Czym są lasery femtosekundowe i kiedy będą dostępne w Polsce? Dlaczego lekarze medycyny estetycznej tak bardzo na nie czekają i jakie możliwości daje nowa technologia? O to zapytaliśmy dr. Bartosza Pawlikowskiego, specjalistę laseroterapii i dermatochirurgii.

 

 

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu zabiegi laserowe brzmiały dość egzotycznie i kojarzyły się raczej z kosztownymi procedurami, za pomocą których swoją twarz odmładzają gwiazdy czerwonego dywanu. Dziś wykonuje się je w gabinetach w całej Polsce i nic nie wskazuje na to, aby coś miało się w tej kwestii zmienić. Laseroterapia jest bowiem dziedziną nieustannie się rozwijającą, o czym świadczy kolejna zaprezentowana niedawno technologia – lasery femtosekundowe.

Jak przyznaje lekarz, medycyna estetyczna zmierza w kierunku coraz mniejszej inwazyjności zabiegów. To odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy przychodząc do gabinetu z jakimkolwiek problemem, oczekują wykonania skutecznego zabiegu, po którym w ciągu jednego lub dwóch dni mogliby powrócić do codziennych zajęć. Obecnie proponuje się im laser pikosekundowy, który zupełnie bezboleśnie potrafi uporać się tak z bliznami potrądzikowymi, jak i np. z opadającymi powiekami. To jednak dopiero wstęp do tego, na co za kilka lat każdy z nich będzie mógł liczyć.

- Cały czas oczekujemy urządzenia, które będzie w stanie poradzić sobie z każdym problemem na skórze, nie tylko z rozstępami, bliznami, zmarszczkami, ale też tatuażami, niezależnie od ich koloru i w tym kierunku zmierzają w tej chwili prace technologów jeżeli chodzi o lasery, czyli już nie tylko lasery pikosekundowe, ale takie, które emitują impulsy laserowe w jeszcze krótszym czasie, czyli lasery femtosekundowe – mówi Zatoce Piękna dr Bartosz Pawlikowski.

Zapowiada się ciekawie, choć na ich dostępność w Polsce przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jak przewiduje nasz rozmówca, w przeciągu dwóch do pięciu lat technologia będzie opanowana w takim stopniu, aby można było ją sprzedawać w postaci urządzeń komercyjnych. Czym jest jednak kilka lat wobec długoletniej walki z bliznami czy oznakami starzenia się skóry?

Klinika Pawlikowski działa przy ul. Radwańskiej 26 w Łodzi - >>