Problemy z wątrobą są diagnozowane coraz częściej. Organ cierpi z powodu stosowania niewłaściwej diety, nadużywania alkoholu, przyjmowania wielu leków bądź na skutek stłuszczenia. Wątroba dokucza również ciężarnym, które zgłaszają bóle po prawej stronie brzucha w okolicy żeber. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja wątroba pracuje prawidłowo, wykonaj badanie ALT.

 

1. Kiedy wykonać badanie ALT?
2. Norma ALT
3. Jak się przygotować do badania ALT?
4. ALT i AST – próby wątrobowe

Chora wątroba nie boli. Pacjenci, którzy wymagają leczenia organu, zgłaszają za to szereg innych dolegliwości. Objawy schorzeń wątroby dotyczą zarówno funkcjonowania układu pokarmowego, jak i problemów ze skórą, bólami głowy lub ogólnym złym samopoczuciem. Jak sprawdzić, czy wątroba jest zdrowa? Diagnostykę pracy narządu umożliwia wykonania badania ALT.


Kiedy wykonać badanie ALT?

Badanie ALT powinno się wykonać w przypadku podejrzenia chorób wątroby. Wskazaniem do diagnostyki jest pojawianie się bólu w górnym, prawym kwadrancie brzucha tuż pod żebrami. Dodatkowo chorzy zauważają zmianę zabarwienia i konsystencji stolca, nietolerancję niektórych pokarmów oraz liczne problemy skórne. U ciężarnych cierpiących na cholestazę charakterystycznym objawem problemów z wątrobą jest silny świąd stóp i dłoni. Badanie ALT można wykonać również w ramach pogłębionej diagnostyki profilaktycznej.
Przeczytaj więcej o badaniu ALT na stronie:  Badania ALT.


Norma ALT

Prawidłowy poziom ALT we krwi wynosi 5-40 U/I. Gdy poziom enzymu waha się w granicach 200-400 U/I może wskazywać na kamicę przewodu żółciowego, marskość wątroby, nowotwór, torbiel. Jeszcze wyższe stężenie pojawia się u pacjentów z ostrym wirusowym zapaleniem wątroby, uszkodzeniem organu przez chemikalia lub grzyby, a także w przypadku niewydolności krążenia. ALT rośnie również u chorych na zapalenie trzustki, mononukleozę, posocznicę lub z martwicą mięśnia sercowego i uszkodzeniem mięśni szkieletowych. Wzrost poziomu ALT jest obserwowany u kobiet ciężarnych i noworodków. Jeśli nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, wątroba funkcjonuje prawidłowo, a stężenie enzymu samoistnie wraca do normy.


Jak się przygotować do badania ALT?

Przygotowanie się do badania ALT powinno obejmować ograniczenie spożywania posiłków przez 13-14 godzin przed pobraniem próbki krwi. Pacjent powinien zgłosić się do laboratorium na czczo w godzinach porannych. Optymalnym czasem na pobranie krwi do oznaczenia ALT jest okres pomiędzy 7 a 10 rano. Badanie wykonuje się z zachowaniem pory dnia i uwzględnieniem zmienności dobowej.


ALT i AST – próby wątrobowe

Badanie ALT wykonuje się jednocześnie z badaniem AST. Są to tak zwane próby wątrobowe, które stanowią główny wskaźnik w diagnostyce zdrowia narządu. U osób z poważniejszymi problemami zdrowotnymi dodatkowo wykonuje się badanie poziomu bilirubiny, fosfatazy alkalicznej i dehydrogenazy mleczanowej.
Dla lekarza prowadzącego ważne jest jednoczesne oznaczenie ALT i AST, gdyż stosunek obu enzymów wskazuje, jaka jest przyczyna problemów z wątrobą. Lekarz interpretuje wynik diagnostyki laboratoryjnej po uwzględnieniu stężenia enzymów wątrobowych i objawów zgłaszanych przez chorego. Pacjent nigdy nie powinien interpretować wyników prób wątrobowych na własną rękę, ani tym bardziej rozpoczynać leczenia bez porozumienia z medykiem. W razie potrzeby i podejrzenia poważnych schorzeń, np. nowotworu, lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjenta do specjalisty, który kontynuuje podjęte działania i przepisuje odpowiednie leki.