W obecnym czasie wiele klinik oraz gabinetów estetycznych wstrzymało swoją działalność na czas trwania epidemii koronawirusa, w związku z czym Pacjenci stracili możliwość korzystania z zabiegów w tych miejscach. Wspomniany „odpoczynek” od zabiegów gabinetowych spowodował, że Pacjenci powinni jeszcze konsekwentniej zwrócić uwagę na swoją pielęgnację domową.

 

Wywołuje to też powracające pytanie dotyczącego tego, na co powinno się zwrócić uwagę w trakcie domowej pielęgnacji w dobie epidemii? 

Komentarz eksperta

Kamila Koska-Mach
Kamila Koska-Mach
Podstawowe zasady domowego „kącika piękności” to coś, co powinno zostać konsekwentnie wdrożone do rutyny dnia codziennego. Po pierwsze, będzie to z korzyścią dla przestrzegających tych zasad, ponieważ umożliwi to utrzymanie lub częściowe utrzymanie kondycji skóry wypracowanej w trakcie zabiegów gabinetowych. Po drugie, po powrocie do gabinetu specjalisty ułatwi mu to znacznie zadanie, gdyż odpowiednie przygotowanie skóry w domowych warunkach sprawi, że nie będzie on musiał rozpoczynać „od zera”.

 

Krok 1 - Higiena

Codzienny rytuał pielęgnacyjny rozpocząć należy od higieny. W dobie epidemii bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do pielęgnacji odpowiednio umyć ręce, a następnie je zdezynfekować. Instrukcję w jaki sposób to zrobić można w łatwy sposób znaleźć w internecie, warto zwrócić uwagę na to aby nie skracać tej czynności (około 30 sekund) oraz nie omijać zagłębień w skórze dłoni.

Po prawidłowo wykonanej antyseptyce rąk, należy przejść do demakijażu. W trakcie kwarantanny wiele kobiet rezygnuje z codziennego makijażu, jednak nie zwalnia ich to z obowiązku wykonywania samego demakijażu. Jest to bardzo częsty błąd, który na przestrzeni czasu może być źródłem problemów skórnych. Związane jest to z tym, że skóra „pracuje” cały czas, a dokładniej mówiąc pracują gruczoły łojowe i potowe, które będąc wyśmienitą pożywką dla bakterii, prowadzą do rozwoju niepożądanych stanów zapalnych. Ponadto, na skórze odkładają się liczne zanieczyszczenia z powietrza. Przy okazji warto wspomnieć, że również samo noszenie wymaganych maseczek ochronnych nie jest obojętne dla naszej skory. Zawilgocona powierzchnia maseczki jest idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów, dlatego warto pamiętać o jej regularnym praniu lub wymianie na czystą.

 

Krok 2 - Demakijaż

Demakijaż należy wykonywać rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed położeniem się spać. Przy doborze odpowiedniego preparatu do tej czynności, powinno zwracać się uwagę, aby zawarte w nim składniki aktywne były dopasowane do typu skóry. Warto w tej kwestii doradzić się specjalisty, ponieważ gama dostępnych środków jest bardzo szeroka. Sama konsystencja zależna jest już jedynie od preferencji. Po umyciu twarzy wodą warto zrezygnować z ręcznika wielorazowego na rzecz papieru jednorazowego. Po wytarciu twarzy i jej tonizowaniu czynność tę kończy się nałożeniem kremu również dobranego do typu skóry. Na dzień poleca się lekkie kremy z filtrem UV o wyższej zawartości wody delikatnie nawilżające skórę, te na noc są gęstsze i bardziej odżywcze, co zapewnia m.in. właściwą regenerację oraz lepsze wchłanianie się preparatu przez całą noc.

 

Krok 3 - Peeling

W ten sposób przygotowaną skórę warto poddać peelingowi raz w tygodniu, nie tylko aby pozbyć się martwego naskórka, ale przede wszystkim aby przygotować ją na wchłonięcie substancji aktywnych z kolejnych preparatów, które wykorzystamy do pielęgnacji. Najbardziej bezpiecznymi peelingami do użytku domowego są preparaty enzymatyczne. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania na własną rękę peelingów o wysokim stężeniu kwasów.

