Szacuje się, że z nadwrażliwością zębów zmaga się już co trzecia osoba. Wielu pacjentów, mając nawet silne dolegliwości, nie widzi dla siebie ratunku, tymczasem nowe technologie także tu dają duże możliwości. W coraz lepiej wyposażonych klinikach stomatologicznych z powodzeniem stosuje się laserowe leczenie nadwrażliwości zębów, które wprawdzie nie eliminuje przyczyny, ale znacząco poprawia komfort życia pacjenta.

 

Słysząc o laseroterapii, myśli się przede wszystkim o zabiegach estetycznych, depilacji czy laserowym usuwaniu wady wzroku. Technologie laserowe jednak z coraz większą częstotliwością wykorzystuje się również w zabiegach stomatologicznych i to nie tylko w leczeniu ubytków, ale też w walce z nadwrażliwością zębów – problemem, który w Polsce według szacunków dotyka już co trzeciego pacjenta.

Krwawienie z dziąseł po szczotkowaniu zębów, odsłonięcie szyjek zębowych i przeszywający ból przy spożywaniu szczególnie zimnych, a często też ciepłych napojów to sygnał, by wybrać się do stomatologa, najlepiej do kliniki oferującej też usługi z zakresu periodontologii.

Periodontologia skupia się na leczeniu chorób przyzębia i tkanek miękkich jamy ustnej, coraz częściej wykorzystując w tym celu stomatologiczne lasery erbowo-yagowe.

 

Lasery stomatologiczne to szybsze leczenie

Wizyty u stomatologa nie należą do przyjemnych, ale dzięki nowym technologiom laserowym ich czas znacznie się skraca. Lasery stomatologiczne wyróżniają się bowiem wysoką prędkością borowania w tkance twardej, dzięki czemu zabiegi są szybsze i dokładniejsze niż w przypadku stosowania metod tradycyjnych. Laserowe leczenie gwarantuje ponadto większą precyzyjność i właśnie dlatego sprawdza się ono nie tylko w opracowywaniu ubytków, ale i w leczeniu tkanek miękkich.

Leczenie nadwrażliwości zębów laserem sprowadza się do zamknięcia bolącego obszaru lub jego znieczulenia. Najczęściej w trakcie zabiegu zamykane jest zewnętrzne ujście odsłoniętego kanalika zębinowego, spowodowanego np. recesją dziąsła lub uszkodzeniem szkliwa. Możliwe jest to dzięki precyzyjnej aplikacji wiązki lasera, która – w sposób bezdotykowy – niszczy bakterie, zamyka otwarte kanaliki zębinowe bez ryzyka usunięcia zdrowych tkanek.

W badaniach nad skutecznością laserowego leczenia nadwrażliwości zębów zwykle odwołuje się do terapii LLLT (low-level laser therapy), czyli z wykorzystaniem laserów niskoenergetycznych. Potwierdzono, że terapia LLLT, np. laserem diodowym, daje działanie znieczulające. Dodatkowo lasery o niskiej mocy wykazują właściwości biostymulujące, które prowadzą do zwiększenia wytwarzania zębiny trzeciorzędowej. Zamyka ona światło kanalików zębinowych, prowadząc tym samym do ustąpienia bólu.

 

Laserowe leczenie nadwrażliwości zębów

W laserowym leczeniu nadwrażliwości zębów zastosowanie znajdują nie tylko lasery diodowe, ale również lasery erbowo-yagowe. Podczas zabiegu wiązka lasera Er:YAG stapia otwarte kanaliki zębinowe, prowadząc do ich trwałego zamknięcia. Rezultaty laseroterapii są natychmiastowe i długotrwałe, a ponieważ parametry urządzeń wykorzystywanych w stomatologii dostosowuje się do zabiegu, leczenie jest bezpieczne i minimalnie inwazyjne.

Dlaczego w przypadku leczenia nadwrażliwości zębów coraz częściej rekomenduje się zabiegi laserowe? Otóż laser pozwala przeprowadzić chirurgię tkanek z jednoczesną dezynfekcją, co znacząco zmniejsza ryzyko infekcji i powikłań. Zabiegi są do tego bezkontaktowe, a więc rany goją się szybciej. Dzięki wysokiej częstotliwości pulsacji lasera zabiegi można wykonywać bez znieczulenia, co jeszcze bardziej podnosi komfort pacjenta.

Stomatolog po wykonaniu zabiegu wskazuje, jakie powinno być dalsze postępowanie. Laseroterapia leczy bowiem samą nadwrażliwość, a nie jej przyczynę. Bez zmiany i eliminacji nawyków, takich jak agresywne szczotkowanie zębów, spożywanie słodzonych i gazowanych napojów czy stosowanie past wybielających, ryzyko, że problem nadwrażliwości zębów powróci, jest duże.

Aby uniknąć nawrotu nadwrażliwości zębów, należy codziennie stosować płukanki stomatologiczne i używać pasty z fluorem. Ważne jest też, aby zdiagnozować i leczyć możliwą przyczynę – może być nią bruksizm, wady zgryzu, a nawet refluks.