Według zagranicznych mediów diecie SIRT swój spadek wagi zawdzięcza Adele. Ile w tym prawdy – nie wiadomo, ale zainteresowanie dietą sirtfood i tak przerasta najśmielsze oczekiwania. Co to jest  dieta sirt i co należy jeść? Co zdecydowało o jej popularności?

 

Bez głodówek, restrykcyjnego ograniczania kalorii, a do tego z korzyścią tak dla linii, jak i młodego wyglądu – tak najkrócej można ująć zalety diety sirtfood. W Polsce wspominano o niej już kilka lat temu, ale głośno zrobiło się dopiero teraz. Przyczyniła się do tego Adele, która dzięki diecie SIRT schudła ponad 40 kg. Choć nie mamy wglądu w jej jadłospis z ostatniego czasu, istnieją powody, dla których dieta wyjątkowo nas zainteresowała.

Nie brakuje stwierdzeń, że tajemniczo brzmiące określenie SIRT oznacza po prostu zdrowe odżywianie, ale jak w każdej diecie, tak i tu panują pewne zasady. Mówi o nich już sama nazwa diety, która odnosi się do sirtuin. Są to tzw. białka długowieczności, a bardziej naukowo – enzymy regulujące gospodarkę lipidowo-węglowodanową i nasilające procesy naprawcze DNA komórek. Mówiąc inaczej, sirtuiny mogą spowalniać starzenie się organizmu i przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Czym jest dieta sirtfood?

W diecie SIRT podstawą jest przyjmowanie jedzenia i napojów bogatych w polifenole, które aktywują wspomniane sirtuiny. Nie powinno to nikogo dziwić, wszak przykładem jest dobrze znany nam składnik czerwonego wina – resweratrol, który już lata temu podbił rynek pielęgnacji anti-aging. Przypomnijmy, że polifenole to silne przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ich obecność w diecie pomaga zatem w redukowaniu stanów zapalnych i spowalnia starzenie się organizmu.

Nie oznacza to wcale, że spożywać można jedynie tego rodzaju żywność. Wykluczyć należy wyłącznie to, co powszechnie uznaje się za niezdrowe, a więc słodycze, fast foody, gotowe dania czy przetwory z białej mąki. Ich miejsce powinny zająć produkty spożywcze zawierające polifenole, wśród których wskazuje się przede wszystkim papryczki chili, kapary, kakao, kawę, zieloną herbatę, oliwę z oliwek, jarmuż, rukolę, natkę pietruszki, daktyle, czerwoną cebulę, kurkumę, orzechy włoskie, seler naciowy czy kaszę gryczaną.

 

Dieta sirtuinowa – ile dzięki niej schudniesz?

Jako że dieta sirtuinowa zakłada mały deficyt kaloryczny, a spożywana żywność pobudza metabolizm, w ciągu tygodnia można schudnąć aż trzy kilogramy. Taki spadek masy ciała jest widoczny szczególnie na początku. Powód? Otóż dieta SIRT składa się z trzech etapów, przy czym pierwszy z nich trwa właśnie siedem dni. Przy trzy dni spożywa się 1000 kalorii dziennie – trzy zielone koktajle i jeden stały posiłek z żywnością pobudzającą aktywność sirtuin. Jadłospis na kolejne cztery dni obejmuje z kolei po dwa soki i stałe posiłki, które mają dostarczać łącznie 1500 kalorii dziennie.

Podobnie, jak przez te cztery dni, wygląda etap drugi – trwa on dokładnie 14 dni. Po tym czasie ilość kalorii nie musi już ograniczać się do 1500 kcal. Trzy stałe posiłki łączy się z jednym zielonym sokiem, przy czym najistotniejsze jest spożywanie jak największej ilości produktów bogatych w polifenole. Brak ograniczeń odnośnie kalorii sprawia, że SIRT nie jest typową dietą odchudzającą, a raczej modelem żywieniowym. To nic innego, jak zdrowe odżywianie i niepozwalanie sobie na takie ustępstwa, jak podjadanie między posiłkami czy sięganie po słodycze.

 

Czy warto przejść na dietę SIRT?

Naszym zdaniem – owszem i to z niejednego powodu. Dieta SIRT nie jest głodówką, a dostarczając organizmowi zdrowej żywności w pełni zaspokaja się jego potrzeby. W jadłospisie obecne są produkty, takie jak kawa, orzechy czy kakao, które poprawiają samopoczucie, a przez to ułatwiają wytrwanie w diecie. Same polifenole, jakie należy spożywać każdego dnia, wpływają dodatkowo na nasz wygląd. Z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za przyspieszenie procesów starzenia (także komórek skóry), najlepiej walczyć przecież od wewnątrz.

 

Pozostaje pytanie – od czego zacząć?

Na dobry początek warto sobie przyswoić przepis na zielony sok SIRT. Do jego przygotowania będziesz potrzebować jarmużu, rukoli, pietruszki, selera naciowego jabłka, soku z cytryny i zielonej herbaty. Po zmiksowaniu składników w blenderze przekonasz się, że strach ma wielkie oczy, ale mało mocy – koktajl w diecie SIRT jest nie tylko odżywczy, ale i smaczny. Chwila na jego przygotowanie to naprawdę niewielka cena za takie korzyści, jak regulacja metabolizmu, wyższy poziom energii, młodszy wygląd czy profilaktyka miażdżycy, cukrzycy i chorób nowotworowych.