 

Krok 4 - Maseczka

Po wykonaniu peelingu, nałożenie maseczki będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż sam krem. Maseczki, które można użyć w tym przypadku różnią się w zależności od docelowego rezultatu. Te nawilżające posiadające w swoim składzie aloes czy kwas hialuronowy mogą być stosowane praktycznie przy każdym rodzaju skóry. Maseczki bardziej agresywne np. z retinolem powinny zostać już dobrane w sposób profesjonalny, dlatego też w przypadku doboru preparatów ponownie warto doradzić się specjalisty zabiegowego, do którego mamy zaufanie. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo preparatów profesjonalnych, których kluczem skuteczności jest dopasowanie ich do typu i potrzeb skóry, z uwzględnieniem przeciwskazań zdrowotnych.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest sam sposób nakładania preparatu, który mimo iż jest dość oczywisty, nie każdy o nim pamięta. Przy pobieraniu np. kremu ze słoiczka, fundamentalnym błędem jest robienie tego palcami. Należy użyć do tego szpatułki, która dodatkowo będzie po każdym użyciu dezynfekowana. Można do tego użyć preparatu do dezynfekcji rąk czy nawet powierzchni. Nie należy także od razu wycierać szpatułki, tylko pozwolić preparatowi dezynfekującemu częściowo odparować (min. 30 sekund lub zgodnie z zaleceniami z ulotki preparatu).

 

Krok 5 - Pielęgnacja dłoni

Pisząc o dezynfekcji nie sposób nie wspomnieć o pielęgnacji rąk. Częsta dezynfekcja preparatami o podwyższonym stężeniu alkoholu nie sprzyja ich kondycji i znacznie je wysusza. Na ratunek przychodzi peeling dłoni wykonywany raz w tygodniu. W przypadku mocno podrażnionych dłoni należy unikać preparatów na bazie soli, ponieważ mogą one zwiększyć podrażnienie. Dużo lepiej w tej sytuacji sprawdzą się peelingi na bazie cukru. Po peelingu dłoni poleca się zastosowanie odżywczego kremu, bogatego m.in. w witaminę A i E. Świetnym sposobem zwiększającym wchłanianie jest nałożenie kremu przed snem oraz włożenie bawełnianych rękawiczki, w których można przespać całą noc.

 

Krok 6 - Krem z filtrem UV

Wiosna to także zwiększone promieniowanie UV, które mimo iż jest źródłem bezcennej witaminy D, to nie do końca ma zbawienny wpływ na skórę. Krem z filtrem UV w przypadku stałej ekspozycji na promienie słoneczne warto aplikować na czystą skórę co 3 godziny. Jeszcze bardziej o ochronie przed promieniowaniem w postaci kremu należy pamiętać po zwiększonej aktywności fizycznej, w szczególności po pływaniu. Warto zwrócić uwagę czy używany krem posiada filtr chemiczny czy fizyczny.

Kremy z filtrami fizycznymi, które są filtrami mineralnymi opartymi na tlenku cynku lub dwutlenku tytanu rekomendowane są częściej. Wynika to z tego, że chronią już bezpośrednio po aplikacji tworząc na skórze „lustro” które odbija promieniowanie. Sam poziom ochrony również ma znaczenie. Zaczynając od ochrony przed promieniowaniem UVB, chcąc intensywnie chronić skórę zaleca się kremy o poziomie ochrony SPF50, jednak te o niższym współczynniku SPF nie będą o wiele słabsze i można je również używać z powodzeniem. Wynika to z tego, że krem z filtrem SPF 15 blokuje aż 93% promieni UVB, filtr SPF 30 zapewnia już 97% ochrony, a SPF 50 ponad 98%. Różnica więc pomiędzy SPF 30 a SPF 50 to zaledwie 1 procent skuteczności ochrony.

