Piękny uśmiech dodaje urody, jednak nawet drobne przewinienia w higienie jamy ustnej mogą doprowadzić do pojawienia się kamienia na zębach. Jak usunąć kamień z zębów z domowymi sposobami, dopóki problem nie jest mocno nasilony?


Kamień nazębny to nic innego jak zwapniała płytka bakteryjna i resztki pokarmu, które przybierają wygląd żółtego lub brązowego nalotu na zębach. Widać ją głównie po wewnętrznej stronie zębów oraz między nimi. Nie walcząc z nim, ryzykujemy nie tylko mało estetycznym wyglądem naszych zębów, ale i zapaleniem dziąseł czy wreszcie przyzębia, które prowadzi nawet do wypadania zębów. Już nawet taka perspektywa zachęca, by nie tylko regularnie odwiedzać stomatologa, ale i dowiedzieć się, jak usunąć kamień z zębów domowymi sposobami.


Pojawienie się kamienia nazębnego to wynik niewystarczającej higieny jamy ustnej. Nie zapobiegnie mu samo mycie zębów, bo koniecznością jest także używanie płynu do płukania higieny jamy ustnej i nici dentystycznych. Wystarczy dodać do tego częste spożywanie cukrów, kawy, czarnej herbaty i alkoholu, aby doczekać się kamienia nazębnego szybciej niż ktokolwiek by się tego spodziewał. Walkę z tym mało estetycznym problemem warto zacząć więc od zmiany nawyków żywieniowych i inwestycji w produkty do higieny jamy ustnej. Co należy zrobić, gdy profilaktyka zawiodła?


Jak usunąć kamień z zębów?

Pierwszy krok, zwłaszcza przy zaawansowanym problemie, to wizyta u dentysty. Stomatolog może przeprowadzić skaling lub skaling z piaskowaniem i fluoryzacją. Obecnie oprócz skalingu mechanicznego stomatolog może przeprowadzić „zabieg” metodą ultradźwiękową czy laserową. Niezależnie od sposobu, w jaki przeprowadzone zostanie usuwanie kamienia nazębnego, faktem jest, że w gabinecie stomatologicznym można pozbyć się go najszybciej i najskuteczniej. Domowe sposoby na kamień nazębny owszem, działają, ale nigdy nie dadzą takiego rezultatu, jak usuwanie kamienia przez specjalistę.


Pasty na bazie węgla aktywnego

Jednym ze sposobów na kamień nazębny jest pasta na bazie węgla aktywnego, choć jej użycie to działanie pozorowane. Powód? Działa ona przede wszystkim na przebarwienia, a więc lepszy wygląd zębów po jej użyciu to efekt pozbycia się nie kamienia, a właśnie wspomnianych przebarwień. Z drugiej strony, węgiel aktywny to sprawdzony środek na bakterie. Jedną kapsułkę węgla należy rozmieszać z dwiema łyżkami wody. Po uzyskaniu pasty należy nanieść ją na szczoteczkę i umyć nią zęby, a po upływie około trzech do pięciu minut wypłukać jamę ustną. Mycie zębów węglem aktywnym można powtarzać dwa, maksymalnie trzy razy w tygodniu.


Pasta z sody oczyszczonej i oleju kokosowego

Jak jeszcze usunąć kamień z zębów domowymi sposobami? Kolejną metodą jest pasta z sody oczyszczonej i oleju kokosowego w stosunku 1/2 łyżeczki do 1 łyżki. Po wymieszaniu składników uzyskuje się pastę, którą można stosować nawet raz dziennie i to przez tydzień. Taka pasta doskonale usuwa resztki jedzenia i bakterie, które prowadzą do powstawania płytki nazębnej. Dodatkowo działa ona wybielająco, co daje się zauważyć właśnie po stosowaniu mieszkanki przez co najmniej siedem dni. Alternatywą dla takiej pasty jest użycie sody oczyszczonej z wodą, choć z takim sposobem należy być bardzo ostrożnym, ponieważ może podrażnić szkliwo.


Ocet jabłkowy na kamień nazębny

Spośród domowych sposobów na usunięcie kamienia z zębów najbardziej skuteczny jest ocet jabłkowy, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Można stosować go jednak tylko raz w tygodniu, aby nie uszkodzić szkliwa i nie doprowadzić do psucia się zębów. Nie wolno też przesadzać z ilością – szczoteczkę skrapla się zaledwie trzema kroplami octu jabłkowego, a następnie szczotkuje nią zęby. Zaletą tej metody jest nie tylko usunięcie kamienia na zębach, ale i ochrona przed jego nawrotem. Alternatywą lub uzupełnieniem takiej metody jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, które można powtarzać nawet codziennie.


Irygator i szczoteczka soniczna na kamień nazębny

W tym wszystkim nie wolno zapominać o używaniu produktów profesjonalnych, przeznaczonych właśnie do walki z kamieniem nazębnym. Mowa tu nie tylko o niciach dentystycznych oraz płynie antybakteryjnym do higieny jamy ustnej, które wydają się tu oczywistością. Aby problem nie powracał, warto zainwestować w irygator i szczoteczkę soniczną, która wykorzystuje technologię ultradźwiękową. Dzięki połączeniu drgań sonicznych i ultradźwięków taka szczoteczka pomaga rozbić płytkę nazębną w sposób nieosiągalny dla zwykłych szczoteczek elektrycznych.
Wciąż jednak należy pamiętać o najważniejszym – im bardziej zaawansowany jest problem, tym bardziej potrzebne jest udanie się do stomatologa.

Jeśli zmagasz się z problemem kamienia nazębnego i zastanawiasz się nad profesjonalnym zabiegiem usuwania kamienia, warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Np. w Krakowie polecamy dentysta Kraków, który oferuje szeroką gamę usług stomatologicznych, w tym skuteczne usuwanie kamienia nazębnego.

Przy domowych sposobach na kamień nazębny z kolei należy być ostrożnym, aby walka o piękny uśmiech nie skończyła się uszkodzeniem szkliwa. Niestety, większość metod pozwala co najwyżej pozbyć się płytki nazębnej, a nie znacznie trudniejszego do usunięcia kamienia, z którym rozprawi się już tylko skaling.