Zacznijmy od budowy anatomicznej. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka (naskórek ma zaledwie 0,05 mm grubości), niemal zupełnie pozbawiona jest gruczołów łojowych, słabo natłuszczona i uboga w tkankę podskórną. To okolica płytko unaczyniona, z tendencję do gromadzenia chłonki (co ciekawe: tak zwane worki po oczami tworzą się zdecydowanie częściej u pacjentów z niedoczynnością tarczycy i z zaawansowanymi chorobami wątroby). Zawiera dość dużo mastocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za powstawanie alergii. Dodatkowo, okolica oka jest bardzo aktywna, mimiczna (w ciągu całego dnia powieka wykonuje niemal 15.000 ruchów) co znacznie przyspiesza proces starzenia, powstają tzw. „kurze łapki”. Nie dziwi więc fakt, że skóra wokół oczu starzeje się najszybciej.

 

Dlatego, przywracanie młodego wyglądu tej części twarzy stanowi nie lada wyzwanie dla specjalisty. Nie dość, że wykazuje trudności anatomiczne (bliskie sąsiedztwo kości, powierzchowne naczynia), istnieją również trudności techniczne w wykonaniu zabiegów na okolicę oka. Niebezpieczeństwo stanowi ewentualne uszkodzenie naczyń czy dostanie się preparatu do jego wnętrza.

Komentarz eksperta

mgr inż. Agnieszka Kośnik-Zając
mgr inż. Agnieszka Kośnik-Zając
Warto wspomnieć, że odpowiednio wczesna profilaktyka i pielęgnacja okolic oka może zdecydowanie wydłużyć czas młodego wyglądu skóry wokół oczu. Młody wygląd skóry to nie tylko pielęgnacja, ale przede wszystkim szeroko pojęty zdrowy styl życia na co dzień.

Najważniejsza i jednocześnie najtańsza metoda pielęgnacji to zdrowa higiena oka:

  • prawidłowy demakijaż - odpowiednio delikatny, bez pocierania.  Wykonywany codziennie pozwala usunąć  resztki makijażu ale i toksyczne związki z powietrza (smog) osadzające się na skórze, które naruszają barierę hydrolipidową  naskórka i wywołują podrażnienia, przyspieszając degradację skóry.
  • odpowiednia ilość snu (dorośli 7-9h) - (podczas którego natlenowana krew gromadzi się pod okiem gwarantując "zdrowe spojrzenie") Dowiedziono że nieprzespana noc, a przy tym stres, stymuluje wyrzut  kortyzolu, i zaburza proces regeneracji tkanek. Co ciekawe Naukowcy donoszą, że nawet niechciany rumień wokół oczu po kąpieli słonecznej u osób wyspanych, pozostanie krócej niż u niewyspanych - naprawa DNA jest bardziej wydajna.
  • dobry stan zdrowia - "oczy są zwierciadłem duszy". Niedobory żelaza, cukrzyca, choroby nerek i wątroby czy zaburzenia układu krążenia przyczyniają się do powstawania obrzęków i cieni pod oczami.
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych – chronią przez kancerogennym wpływem promieni UV a jednocześnie ograniczają mrużenie oczu

Pielęgnacja okolicy oka to również odpowiednio dobrane kremy i dpowiednio wcześnie zastosowane, ponieważ proces  starzenia się skóry rozpoczyna się już po 20 roku życia. Preparaty powinny zawierać odpowiednią ilość ceramidów ale jednocześnie być lekkie, żeby nie obciążały tej delikatnej okolicy.  Warto aby zawierały witam. E, witaminę C, hesperydynę, koenzym Q10, miłorząb japoński, arnikę górską, D-panthenol czy NNKT.

