Perłami i ich urzekającym pięknem zachwycano się już od czasów starożytności. Uznawano je między innymi za symbol mądrości i miłości. Zestawiana była z nimi sama Afrodyta, którą przedstawiano właśnie z nimi. Przez lata narosły wokół nich mity, jednak nie mają one swojego przełożenia na rzeczywistość. Sprawdź więc, dlaczego warto kupić je na prezent, o ile obdarowana osoba nie jest przesądna.

 

Kolczyki z perłami - co warto wiedzieć o tych klejnotach? Jakie znaczenie mają jako podarunek?

Perły są to kamienie pochodzenia organicznego. Za ich powstawanie są odpowiedzialne małże, w tym między innymi perłopławy. Zanim odkryto, jak rzeczywiście powstają, powstało wiele teorii na ten temat. Niektórzy uważali, że są to łzy aniołów lub syren. W innych kulturach panowało przekonanie, że są one efektem burzy i pojawiają się w miejscu, w których tęcza łączy się z ziemią. W świetle mitologii greckiej to sama bogini Afrodyta miała wyłaniać się z morskiej piany, aby następnie krople, które się wokół niej rozpryskiwały, zamieniały się właśnie w te kamienie. Perły dzielą się na naturalne, czyli powstające bez ingerencji człowieka, jak również hodowane. Za rozpowszechnienie ich produkcji odpowiedzialni są Japończycy na przełomie XIX i XX wieku. Perły uwielbiały i nadal uwielbiają monarchinie na całym świecie. Według legend sama Kleopatra doceniała je znacznie bardziej niż złoto. Juliusz Cezar miał z ich pomocą zaskarbić sobie jej względy.

Kolczyki złote z perłą - przesądy

Tak, jak długo znane są ludzkości perły, tak też wokół nich pojawiały się różne mity i legendy. Traktowały one nie tylko i ich pochodzeniu, ale również związane były z symboliką. Wielu więc uważa, że dawanie ich na prezent, nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Jedna z historii jest związana ze sznurem pereł, którego właścicielem była Gertruda Komorowska. Ten przechodził z pokolenia na pokolenie. Podobno każda osoba, która go otrzymała, cierpiała. Inna mówi o tym, że sznur pereł rozerwał się królowej Bonie. Ma ona do dzisiaj przybierać postać białej damy przechodzącej się po gościńcu zamku w Czersku. Robi to po to, aby zbierać rozsypane perły. Te, kiedy nadchodzi świt, znów się rozsypują.
Tego typu opowieści, niektórych skutecznie zniechęciły do kupowania pereł na prezent, jednak pamiętajmy o tym, że pozostają one cały czas w sferze mitów i legend. Przesądy nie mają żadnego uzasadnienia w rzeczywistości, jednak wiadomo, jeśli mamy sięgać po nie dla osoby, które mocno w nie wierzy, warto się nad tym zastanowić.

Niemniej zdecydowanie lepiej jest skupiać się na ich pozytywnym znaczeniu, jakim jest miłość i lojalność. Za przykład może posłużyć na przykład to, że w Stanach Zjednoczonych wręcza się je z okazji 30. rocznicy zaślubin.
Dlaczego więc warto dawać perły w prezencie? Wśród przemawiających za tym argumentów warto wymienić między innymi to, że są szalenie eleganckie i z powodzeniem pasują zarówno do młodej, jak i dojrzałej kobiety. Nic więc dziwnego, że tak często pojawiają się na salonach, w tym wśród rodzin królewskich i wysoko postawionych kobiet.

Ponadto perły są bardzo ozdobne, są klasą i szykiem samą w sobie, która bardzo często nie potrzebuje towarzystwa innych dodatków. Zwłaszcza kiedy na tapet bierzemy kolczyki z pereł. Stanowią one synonim uniwersalności. Znakomicie korespondują zarówno z casualowym lookiem, jak również tym, który zarezerwowany jest wielkiemu wyjściu.

Kolczyki z perłami wiszące, ze sztyftem, a może w nietuzinkowym kształcie? Sprawdź, jak je nosić

Kolczyki z perłą stanowią znakomity dodatek, ale równie dobrze mogą stać się motywem przewodnim stylizacji. Podkreślają kobiecość i jednocześnie niebanalnie współgrają z pozostałymi elementami, na które postawisz.

Sięgnij po kolczyki z perłą wiszące, kiedy planujesz wyjść na randkę, czy też spotkać się ze znajomymi w restauracji. Są eleganckie, ale równie dobrze i modnie prezentują się zestawione z małą czarną czy też czerwoną sukienką. Jeśli otrzymasz je w prezencie, nie pozostaje nic, tylko wykorzystywać ich potencjał.

Kolczyki z perłą, które pojawiają się w wydaniu klasycznym, to także znakomity pomysł na ozdobienie nimi stylizacji. Może to być zarówno szykowny garnitur, jak również nonszalancki zestaw marynarki z T-shirtem utrzymany w wydaniu zwracającym na siebie uwagę. Mowa na przykład o wyrazistej kolorystyce, czy też różnorodnych wzorach.

Kolczyki z perłą, które pojawią się na uszach w wydaniu nowoczesnych, są skrojone zarówno na miarę eleganckiego looku, jak i tego, któremu dużo do niego brakuje. Z powodzeniem mogą być motywem przewodnim, który będzie przyciągał spojrzenia i nie pozwoli szybko o sobie zapomnieć.
Jeśli nadal więc zastanawiasz się, czy kolczyki z perłą są dobrym pomysłem na prezent, to odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak. Mogą stać się zarówno elementem stylizacji, który będzie stanowił motyw przewodni, jak i kompanem garderoby, który stanie się znakomitym tłem. To, jak go wyeksponuje obdarowana osoba zależy już wyłącznie od jej preferencji i stylu. Niezależnie od tego czy jest fanką elegancji czy luzu, perły wpiszą się w każdą z konwencji.