Okres, menstruacja, miesiączka - nieważne jak to zwać, ważne, że dotyczy mnóstwa kobiet, które w tym czasie wcale nie muszą czuć się dobrze i komfortowo. Ubóstwo menstruacyjne to ciągle jeszcze bardzo poważny problem, który jednocześnie, zwłaszcza wśród osób nieuświadomionych, budzi ogromne kontrowersje. To jednak nie jest wymyślony temat obliczony na szokowanie opinii publicznej, tylko bardzo poważny problem, który dotyka wiele kobiet - tych znajdujących się w spektrum bezdomności, jak i dziewczynek wychowywanych w niewydolnych wychowawczo, patologicznych rodzinach, a także tam, gdzie stały, miesięczny wydatek na produkty higieniczne jest ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu. Zamiast jednorazowych produktów warto więc używać tych wielorazowych - taki kubeczek menstruacyjny właśnie jest tutaj naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem, dlatego warto się do niego przekonać i go propagować. 

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to nic innego jak specjalne naczynie, które zbiera krew menstruacyjną. To rozwiązanie higieniczne - kubeczek menstruacyjny umieszcza się tak, by mógł zbierać krew. Warto wiedzieć też, że kubeczek wsuwamy znacznie płycej niż tampon, dlatego nie powoduje on dyskomfortu. Opróżniać kubeczek trzeba rzadziej niż zmieniać tampon czy podpaskę. O ile tampony czy podpaski należy przy obfitych krwawieniach wymieniać nawet co dwie godziny, tak wyjąć kubeczek menstruacyjny można dopiero po upływie jakichś ośmiu czy nawet dwunastu godzin. Z tego powodu stosowanie kubeczka jest dużo bardziej wygodniejsze, a przy tym w ogólnym rozrachunku dużo tańsze niż stosowanie podpasek i tamponów.


Kontrowersyjny temat kubeczka menstruacyjnego

Niestety, kubeczek menstruacyjny wciąż jeszcze wzbudza kontrowersje. Mimo że to jednorazowy wydatek i ma mnóstwo zalet, bo służy ogromną pomocą w czasie miesiączki - niektórzy uważają go za niehigieniczny. To nieprawda - silikon medyczny, czyli materiał, z którego taki kubeczek jest zrobiony, to materiał bardzo higieniczny. Po opróżnieniu kubeczka wystarczy go umyć i zdezynfekować, by móc go dalej używać. Krew menstruacyjna jest czymś najzupełniej normalnym i nie należy się bać tego rozmiaru. Większość kobiet na pewnym etapie życia potrzebuje też odpowiednich środków higienicznych. A kubeczek menstruacyjny jest w stanie rozwiązać naprawdę wiele problemów.


Kto może używać kubeczki menstruacyjne?

Właściwie każda kobieta - można go zakupić w Internecie lub w drogeriach ekologicznych. Trzeba tylko odpowiednio dobrać rozmiar kubeczka. To wcale nie taki trudne - rozmiar kubeczka menstruacyjnego dobierz do swojej budowy ciała, weź pod uwagę, czy wcześniej już rodziłaś siłami natury i ile razy. To bardzo ważne, by kubek menstruacyjny dobrze do ciebie pasował. Wybór pierwszego kubeczka to bardzo poważna kwestia - pod uwagę trzeba wziąć nawet mięśnie dna miednicy.


Dlaczego warto interesować się tematem kubeczków menstruacyjnych?

Sam kubeczek to rozwiązanie dużo tańsze niż jednorazowe środki do higieny podczas miesiączki. Stosowanie kubka menstruacyjnego jest więc rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, dzięki któremu można wydajnie walczyć z problemem ubóstwa menstruacyjnego. Jest też bardzo ekologiczny - kubeczkiem menstruacyjnym można się cieszyć przez wiele lat, co pomniejsza problem produkowanych przez człowieka śmieci i znacząco odciąża środowisko naturalne.