Zamknięte salony fryzjerskie zmuszają nas do poszukiwania domowych sposobów na siwe włosy. Najłatwiej kupić oczywiście farbę w barwie zbliżonej do tej używanej w salonie, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Farby, szampony koloryzujące i kosmetyki maskujące siwiznę włosów – dotychczas, jeśli brakowało nam możliwości skorzystania z usług salonu fryzjerskiego, większość z nas ratowała się produktami z drogerii. Obecnie, kiedy nawet wyjście po zakupy spożywcze przypomina wyprawę, o czym pisaliśmy w artykule Zakupy w dobie koronawirusa, do łask powracają wszelkie domowe sposoby radzenia sobie z niedoskonałościami urody. Nie inaczej jest w przypadku siwych włosów, a konkretniej w próbach ich ukrycia.

 

Domowe sposoby na siwe włosy

Pielęgnuj włosy naparem z szałwii, który jest bogaty w przeciwutleniacze i opóźnia proces siwienia włosów. Kilka listków szałwii gotuj przez ok. 10 minut w 2-3 filiżankach wody. Kiedy napar ostygnie, polej nim świeżo umyte włosy – nie musisz go spłukiwać, a sam „zabieg” możesz powtarzać nawet trzy razy w tygodniu.

Użyj czarnej herbaty, która dzięki naturalnym pigmentom i składnikom odżywczym wspiera pielęgnację włosów. Zaparz trzy filiżanki mocnej herbaty i dosyp do niej łyżeczkę soli, a po przestudzeniu polej nią włosy. Wmasuj napar w skórę głowy i pozostaw na pół godziny – czynność możesz powtarzać co kilka dni.

Wykorzystaj możliwości koloryzacyjne henny (w końcu to z jej pomocą stylizujemy brwi i to od dekad), np. poprzez ugotowanie liści henny z olejem kokosowym lub przygotowanie maseczki z czarnej kawy i henny w proszku. Otrzymaną miksturę nałóż na włosy, jednak nie zapomnij, aby bardzo dokładnie ją spłukać.

Stosuj olej sezamowy, który m.in. poprzez wspieranie produkcji melanocytów opóźnia siwienie. Wcieraj go każdego dnia od cebulek do połowy długości włosów, a szybko staną się ciemniejsze oraz bardziej nawilżone. Olej swoje właściwości nawilżające zawdzięcza głównie dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych,

Rób płukankę z orzecha włoskiego – parz garstkę skorupek przez godzinę, odcedź, a po schłodzeniu polej płukanką włosy. Po godzinie umyj włosy jak najłagodniejszym szamponem. Przy systematycznym płukaniu włosów naparem z orzecha włoskiego siwiznę uda się zniwelować, a naturalny kolor włosów pogłębić,

Wypróbuj płukankę ziemniaczaną – po ugotowaniu ziemniaków (lub obierek) i ich odcedzeniu pozostaw wodę do wystygnięcia. Wykorzystaj ją później do wypłukania umytych włosów. Przy regularnych płukankach ziemniaczanych (min. dwa razy w tygodniu) uda ci się nie tylko przyciemnić siwe włosy, ale i zapobiec ich nadmiernemu przetłuszczaniu się.

Przy samodzielnych płukankach (zwłaszcza z orzechów) i próbach ukrycia siwizny nie wolno zapominać o używaniu rękawiczek foliowych, które zapobiegają zabarwieniu dłoni. Faktem jest, że większość sposobów zabarwia tylko pojedyncze włosy, ale do pewnego wieku problemem są przecież jedynie niesforne siwe kosmyki. Ukrycie ich domowym sposobem jest w końcu lepsze niż... wyrywanie, a na to w akcie desperacji decyduje się niejedna kobieta.