszkadza włókna nerwowe, co redukuje dolegliwości bólowe. Włókna nerwów czuciowych regenerują się, dlatego efekty termolezji są długotrwałe, ale odwracalne.

Termolezja jest zabiegiem małoinwazyjnym i daje efekty utrzymujące się nawet 12 do 24 miesięcy. Nie wykonuje się go jednak, gdy w miejscu wkłucia występują stany zapalne skóry, w tym czyraki i obrzęki. Zabiegu nie przeprowadza się również u osób z niewydolnością serca i nerek ani u kobiet w ciąży. Z drugiej strony – podeszły wiek nie jest już przeszkodą, dlatego termolezja może być wykonywana również u starszych osób. Jeśli więc ból kręgosłupa lędźwiowego jest oporny na farmakoterapię, dobrą alternatywą może okazać się właśnie termolezja.

Oczywiście, bez względu na to, co jest źródłem bólu, częste i długotrwałe dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego wymagają diagnostyki. Aby znaleźć przyczynę problemu i sposoby na poradzenie sobie z bólem, warto zacząć od wizyty u osteopaty, który z dużym prawdopodobieństwem nie tylko wprowadzi terapię manualną, ale wskaże też, jakie badania należy wykonać.