Skąd się w ogóle biorą worki i cienie pod oczami? Jak sobie z nimi radzić, zarówno w gabinecie medycyny estetycznej, a także w domu? Zapytaliśmy naszego eksperta, dr. Marka Wasiluka, który specjalizuje się w medycynie estetycznej i terapiach na trudną okolicę wokół oczu.

 

Redakcja Zatoki Piękna: Skąd się biorą worki i cienie pod oczami? Czy przyczyny powstawania obu są te same? 

Dr Marek Wasiluk: Przyczyny powstawania worków i ceni pod oczami są różne. Efekt ciemniejszego koloru skóry pod oczami może być spowodowany kilkoma czynnikami. Np. można mieć taką budowę kości pod okiem, że tworzy się tam niecka (zagłębienie), przez co światło niekorzystnie się załamuje i pada cień. Powodem cieni pod oczami może być również zanik tkanki tłuszczowej w dolnej powiece. Wówczas drobne naczynia włosowate zaczynają prześwitywać przez cieniutką skórę, co daje efekt zaczerwienienia w tej części twarzy. Ten efekt potęguje się wraz z wiekiem, w trakcie procesu starzenia, kiedy skóra staje się jeszcze bardziej cienka, a co za tym idzie bardziej prześwitująca. Trzecią możliwością tworzenia się cieni jest po prostu ciemniejsza skóra pod oczami. Może być też tak, że nieprawidłowo podany kwas hialuronowy tworzy efekt cienia.

Natomiast worki pod oczami mogą być czynnościowe albo stałe. Czynnościowe to obrzęki powieki dolnej, które obserwujemy u siebie najczęściej rano, po nieprzespanej nocy. Sprzyjają im też inne schorzenia np. choroby nerek i wątroby, ogólna niewydolność krążenia, alergie, niedoczynność tarczycy lub zaburzenia hormonalne. Najczęściej wywołane są niewielkimi zastojami, które powstają kiedy śpimy w pozycji horyzontalnej. Skurcze mięśni mimicznych są wówczas znacznie ograniczone, a woda i toksyczne produkty przemiany materii pozostają w tkance podskórnej. W ten sposób powstaje obrzęk. Naskórek w powiece jest wyjątkowo cienki, dlatego zgromadzona w niej woda jest bardzo widoczna. Innym rodzajem tego problemem są worki stałe. To nieestetyczne, opuchnięte obrzęki pod oczami wywołane przerostem tkanki tłuszczowej. Dotyczą najczęściej osób starszych. Mogą powstawać w wyniku przewlekłego obrzęku, zaburzenia metabolizmu komórek tłuszczowych i gromadzenia się (zamiast efektywnego wydalania) produktów przemiany komórkowej. Taka stała przypadłość może dotknąć również osoby po źle wykonanych zabiegach medycyny estetycznej, najczęściej jest nim niewłaściwe podanie w tę okolicę kwasu hialuronowego.

Jak sobie z nimi radzić? Gabinetowe sposoby na worki i cienie pod oczami: skuteczne zabiegi medycyny estetycznej.

Trzeba bardzo mocno podkreślić, że korygowanie okolic oczu wymaga precyzji i odpowiedniego postępowania. Przez to, że skóra w tym miejscu jest wyjątkowo cienka, efekty każdego źle dobranego lub przeprowadzonego zabiegu będą na niej bardzo widoczne. Np. tradycyjne wypełniacze takie jak kwas hialuronowy mogą się w dolnej powiece przesuwać lub jako, że jest to sztuczny implant, powodować właśnie dodatkowe zastoje i obrzęki. Osobiście stawiam na metody naturalnej regeneracji, które nie tylko dają bardziej estetyczne efekty, ale również poprawiają kondycję skóry wokół oczu na dłużej.

W przypadku cieni pod oczami, spowodowanymi naczynkami prześwitującymi przez cienką skórę, trzeba ją pogrubić. W tym celu sprawdzi się np. zabieg frakcyjną radiofrekwencją mikroigłową. Mówiąc dokładniej, głowica urządzenia jest wyposażona w dwadzieścia pięć mikroigieł, które w momencie nakłuwania skóry są podgrzewane na całej długości. To sprawia, że w trakcie wykonywania zabiegu, skracają się istniejące włókna kolagenowe, a w dłuższej perspektywie stymulowane jest powstawanie nowego kolagenu, zagęszczenie jego włókien oraz budowa nowych wiązań pomiędzy nimi. Dzięki temu uzyskamy efekt jędrniejszej, grubszej i bardziej elastycznej skóry, która zakryje nieestetycznie prześwitujące naczynia krwionośne. Jeżeli cienie wywołane są zapadnięciem, trzeba tę dolinę wyrównać. Tutaj również można stosować zabiegi biostymulujące, pogrubiające tkankę. Należy bardzo uważać na zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, ponieważ mogą dać bardzo nieestetyczny efekt. Tak jak już wspomniałem, kwas hialuronowy może wręcz powodować cienie, wtedy jak najszybciej należy go rozpuścić. Jeśli problem tkwi w samym kolorze skóry, sprawdzą się zabiegi z wykorzystaniem laserów na przebarwienia np. laser bromkowo-miedziowy.

Aby zniwelować obrzęki czynnościowe pod oczami, najlepiej stosować masaże i drenaż limfatyczny, które usprawnią krążenie lub skorzystać z serii zabiegów mezoterapii igłowej. Polegają one na podaniu w tkankę za pomocą igły preparatów odżywiających, zmniejszających obrzęk i poprawiających krążenie. Warto także zastosować metodę radiofrekwencji kontaktowej, która polega na ogrzaniu tkanek za pomocą specjalnej głowicy, co również pozwala zniwelować obrzęki i pozbyć się toksyn. Do najczęściej stosowanych zabiegów, mających na celu zlikwidowanie stałych worków tłuszczowych, należy lipoliza iniekcyjna. To zabieg polegający na ostrzykiwaniu poduszeczek tłuszczowych substancją rozpuszczającą tkankę tłuszczową. Równie skuteczna jest tzw. blepharoplastyka powiek dolnych – niewielki zabieg chirurgii plastycznej, polegający na nacięciu tuż pod dolnymi rzęsami i usunięciu nagromadzonego tłuszczu.

Jak dbać o okolice oczu w domu?

Warto pamiętać, że skóra wokół oczy jest bardzo cienka i delikatna. Znajduje się tu znacznie mniej gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, niż w innych partiach twarzy, dlatego należy systematycznie o nią dbać i dobrze się wysypiać. Szczególnie tę partię twarzy należy chronić przed szkodliwym promieniowaniem słonczym, które przyśpiesza procesy starzenia, a więc nie tylko powstawania zmarszczek, ale również ścieńczenia skóry wokół oczu. Należy więc stosować kosmetyki z wysokimi filtrami i okulary przeciwsłoneczne blokujące promieniowanie UV. Osoby z problemami opuchnięć pod oczami mogą stosować kremy, które poprawią mikrokrążenie oraz delikatne masaże.

dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Otrzymał lokatę z wyróżnieniem. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.