Dbałość o higienę jamy ustnej dziecka jest niezmiernie istotna i powinna rozpocząć się zaraz po jego urodzeniu. W przypadku szczoteczek do zębów, ich użycie powinno nastąpić równocześnie z pojawieniem się pierwszego zęba u dziecka.

 

Na rynku jest dostępnych wiele modeli szczoteczek do zębów - wybór najodpowiedniejszej dla dziecka, powinien być dobrze przemyślany. Warto zasięgnąć opinii lekarza dentysty.

 

Szczoteczka do zębów dla dzieci - od kiedy stosować, jaką wybrać?

Komentarz eksperta

Lek. dent. Tomasz Herczakowski
Lek. dent. Tomasz Herczakowski
Około pierwszego roku życia należy dziecku dać miękką, małą szczoteczkę do zębów. Dziecko manipuluje szczoteczką próbując naśladować rodziców. Ma to charakter zabawy. W dalszym ciągu obowiązek czyszczenia zębów dziecku należy do rodziców. Dziecko z czasem nabywa i poprawia umiejętność szczotkowania, natomiast rodzicielska pomoc i kontrola przy myciu zębów jest wymagana w wieku przedszkolnym, a także i młodszym szkolnym ze względu na to, że do tego okresu zdolności manualne dzieci są zbyt małe, by móc efektywnie doczyszczać zęby.

Dzieci powinny używać szczoteczek miękkich, wymienianych co 2 - 3 miesiące ze względu na zużycie włosia. Pomocne są szczoteczki elektryczne, które często zachęcają dzieci do szczotkowania zębów. Ponadto ich automatyzm kompensuje niedostatki manualne u dzieci, dzięki czemu zęby są lepiej doczyszczane.

- Szczoteczki elektryczne szczególnie są polecane dla dzieci niepełnosprawnych, których zakres ruchów manualnych jest ograniczony - zaznacza lek. dent. Oktawia Zacharek.

W ofercie szczoteczek elektrycznych istnieją modele przeznaczone specjalnie dla najmłodszych użytkowników. Włosie jest równie delikatne jak w szczoteczkach manualnych.

Komentarz eksperta

lek. dent. Oktawia Zacharek
lek. dent. Oktawia Zacharek
Zakup szczoteczki elektrycznej sprawdza się w przypadku, gdy dziecko nie radzi sobie z tradycyjną szczoteczką. Oczywiście przed użytkowaniem takiej szczoteczki należy zapoznać się z instrukcją obsługi i pokazać dziecku jak się myje zęby taką szczoteczką.

Ważne! Dobra szczoteczka dla dziecka powinna być dopasowana do rozmiarów buzi malca. Główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a włosie miękkie.