Jak to jest z tą męską pielęgnacją? Czy nadal jeden kosmetyk do wszystkiego? Czego oczekują mężczyźni od kosmetyków do pielęgnacji? Takie m.in. pytania zadaliśmy specjalistom od męskiej pielęgnacji, którzy wytypowali najważniejsze trendy bieżącego roku. 

 

Przez wiele lat kosmetyki do męskiej pielęgnacji można było nazwać wielozadaniowymi. Oto żel pod prysznic czy do kąpieli, którym myło się ciało, twarz i włosy, do tego produkty do golenia i męska kosmetyczka skompletowana. W ostatnim czasie coraz chętniej się od tego odchodzi, nie tyle za sprawą trendów, co dzięki budowaniu świadomości. Na popularności zaczęły zyskiwać najpierw usługi i produkty do pielęgnacji brody, a wreszcie – także kosmetyki do pielęgnacji skóry. Obserwacje potwierdzają nasi eksperci, właściciele Warszawskiej Izby Lordów Hubert Archiciński i Michał Kucharski, a także założyciel marki Kovalite SKIN Chris Krakowski.

 

Od salonów barberskich do pielęgnacji skóry

Praca nad zmianą nawyków pielęgnacyjnych wśród mężczyzn raczkuje, choć trwa już co najmniej kilka lat. Trudno więc mówić tu o rewolucji, jednak ewolucja – już owszem, jest jak najbardziej zauważalna, a nawet można rzec, że ostatnio przyspiesza. Potwierdzają to słowa założycieli Warszawskiej Izby Lordów, którzy sami zauważają, że mężczyźni coraz bardziej świadomie podchodzą do swojego wyglądu. Hubert i Michał z branżą beauty są związani od 2016 roku. To właśnie wtedy stworzyli butikową sieć ekskluzywnych salonów barberskich oferujących usługi fryzjerskie, kosmetologiczne i SPA. Jak przyznają, usługi w salonie ograniczały się wówczas do samego strzyżenia włosów i trymowania brody. Dopiero później uległo to zmianie.

- Z czasem coraz większe znaczenie zaczęły odgrywać wprowadzane przez nas do oferty zabiegi pielęgnacyjne, popularność zaczęły zyskiwać kosmetyki do pielęgnacji skóry. Klienci zaczęli bardziej świadomie i kompleksowo podchodzić do kwestii swojego wyglądu i zdrowia. Zauważyli, że złe nawyki żywieniowe, zanieczyszczenie powietrza i niskiej jakości produkty do pielęgnacji powodują przesuszanie się skóry i zarostu. Odpowiedzią na te problemy stały się profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne oferowane m.in. w najlepszych salonach barberskich, a także szeroki wybór wysokiej jakości kosmetyków. Świadomi klienci wiedzą, że o skórę i zarost należy zadbać zarówno u barbera, jak i w domu - między wizytami – mówi Hubert Archiciński.

W wielu rozmowach powtarza się stwierdzenie, że ewolucja męskiej pielęgnacji w czasie pandemii przyspieszyła. Czy faktycznie tak jest? - W naszym odczuciu proces zmiany mentalności mężczyzn w Polsce trwa i zachodzi bardzo szybko. Ich świadomość w zakresie codziennej pielęgnacji stale rośnie, jak i oczekiwania wobec usług czy proponowanych produktów – dodaje Michał Kucharski.

Duże przyspieszenie w ewolucji męskiej pielęgnacji zauważa również Chris Krakowski z Kovalite SKIN. - W świecie kosmetycznym męska pielęgnacja jest trendem 2023 samym w sobie. Większy nacisk na dbanie o siebie i własne dobre samopoczucie to podstawowa zmiana, gdzie mężczyźni powoli traktują pielęgnację jako część swojego stylu życia. Wpływ branży wellness uwydatnił również, że dbanie o skórę jest podstawową zasadą dobrej praktyki higienicznej.

 

Efektywność i minimalizm męskiej pielęgnacji

Choć mężczyźni odchodzą od standardowego kosmetyku do wszystkiego, wciąż cenią sobie minimalizm. Nie przepadają za długą, wieloetapową rutyną pielęgnacyjną, stąd nadal w obszarze ich zainteresowań znajdują się produkty wielozadaniowe, ale również zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki łatwe w użyciu i dające dobre efekty.

Jakimi kryteriami kierują się mężczyźni, wybierając zabiegi pielęgnacyjne? - Dla panów najważniejszymi kryteriami są efektywność działania, łatwość i szybkość aplikacji i doświadczenie, które się wiąże z ich używaniem. Najchętniej sięgają po produkty zaprojektowane dla mężczyzn, odpowiednie dla ich skóry. Bardzo istotnymi elementami są naturalny skład i ciekawy, męski zapach kosmetyków – mówi nam Michał Kucharski.

Kovalite żel
Kovalite żel

Przywiązanie mężczyzn do minimalizmu w swojej ocenie podkreśla właściciel marki Kovalite SKIN. - Mężczyźni nadal (i zawsze będą) preferowali szybkie rezultaty przy minimalnym wysiłku. Chcą produktów do pielęgnacji skóry, które mogą dostarczyć wiele korzyści jednocześnie, takich jak nawilżenie, przeciwdziałanie starzeniu się skóry i ochrona przed słońcem. Rytuał pielęgnacyjny nie musi być skomplikowany. Bądźmy szczerzy, żaden mężczyzna ani kobieta nie lubi 10-etapowej rutyny pielęgnacyjnej. W 2023 roku chodzi o to, by pracować mądrzej, a nie ciężej – zauważa Chris Krakowski i dodaje: minimalizm jako trend w męskiej pielęgnacji wprost przełoży się na wybory konsumenckie.

