Czy neurofeedback jest w stanie poprawić umiejętności takie jak czas reakcji czy koordynacja? Jak się przygotowują i z czego korzystają sportowcy? 

Treningi neurofeedback są metodą często wykorzystywaną w sporcie. Sprawdza się ona świetnie wszędzie tam, gdzie liczy się krótszy czas reakcji i precyzja ruchów. U sportowca wymagana jest wzmożona koncentracja i zdolność do przełączania się pomiędzy różnymi stanami umysłu. Trenowanie utrwala automatyzm ruchów, daje większą kontrolę wykonywanych działań i poprawia zdolność analizy oraz przewidywania ruchów swoich i przeciwnika. Z metody korzystają biegacze, piłkarze, strzelcy sportowi, koszykarze, skoczkowie narciarscy, snowboardziści i inni. Metoda jest rozpowszechniona zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. 

Czym jest neurofeedback?

Neurofeedback jest nowoczesną metodą terapii, która umożliwia obserwowanie i wpływanie na czynność bioelektryczną mózgu, w celu zoptymalizowania jego funkcjonowania. Trenujący pracuje nad zmianą częstotliwości swoich fal mózgowych, przedstawionych w postaci wideogry. Dźwięk punktu nagradza mózg za prawidłowe wykonanie zadania, czyli osiąganie w trakcie gry odpowiedniego poziomu skupienia uwagi, zaangażowania w wykonywaną czynność oraz relaksu. W ten sposób sportowiec swoim stanem umysłu wpływa na wynik gry. Monitorowanie częstotliwości fal poprzez elektrody umieszczone na skórze głowy pozwala zobaczyć, czy ćwiczący rzeczywiście osiąga stan maksymalnej koncentracji, czy nie napina nerwowo mięśni w trakcie treningu i potrafi aktywnie skupić się na wykonywanym zadaniu.

Treningi mogą być stosowane jako trening mentalny, w celu uzyskania optymalnej gotowości startowej. Czym jest gotowość startowa? To umiejętność kontrolowania zarówno ciała, jak i umysłu w chwili startu, poprzedzona oczywiście przygotowaniem fizycznym i psychicznym zawodnika. Mówimy o niej w momencie gdy np. skoczek narciarski siedzi na ławeczce i zaraz przystąpi do skoku. Oprócz ułożenia ciała w skoku, momentu odepchnięcia się, liczy się także stan umysłu. Sportowiec w chwili startu musi umieć kontrolować swoje myśli tak, by nastawić się na cel. Zostawia „ za sobą” problemy rodzinne, poprzednie niepowodzenia, lęki i osiąga maksymalny stan koncentracji uwagi. Jest TU i TERAZ.

 

Jakie konkretnie efekty możemy uzyskać w pracy z sportowcem?

Poprzez regularne treningi, tak jak w przypadku treningu siłowego, wypracowujemy z sportowcem jego efektywne funkcjonowanie w czasie zawodów. Relacja jeden na jeden pozwala opanować techniki radzenia sobie ze stresem lub porażką i stanowi wsparcie dla sportowca. Często słyszy się o zawodnikach, którzy pomimo przygotowania fizycznego, technicznego i taktycznego, nie osiągają sukcesów.

Przed zawodami są najlepsi w swojej kategorii, a kiedy mają współzawodniczyć i wygrywać …nie są w stanie. Wychodzą do ringu, na murawę lub na matę i nie potrafią zapanować nad stresem. Pojawia się rozkojarzenie, szybki oddech, spada wydolność, występują błędy techniczne, wzrasta adrenalina i znika wiara zawodnika w sukces, a także wiara w siebie i swoje umiejętności.

Zgodnie z zasadą „wszystko jest w głowie”, przygotowanie sportowe to również przygotowanie psychiczne. Niewiele mówi się o tym, jak sportowiec ma radzić sobie z porażką. Wymaga się pewności siebie, sukcesów, wydolności i bycia zawsze sprawnym. Nauka samokontroli i praca nad swoimi ograniczeniami pozwalają osiągać lepsze efekty. Regularne treningi neurofeedback pozwolą uzyskać niezbędną równowagę pomiędzy tym, czego chce umysł, a tym co ma wykonać ciało. Treningi pomogą również w optymalny sposób kontrolować poziom pobudzenia tak, by nauczyć się wzmacniać lub hamować niektóre procesy w mózgu. W efekcie zawodnik staje się odpowiedzialny za swoje wyniki.

 

Podsumowując, co można zyskać dzięki ćwiczeniom?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy uprawiacie sport zawodowo, wyczynowo czy rekreacyjnie. Treningi neurofeedback pomogą Wam nie tylko opanować nowe umiejętności, lecz również:

  • będą wsparciem w okresach rekonwalescencji,
  • pozwolą lepiej radzić sobie z porażką,
  • zwiększą refleks,
  • poprawią koordynację,
  • polepszą koncentrację,
  • wzmocnią odporność psychofizyczną,
  • podwyższą nastrój i poprawią samoocenę,
  • zwiększą motywację,
  • nauczą kontrolować emocje,
  • pomogą w osiąganiu stanu głębokiej relaksacji.

 

Jak trenować?

Ważna jest regularność treningów, minimum raz w tygodniu. W przypadku intensywnego treningu sportowego można odbywać spotkania dwa razy dziennie na dwa tygodnie przed zawodami, lub dwa do trzech razy w tygodniu przez dłuższy okres.

Każda osoba podczas pierwszej wizyty w Brain Plus odbywa sesję diagnostyczną i trening pokazowy. Wspólnie z terapeutą EEG biofeedback ustalane są cele treningowe, które będą realizowane w trakcie spotkań. Ilość treningów jest ustalana indywidualnie, czasami wystarczy 20 spotkań, a niekiedy wymagane jest 40 lub więcej. Zależy to od kondycji mózgu sportowca i od celu jaki chce wypracować na treningach, a także jego motywacji wewnętrznej. Często już po kilkunastu treningach poprawia się jakość snu, podwyższa się nastrój, wzrasta samoocena i można nauczyć się, jak rozluźniać ciało i wchodzić w stan głębokiego relaksu. Efekty, które zawodnik chce osiągnąć, zależą nie tylko od planu ułożonego przez terapeutę ale także od poziomu motywacji i jego zaangażowania w trening.

Bez względu na to jaki sport uprawiasz lub ile masz lat, jesteśmy w stanie razem osiągnąć więcej.

Jesteś amatorem i dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub chcesz przygotować się przed ważnymi zawodami? Neurofeedback jest dla Ciebie. Dieta, treningi siłowe i taktyka to nie wszystko. Osiągaj więcej ze spokojną głową i z odpowiednim poziomem koncentracji.

Jesteś rodzicem i masz dzieci, które uprawiają sport, ale nie radzą sobie z tremą przez zawodami lub ciężko się im skupić na treningu? Trenować można już od 5 roku życia, do późnej starości. Liczy się to, że trenujący chce dbać o siebie i cały czas usprawniać swoje funkcjonowanie.