Wysuszone po lecie i zbyt słabe, by poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami zimą – teraz jak nigdy włosy potrzebują intensywnej pielęgnacji. Oprócz odżywek i serum warto więc wykorzystać zabiegi na włosy, które wzmocnią je przed nadchodzącą zimą i przywrócą im blask.

 

Kąpiele w morskiej czy chlorowanej wodzie, ekspozycja na promienie słoneczne, a niekiedy też szalone zmiany fryzury z rozjaśnianiem i farbowaniem na czele – to wszystko sprawia, że lato jest mało łaskawe dla włosów. Dopiero jesienią zauważamy, że stały się one matowe, bardziej się elektryzują i są łamliwe. Chociaż takiemu osłabieniu włosów można zapobiec poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, przeważnie o tym zapominamy, oddając się wakacyjnym szaleństwom. Niestety, tak osłabione włosy potrzebują silnej regeneracji. Powód? Bez wzmocnienia ochrony przed szkodliwym wpływem mrozów, wietrznej aury i zanieczyszczeń zimą ich kondycja jeszcze bardziej mogłaby się pogorszyć.


Botoks na włosy

To stosunkowo nowy, a ostatnio jeden z najpopularniejszych zabiegów na włosy. O tym, jak działa botoks na włosy, opowiadała nam latem Magdalena Modrzejewska z ModrzejewskAcademy w Gdańsku. Jest to doskonały zabieg regeneracyjny, który sprawdzi się, kiedy klasyczne maski na włosy przestają działać. Rozwiązuje on problem chociażby elektryzowania się włosów, który daje teraz o sobie znać niejednej kobiecie. Botoks na włosy polega na nałożeniu preparatów pielęgnacyjnych - podczas zabiegu w łuskę włosa wtłaczana jest spersonalizowana mikstura, zawierająca m.in. nanosfery mikroskopijnych ceramidów. Regenerują one nawet włosy zniszczone używaniem prostownicy i innych urządzeń do stylizacji.
Botoks na włosy trwa kilkadziesiąt minut. Po dwukrotnym umyciu włosów szamponem aplikowane jest – przy pomocy specjalnej strzykawki – spersonalizowane serum, które ma za zadanie zregenerować kosmyki. Następnie, bez spłukiwania preparatu, nakładana jest maska domykająca łuski włosów. Dzięki temu zabieg daje błyskawiczny efekt wygładzenia, choć zaleca się początkowo wykonać serię czterech zabiegów powtarzanych co tydzień, a później na przykład co dwa miesiące dla podtrzymania efektu.


Mezoterapia igłowa skóry głowy

Nie jest tajemnicą, że przy problemach nie tyle, co z elektryzowaniem się kosmetyków, a z wypadaniem włosów, terapię należy zacząć od odżywienia skóry głowy. Temu służy właśnie mezoterapia igłowa skóry głowy, która nie tylko hamuje wypadanie kosmyków, ale i stymuluje wzrost nowych włosów. Zabieg polega na iniekcji koktajlu indywidualnie dobranych składników odżywczych, które docierając do głębokich warstw skóry, poprawiają mikrokrążenie skóry. Sprawdza się on nawet w przypadku leczenia łysienia plackowatego, co już samo w sobie powinno stanowić wystarczającą rekomendację.

Możliwa jest też mezoterapia skóry głowy z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, które dzięki czynnikom wzrostu bardzo intensywnie stymuluje procesy regeneracyjne. Poprzez pobudzenie komórek macierzystych w cebulce włosowej można powstrzymać nawet intensywne wypadanie włosów i pobudzić wzrost nowych - znacznie silniejszych niż obecnie. Zabieg przeprowadza się w serii, przy czym dla uzyskania efektu w zupełności wystarczy jedno powtórzenie w miesiącu.


Sauna parowa i ozonowa na włosy

To wręcz klasyczny zabieg na włosy przed zimą, który wykonuje się w salonie fryzjerskim. Jego celem jest regeneracja i nawilżenie włosów. Fryzjer najpierw nakłada na włosy dobraną do ich typu i kondycji maskę lub odżywkę, a następnie przechodzi do właściwej sauny parowej. Trzymając głowę pod specjalną „kopułą”, poddaje się włosy działaniu wyższej temperatury i dużej wilgotności, co intensyfikuje wchłanianie się składników odżywczych zawartych w masce w głąb włosa.

Od kilku lat na popularności zyskuje również sauna ozonowa. Otóż ozon ma właściwości bakteriobójcze oraz antyseptyczne, dlatego sauna ozonowa nie tylko ułatwia wnikanie substancji odżywczych w głąb włosów, ale i wspomaga walkę z łojotokiem, a nawet łupieżem. Ozon poprawia ponadto ukrwienie skóry, co – jak w przypadku wspomnianej już mezoterapii – przekłada się na szybszy wzrost włosów. Zabieg jest krótki, ponieważ trwa zaledwie 20 minut, dlatego stanowi błyskawiczny sposób na uporanie się z niesfornymi kosmetykami i zniszczonymi włosami przed nadchodzącą zimą.


Inne zabiegi na włosy przed zimą

Botoks na włosy, mezoterapia igłowa skóry głowy czy sauna ozonowa to nie jedyne zabiegi na włosy, które pomogą zregenerować je przed nadchodzącą zimą. Aby zapewnić im intensywną pielęgnację i odżywienie na następne miesiące, można zdecydować się także na:

  • Keratynowe prostowanie włosów - wskazane przy pielęgnacji włosów farbowanych i po rozjaśnianiu, które intensywnie się puszą. Zabieg polecany jest także przy włosach kręconych, ponieważ aplikacja dużej ilości keratyny intensywnie poprawia strukturę włosa. Preparat zawierający głównie keratynę jest „wprasowywany” we włosy za pomocą żelazka fryzjerskiego, czego efekty mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy,
  • Rekonstrukcja Joico K-Pak - zabieg rekonstrukcji, podczas którego po głębokim oczyszczeniu włosów za pomocą kolejnych preparatów wyrównuje się porowatość włosa, odbudowuje go i nawilża. Podczas zabiegu wykorzystywane są dwie opatentowane technologie, spośród których jedna skupiona jest na regeneracji łańcuchów peptydowych we włosach, a druga na kompleksie 19 aminokwasów kompatybilnych z keratyną ludzkiego włosa,
  • Pielęgnacja ultradźwiękowa z podczerwienią - zabieg z wykorzystaniem prostownicy na podczerwień i ultradźwięki, nazywanej pielęgnicą. Po umyciu włosów na kolejne pasma aplikowany jest preparat, który wprowadza się w strukturę włosa pielęgnicą. Podczerwień, intensyfikuje działanie substancji odżywczych bez wysuszania włosów i powoduje powstawanie nowych wiązań aminokwasów w strukturze włosa, przywracając elastyczność jego włóknom,
  • Regeneracja Olaplex - to kolejny tradycyjny już zabieg na włosy, który niweluje dalsze łamanie i rozdwajanie się włosów. Podczas zabiegu wykorzystywany jest preparat restrukturyzujący włosy, który odbudowuje mosty siarczkowe, czyli innymi słowy - wygładza włosy, redukuje ich puszenie się i nadaje zdrowy wygląd.

W dobrze zabiegu na włosy pomoże oczywiście fryzjerka lub trycholog. Rodzaj pielęgnacji, także tej domowej, kontynuowanej już po zabiegu, musi być dostosowany do kondycji włosów. Najistotniejsze, by nie pozostawiać ich w obecnym, nie najlepszym stanie, ponieważ kolejna wiosna mogłaby już rozpocząć się od walki z ich wypadaniem.