Komentarz eksperta

Chris Krakowski
Chris Krakowski
Wraz z poszerzającą się ofertą w 2023 roku mężczyźni będą unikać stosowania niepotrzebnych produktów, zamiast tego wybierając jedynie te, które są najskuteczniejsze. Chodzi tu o jakość, a nie ilość, czyli o używanie produktów wysoko funkcyjnych i bogatych w składniki aktywne.

W świecie męskiej pielęgnacji jeden trend pociąga za sobą drugi. Minimalizm przekłada się na kolejną tendencję: premiumizację.

- Doświadczamy dużej zmiany w zapotrzebowaniu na jakościowy produkt o składzie spełniającym odpowiednie funkcje. Wspomniana wcześniej przez Michała ewolucja przejawia się m.in. przez wzrastające oczekiwania wobec oferty produktowej. Podczas gdy bardziej tradycyjne grupy mężczyzn w coraz większym stopniu kierują się tzw. samodoskonaleniem, przeciwdziałaniem starzeniu skóry i poszukiwaniem funkcjonalnych „narzędzi” do pielęgnacji, młodsza grupa spogląda w kierunku wysokiej jakości składników, naturalnych i koncepcji holistycznego self-care. Te dwie motywacje na pierwszy rzut oka wydają się różne, ale łączy je popyt na produkt premium oparty o męskie nawyki – zauważa Chris Krakowski.

 

Mężczyzna w strefie SPA i świecie zapachów

Zmiany w trendach w męskiej pielęgnacji zauważa się zarówno w sprzedaży kosmetyków, jak i w salonach urody. Dowodzą tego zabiegi pielęgnacyjne dla mężczyzn, które w Warszawskiej Izbie Lordów cieszą się największym zainteresowaniem i nie ograniczają się już do szybkich usług barberskich.

Komentarz eksperta

Hubert Archiciński i Michał Kucharski
Hubert Archiciński i Michał Kucharski
Wykonujemy usługi z zachowaniem tradycyjnych rytuałów golenia brzytwą, na które składają się okłady z gorącego i zimnego ręcznika, aplikacja olejków i balsamów, pachnącej piany do golenia czy wody kolońskiej. Wszystkie elementy usług mają na celu zapewnienie gładkiej skóry podczas zabiegu i uniknięcie podrażnień po jego zakończeniu. W naszej ofercie znajdują się zabiegi pielęgnacyjne twarzy wykonywane przez barberów. W tym Kovalite Express Stress Relief i pełne godzinne rytuały, dla których przygotowaliśmy oddzielną strefę męskiego SPA.

Wśród trendów 2023 w męskiej pielęgnacji, już po pierwszych miesiącach tego roku, widać duży wzrost zainteresowania także inną kategorią zabiegów. - Obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania męskimi zabiegami pielęgnacyjnymi twarzy zarówno tymi krótszymi, które urozmaicają serwis barberski, jak i profesjonalnymi usługami kosmetologicznymi. Panowie zwracają też coraz większą uwagę na kondycję dłoni. Rośnie popularność takich usług jak męski manicure czy pedicure – dodaje Michał Kucharski.

Zabieg Kovalite Stress Relief
Zabieg Kovalite Stress Relief

Zapytany o tegoroczne trendy w męskiej pielęgnacji, Chris Krakowski, twórca Kovalite SKIN wskazuje ponadto zmysły i zapachy. Jego zdaniem na popularności zyskują choćby olejki eteryczne, które działają korzystnie nie tylko na skórę, ale i na samopoczucie. - Produkty do pielęgnacji dla mężczyzn coraz częściej używają naturalnych zapachów, które kojarzą się z męskimi aromatami związanymi z życiem na świeżym powietrzu. Od pikantnych lub drzewnych do słodkich i subtelnych, dostępna jest szeroka gama opcji. Olejki eteryczne zyskują popularność w produktach do pielęgnacji twarzy i ciała dla mężczyzn. Nie tylko zapewniają przyjemny zapach, ale przy okazji potrafią wpływać korzystnie na drogi oddechowe, pobudzać zmysły, wspomagać przy redukcji stanów zapalnych, stresu i poprawy snu – mówi Chris Krakowski.

Próbując wskazać trendy 2023 w męskiej pielęgnacji, trudno wymienić najpopularniejsze substancje czynne czy kategorie preparatów, jak to bywa w przypadku kosmetyków dla kobiet. W kręgu zainteresowań mężczyzn nie brakuje naturalnych produktów do pielęgnacji ciała, jednak prym wiodą przede wszystkim preparaty skuteczne i wielozadaniowe z wysokiej jakości składnikami. Przewiduje się, że wzrost rynku będzie napędzany przez popyt na produkty organiczne oraz kategorie problemowe, takie jak tłusta i wrażliwa skóra, a wraz ze zwiększającą się świadomością wśród mężczyzn wzrośnie potrzeba dostrajania produktu do indywidualnych potrzeb. 

Artykuł powstał w ramach cyklu Zmieniamy nawyki z Kovalite, mającego na celu zwiększenie świadomości mężczyzn dotyczącej prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych oraz pomoc w dążeniu do lepszego samopoczucia i radzenia sobie ze stresem każdego dnia.

Więcej informacji o marce Kovalite SKIN na www.kovalite.com