Shiatsu jest sztuką masażu, która wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza “nacisk kciukami”. Zabieg polega na masowaniu punktów akupresurowych, które przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych, tzw. meridian.  Poprzez ucisk bodyworker odblokowuje zastoje w przepływie energii życiowej, nazywanej przez Japończyków "Qi" (czyt. "czi") oraz harmonizuje przepływ w/w energii. 

 

Pozycje ciała podczas sesji Shiatsu

Masaż japoński shiatsu może być realizowany w kilku pozycjach. To, jaką pozycję dobiera bodyworker zależy od: kondycji i stanu zdrowia osoby przyjmującej masaż, rodzaju napięć, ich usytuowania w ciele oraz celów zabiegu. W opcji masażu relaksacyjnego i głęboko regenerującego, często wykorzystuje się pozycję boczną, która jest wyjątkowo korzystna dla osób cierpiących na bóle pleców, niestrawność lub trudności z oddychaniem. Dodatkowo pozycja ta pozwala na pracę na kanałach bocznych (tzw. meridianach, czyli kanałach przepływu energii w ciele człowieka), do których zdecydowanie trudniej byłoby dotrzeć w standardowej pozycji na plecach. Masaż w pozycji bocznej oddziałuje na udrożnienie energii w woreczku żółciowym oraz wątrobie, oddziałuje wyjątkowo oczyszczająco i tonizująco. Dodatkowo wpływa na zbalansowanie silniejszych emocji, uspokojenie umysłu oraz daje poczucie regeneracji całego organizmu.

 

Przebieg sesji Shiatsu

Zabieg zaczyna się od ułożenia klienta w pozycji na boku, gdzie głowa jest wygodnie ułożona na poduszce, dolna noga wyprostowana, górna natomiast zgięta i wygodnie ułożona na materacu i podparta poduszką lub wałkiem. Ręce oraz dłonie osoby masowanej są swobodnie ułożone: dolna na materacu, górna natomiast częściowo wzdłuż ciała, częściowo na klatce piersiowej. Całość pozycji przypomina wygodne, naturalne ułożenie ciała do snu. W pierwszej części zabiegu, bodyworker siada za plecami osoby masowanej, co dla osób wrażliwych lub przepracowanych może dawać poczucie przyjemnego wsparcia. Bodyworker rozpoczyna masaż od okrężnych ruchów barków. Rotacja ta jest wykonywana w sposób delikatny oraz z wyczuciem, by zasięg ruchu dopasować do możliwości pacjenta.

Shiatsu
Bodyworker Marta Czepukojć podczas sesji Shiatsu

 

Bodyworker Shiatsu wykonuje swoją pracę z hara, czyli z ośrodka, który znajduje się w centrum brzucha (ok. 2-3  cm od pępka w kierunku podbrzusza). Umożliwia to większe wyczucie potrzeb osoby masowanej, pracę na głębszym - energetycznym poziomie niż poziom mięśniowy i niemalże bezwysiłkową pracę bodyworkera, który wykorzystuje do masowania ciężar swojego ciała.

W dalszej kolejności zabiegu masowana jest boczna część głowy oraz kark i okolice barków oraz łopatek. Pozycja boczna wyśmienicie umożliwia dotarcie do bardzo głęboko umiejscowionych napięć pod łopatką. Rozmasowanie ich w tej pozycji jest łatwe, a sama pozycja, którą przyjmuje w tym etapie masażu klient otwiera jego klatkę piersiową oraz pozytywnie oddziałuje na proces regulacji oddechu. Ciało pacjenta cały czas jest podpierane przez jedno z ud, klęczącego bodyworkera, co na poziomie psychologicznym daje poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Dalsza część zabiegu polega na zastosowaniu dwuręcznej techniki tzw. "paszczy smoka", która polega na rytmicznym i pogłębionym ucisku rozpoczynającym się od pachy, przebiegającym wzdłuż klatki piersiowej i żeber, i kończącym się w okolicach talii. Efektem tego etapu zabiegu jest bardzo głębokie rozluźnienie.

Shiatsu
Bodyworker Marta Czepukojć podczas sesji Shiatsu

 

Przedostatnią częścią zabiegu jest praca wzdłuż biodra, wewnętrznej oraz zewnętrznej strony poszczególnych nóg. Ważnym elementem masażu wewnętrznej strony nogi  jest odpowiednie ułożenie jednej jak i drugiej dłoni bodyworkera.  Jedna z nich, tzw. dłoń podtrzymująca spoczywa na odcinku krzyżowym  kręgosłupa osoby masowanej, druga natomiast uciska wzdłuż kanału przepływu energii aż do stopy.

Masaż stóp jest ostatnią częścią zabiegu. Dłuższe opracowanie każdej ze stóp jest w szczególności wskazane w sytuacji dużego stresu emocjonalnego. Bodyworker koncentruje się tutaj na ucisku wybranych punktów akupresurowych umiejscowionych na meridianie wątroby, których masowanie jest wskazane w celu zminimalizowania oddziaływania silnych emocji. Po realizacji zabiegu na jeden z boków, pacjent powoli przekłada się na drugą stronę, po czym bodyworker powtarza wszystkie etapy bocznej sekwencji  masażu.

 

Korzyści płynące z masażu Shiatsu:

  • odstresowanie
  • regeneracja organizmu na poziomie psychicznym, fizycznym i duchowym
  • wzrost poczucia harmonii wewnętrznej
  • głęboki relaks
  • niwelacja napięć, w szczególności w odcinku krzyżowym, barkowym oraz wzdłuż ciała
 
W trakcie pisania artykułu korzystałam z: Lundberg P., Shiatsu. Zdrowie i witalność dzięki sztuce dotyku, Świat Książki, Wa-wa, 2004r.

 

Marta Czepukojć

Life-coach oraz certyfikowany bodyworker Japońskiej Sztuki Masażu Shiatsu. Sztuki masażu shiatsu uczyła się od brytyjskiego terapeuty Petera Woodcraft'a (The European Shiatsu School), uzyskując w 2015r. certyfikat Shiatsu Bodywork. W pracy jako bodyworker wykorzystuje doświadczenie i wiedzę dwunastu lat pracy z potencjałem osobistym i zawodowym ludzi. Jako life-coach specjalizuje się w pracy z ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy, jednocześnie czują, że odbyło się to kosztem ich zdrowia i życia osobistego. Shiatsu jest dla niej formą pracy z ciałem, która relaksuje, harmonizuje przepływ energii w ciele oraz uzdrawia na poziomie psychofizycznym.

Więcej