Popularnością na rynku cieszą się również  preparaty o natychmiastowym działaniu napinającym. W codziennym pędzie coraz częściej pragniemy efektów od razu. Tu z pomocą przychodzą kremy z kwasem gamma-aminomasłowym.  Mechanizm jego działania polega na blokowaniu sygnałów synaps nerwowych szlakami kanałów jonowych, co skutkuje hamowaniem mikro skurczy, powodując relaksację mięśni, a w efekcie redukcję linii zmarszczek przez kolejne kilka godzin.

Okazuje się  również, że już niedługo będzie można wmasować krem z „prawdziwym”  botoxem. Chociaż sama cząsteczka toksyny botulinowej jest bardzo duża, laboratorium Revance Therapeutics (krem RT001) stworzyło doczepialny – „peptydowy  system przenoszenia transdermalnego”, ułatwiający przenikanie. Wyniki są obiecujące, a efekty utrzymują się kilka miesięcy. Cierpliwie czekamy na gotowy produkt.

Na ratunek przychodzą nam również, zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii:

Toksyna botulinowa wcześniej już wspomniana, blokuje czynność skurczową ostrzykniętego mięśnia i powoduje wygładzenie zmarszczek (kurze łapki, zmarszczkę między brwiami). Najlepsze efekty uzyskuje się u osób gdzie zmarszczki nie są jeszcze utrwalone (czyli od ok. 30 roku życia), wtedy znikają nie tylko drobne zmiany ale i zapobiegamy dalszemu pogłębianiu się zmarszczek.h

Wypełniacze - najczęściej stabilizowany kwas hialuronowy, służy do wypełniania kącika przyśrodkowego, tzw. doliny łez, oraz ubytki w okolicach kości skroniowych.

Fale radiowe (np. Focus RF) w skórze powodują wytworzenie energii cieplnej, rzędu 45-60°C dzięki czemu włókna kolagenowe obkurczają się i pogrubiają. Efekt widoczny jest  w postaci ujędrnienia, podniesienia i zagęszczenia skóry.

Mezoterapia igłowa – polega na wstrzyknięciu preparatu ze składnikami aktywnymi omijając barierę skórno-naskórkową, która często ogranicza wnikanie i efektywność kremów. Mezoterapia poprawia kondycję  skóry, spłyca zmarszczki i redukuje niedoskonałości.  Na okolicę oka bezcenne okazały się preparaty z peptydami  biomimetycznymi (białka wiernie naśladujące te naturalnie występujące w skórze)np.  Dermaheal  EyeBag Solution, Dark Circle Solution.

Laser frakcyjny to świetna metoda na poprawę jakości i jędrności skóry. Wiązka światła skierowana na skórę obejmuje tylko niewielką jej część  tworząc stosunkowo głębokie punkty pomiędzy którymi pozostawiona zostaje nienaruszona tkanka. Uszkodzone w ten sposób włókna kolagenowe zmuszają skórę do regeneracji, która trwa kilka tygodni.

W fizjoterapii nowoczesną i całkiem obiecującą metodą walki z obrzękami limfatycznymi i zmarszczkami  okolicy oka jest metoda plastrowania dynamicznego, specjalnymi plastrami o właściwościach skóry ludzkiej.  Katedrze Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii UJ, przeprowadzono badanie na 54 kobietach w wieku 30-60 lat, gdzie na powiekę jednego oko zaaplikowano plaster dynamiczny metodą drenażu limfatycznego,  a drugie oko stanowiło kontrolę. Na podstawie zdjęć przed i po plastrowaniu, zdecydowana większość ewaluatorów zaznaczało oko po plastrowaniu, co wskazuje że obrzęk i zmarszczki były mniej widoczne.  Daje nam to świetną perspektywę w niwelowaniu zmarszczek, jako samodzielny zabieg i  metodę łączoną.

Reasumując, młody wygląd skóry wokół oczu to nie tylko pielęgnacja, ale przede wszystkim szeroko pojęty zdrowy styl życia na co dzień, wspomagany w odpowiednim czasie zabiegami z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej.