W dobie epidemii koronawirusa (COVID-19) nasze dłonie poddawane są częściej niż zwykle działaniu żeli antybakteryjnych, chusteczek odkażające czy płynów do dezynfekcji. Niestety środki te bardzo podrażniają skórę dłoni i pozbawiają ją zewnętrznej otoczki lipidowej. Dochodzi wówczas do zapalenia skóry, a nawet jej pękania. Na konsultację w tej sprawie umówilismy się z dermatologiem. Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu #Wideokonsultacja z... dr Anną Okruszko. Jak dbać o podrażnioną skórę dłoni?

 

Oglądaj wideokonsultację!

 

Jak dbać o podrażnioną skórę dłoni?

Dr Anna Okruszko: Problem, z którym teraz się spotykam bardzo często u swoich pacjentów, a także na forach internetowych, to jest problem podrażnienia skóry dłoni.

Obecnie myjemy bardzo często ręce, co jest oczywiście wskazane. Ale także używamy środków dezynfekcyjnych, które bardzo podrażniają skórę i które pozbawiają skórę zewnętrznej otoczki lipidowej. Dochodzi do zapalenia skóry, do pękania – to są teraz częste problemy pacjentów. 

Doraźnym rozwiązaniem jest natłuszczanie dłoni lanoliną albo preparatami takimi jak Cicaplast, Bepanthen, Dexeryl. Na noc można nałożyć krem i włożyć bawełniane rękawiczki.

Przy używaniu detergentów, chusteczek odkażających, płynów do dezynfekcji, płynów antybakteryjnych zwróćcie uwagę na to, żeby dłonie odpowiednio natłuścić. I to też jest ważne, ponieważ wirusy nie przenikają przez zdrową skórę. Płaszcz lipidowy na dłoniach jest dla nas szalenie ważny, żeby tam nie było podrażnień i pęknięć. 

dr n. med. Anna Okruszko

Jest specjalistą dermatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych, absolwentką Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Dr Okruszko obecnie jest międzynarodowym szkoleniowcem i wykładowcą, często proszona jest o udzielanie wypowiedzi eksperckich w mediach, ale najlepiej czuje się w pracy ze swoimi pacjentami, która jest jej zawodową i życiową pasją.

Więcej