Usuwanie naczyniaków i malformacji naczyniowych prowadzi się głównie ze względów estetycznych. Najczęściej wybieraną metodą leczenia jest laseroterapia, której bliżej przyjrzeliśmy się w Kaniowscy Clinic we Wrocławiu. 

 

Oglądaj materiał z zabiegu!

Naczyniaki rozpoznaje się już u dzieci i bardzo często stopniowo zmniejszają swój rozmiar, a nawet zanikają. Proces zaniku nie dotyczy jednak wszystkich, dlatego naczyniaki widuje się również u osób dorosłych. Mechanizm ich powstawania nie jest do końca jasny, choć wiadomo, że mają one podłoże genetyczne. Nieco inaczej zachowują się malformacje naczyniowe, które są widoczne od razu po urodzeniu i nie wycofują się samoistnie. Są to zwykle płaskie, czerwone plamy, które z czasem nieznacznie rosną.

Zarówno naczyniaki, jak i malformacje naczyniowe to częsty problem pacjentów zgłaszających się do klinik dermatologicznych i medycyny estetycznej. Niekiedy stosuje się leczenie farmakologiczne lub nawet operacyjne, jednak najczęściej wystarczająca jest krioterapia lub zwykle stosowana laseroterapia. Właśnie taką metodę usuwania naczyniaków i malformacji naczyniowych stosuje się w Kaniowscy Clinic, gdzie pracuje się na laserze Cutera Excel V+. Zabiegi przeprowadza się głównie w obszarze twarzy i szyi, a często też na ciele.

- Wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem fali 532 nm na wszystkie zmiany, które są różowe, czerwone oraz 1064 nm, czyli YAG na te, które są koloru purpurowego, właściwie granatowego, fioletowego. W tym przypadku wykonujemy zabieg na obszar praktycznie policzków, z drugiej strony szyi, obszaru skroni, ale także wokół powiek, powieki górnej i dolnej - mówi dr Michał Kaniowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Kaniowscy Clinic we Wrocławiu.

W przypadku zabiegu laserowego ważne jest także bezpieczeństwo, a więc zabezpieczenie oczu. - W tym celu oczywiście zabezpieczamy gałkę oczną metalową osłoną, która jest tutaj pod powieką i niezależnie od tego jeszcze na drugie oko zakładamy ochronne okulary - tłumaczy lekarz. Bezpieczeństwo i komfort zabiegu wzmacnia również głowica chłodząca, w którą wyposażony jest laser Cutera Exel V+. Sam zabieg jest nieinwazyjny i trwa do kilkunastu minut.

- Po zabiegu może występować delikatny obrzęk, który może się utrzymywać nawet kilka dni - zaznacza dr Michał Kaniowski. W przypadku pacjenta, u którego przeprowadzono zabieg w obiektywie naszej kamery, wykonano już kilka powtórzeń wcześniej. Efekty, co widać na filmie, można zauważyć na obszarze skroni.

Laserowe usuwanie naczyniaków i malformacji naczyniowych wymaga wielokrotnego powtarzania zabiegów co 4 do 6 tygodni. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej laseroterapii można doprowadzić nie tylko do rozjaśnienia, ale nawet do zaniku zmian naczyniowych.