Wbrew pozorom, UVB to nie jedyne promieniowanie jakie oddziałuje na ludzki organizm, ponieważ istnieją jeszcze promienie UVA stanowiące 95% promieniowania ultrafioletowego i występujące przez cały rok bez względu na pogodę. W przeciwieństwie do UVB docierają one do skóry właściwej i prowadzą do degradacji kolagenu, nieprawidłowego funkcjonowania komórek i naczyń krwionośnych oraz są przyczyną starzenia się skóry czy tworzenia się nowotworów, dlatego też warto sięgnąć po krem z oznaczeniem PA zapewniający ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym typu A. Niestety kremy z filtrem częściowo blokują syntezę wspomnianej witaminy D, dlatego też dobrym kompromisem jest stosowanie kremu na twarz z jednoczesnym odsłonięciem przedramion i części nóg. Taka 15-20 minutowa ekspozycja zapewni nie tylko prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale i poprawi samopoczucia.

 

Krok 6 - Konsultacja online

Jeśli nadal nie masz całkowitej pewności do tego, jak zadbać o siebie w trakcie przerwy od zabiegów gabinetowych, to zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji online lub telefonicznej w Klinice Kosma.

 

Krok 7 - #MobilnaKlinika

Na podstawie konsultacji specjaliści kliniki indywidualnie dopasują dla Ciebie zabieg z możliwością samodzielnego wykonania w domu.

 

KONKURS - zakończony

Może chciał/abyś otrzymać box zabiegowy #MobilnaKlinika bezpłatnie?

Nic prostszego.

Wyślij na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. komentarz, w jaki sposób Ty dbasz o skórę w trakcie epidemii, a najbardziej kreatywna i ciekawa odpowiedź zostanie nagrodzona boxem wprost z akcji #MobilnaKlinika. 

 

Zasady konkursu „Box zabiegowy  #MobilnaKlinika”

  • Aby wziąć udział w konkursie należy do dnia 07.05.2020 przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. własny komentarz na temat: „Jak dbam o skórę w trakcie epidemii?”.
  • Redakcja Zatoki Piękna wybierze w dniu 08.05.2020 najbardziej kreatywny komentarz.
  • Informacja o zwyciężczyni/zwycięzcy zostanie podana pod materiałem „Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja w dobie epidemii koronawirusa?”
  • W nagrodę autor/autorka zwycięskiego komentarza otrzyma drogą pocztową box zabiegowy #MobilnaKlinika
  • W celach kontaktowych, prosimy o podanie w komentarzu imienia i nazwiska oraz numer telefonu.
  • Dane osobowe uczestników konkursu są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności jedynie w celu przeprowadzenia konkursu.
  • Biorąc udział w konkursie Uczestnicy zgadzają się z zasadami konkursu oraz Polityką prywatności.
  • Nagroda konkursowa zostanie wysłana na adres pocztowy.
  • Nagroda nie podlega zamianie na równowartość pieniężną.
  • Fundatorem nagrody jest Klinika Kosma

 

Wyniki konkursu


Ogromnie dziękujemy za dużą ilość nadesłanych komentarzy!

Redakcję urzekła odpowiedź Pani Justyny Sz., która w piękny i poetycki sposób opisała własne sposoby na dbanie o urodę. Serdecznie gratulujemy!

A oto zwycięski komentarz:

" Dla skóry bardzo ciężkie czasy nastały, 

nigdy nie lubiła środków, które by ją nadmiernie wysuszały. 

Wszechobecna dezynfekcja nie tylko wirusa likwiduje,

Niestety przedwczesne starzenie się skóry powoduje.

Jednorazowe rękawiczki również skóry nie rozpieszczają, 

Prawidłowe oddychanie dłoniom uniemożliwiają.

Dlatego dziś tak ważna jest pielęgnacja,

Zdrowia i lepszego samopoczucia to gwarancja.

Ja dla skóry mam wielką kulturę, 

Stosuję preparaty rekomendowane przez samą Matkę Naturę.

Aloes, ogórek, olejek arganowy czy różany, 

Od pewnego czasu stosuję i efekt gwarantowany. 

Równie ważna jest odpowiednia dieta

2 l wody dziennie wypijam jak lekkoatleta.

Spożywam mięso, produkty pełnoziarniste 

Że to skarbnica witaminy B to oczywiste.

Odpoczywam, nocy nie zarywam 

Dbam o siebie, mimo wirusa wizerunkowo wygrywam!"