Dzięki tłoczeniu nasion sezamu na zimno, olej zachowuje wszystkie jego właściwości. W efekcie jest on niezwykle odżywczy, co warto wykorzystać zwłaszcza w pielęgnacji włosów. Olej sezamowy jest najstarszym olejem świata i prawdopodobnie jednym z najbardziej niedocenianych naturalnych produktów do pielęgnacji.

 

Podobnie jak pozostałe oleje roślinne, tak i ten zawiera witaminę E. Znajdziemy w nim jednak coś, o czym w innych olejach możemy jedynie pomarzyć: sezaminę oraz sezamolinę. Są to naturalne przeciwutleniacze, które chronią nas przed destruktywnym działaniem wolnych rodników. W połączeniu ze wspomnianą witaminą E tworzą naturalny filtr przeciwsłoneczny i opóźniają starzenie skóry. Jedno z badań wykazało dodatkowo, że olej sezamowy hamuje rozwój czerniaka. Ochrona przed fotostarzeniem nie jest oczywiście jedynym powodem, dla którego olej sezamowy zasługuje na stałą obecność w naszym codziennym rytuale pielęgnacyjnym.

 

Olej sezamowy w ajurwedzie

Olej sezamowy jest nieodłącznym elementem starożytnej medycyny indyjskiej. Wykorzystuje się go do tradycyjnego masażu oczyszczającego abhjanga. Masaż ciała ciepłym olejem sezamowym oczyszcza je z toksyn, zwiększa sprawność umysłową i fizyczną, a także ujędrnia skórę. W ajurwedzie stosuje się go także jako składnik kosmetyków i w diecie. W codziennej pielęgnacji sprawdza się także jako mydło, zwalcza bowiem bakterie, wirusy i grzyby. Ze względu na swoje detoksykujące właściwości olej sezamowy w ajurwedzie wykorzystuje się również do płukania jamy ustnej.

Aby skorzystać z tego dobrodziejstwa natury, jakim jest olej sezamowy, nie trzeba oczywiście dokształcać się z zakresu ajurwedy. Dla większości miłośniczek zdrowej skóry i włosów najważniejsza jest w końcu jest zawartość, a odżywczych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych w sezamie nie brakuje. Znajdziemy tu i minerały służące skórze (magnez, wapń, żelazo, cynk), i witaminy (B6, E), i kwasy linolowy oraz oleinowy, które działają nawilżająco, regeneracyjnie (odbudowują barierę naskórkową i redukują utratę wody transepidermalnej) i przeciwstarzeniowo.


Sezam kontra płowiejące włosy

Składniki odżywcze oleju sezamowego czynią go bardzo skutecznym kosmetykiem łagodzącym, nawilżającym, oczyszczającym i przeciwstarzeniowym, służącym szczególnie skórze dojrzałej, mieszanej, suchej i wymagającej regeneracji. Z jeszcze lepszymi efektami stosuje się go w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Olej sezamowy, dzięki minerałom i witaminom, pobudza krążenie w skórze głowy, pobudzając tym samym porost włosów. Jest on również bardzo dobrą odżywką do stosowania bezpośrednio na włosy – wzmacnia je, wygładza, a także – podobnie jak skórę – chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jakby tego było mało, przy regularnym, codziennym wmasowywaniu zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów.

Jak widać, olej sezamowy to prawdziwy hit medycyny ajurwedyjskiej. I tutaj dobra wiadomość dla tych, którzy mają zwyczaj kupować oleje i wykorzystywać je jedynie od czasu do czasu. Otóż olej sezamowy jest niezwykle stabilny. Wcześniej wspomniane przeciwutleniacze – sezamina i sezamolina – są naturalnymi konserwantami, dlatego jest on mniej podatny na jełczenie. Niestety, nie wszyscy powinni z niego korzystać. Jako że olej sezamowy jest rozgrzewający, odradza się go osobom z rozszerzonymi naczynkami, AZS oraz przy stanach zapalnych skóry.