Za nami pierwsza z cyklu tematycznych konferencji zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Wydarzenie Toksyny 2023 zainteresowało lekarzy z całej Polski, a wszystkie wykłady odbywały się przy pełnej sali.

 

- Frekwencja lekarzy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, wykorzystaliśmy na 100% liczbę dostępnych miejsc, a rejestrację musieliśmy zamknąć wcześniej. Organizacja tego wydarzenia to był ogrom pracy, oczywiście główne zadanie wykonał komitet organizacyjny, ale i cały Zarząd Stowarzyszenia wspierał nas również fizycznie, przy aranżacji przestrzeni i pakowaniu pakietów konferencyjnych. Widzimy i słyszymy, również w social mediach, pozytywne opinie w temacie formuły tej konferencji, że jest ona monotematyczna, że zaangażowano tylko firmy związane z tym produktem, że tych firm jest niewiele, co pozwala na możliwość efektywnego kontaktu w trakcie wydarzenia – powiedziała nam dr n. ekon. lek. med. Dorota Wydro z zarządu PTMEiAA, główna organizator konferencji.

 

Naukowe spojrzenie na toksynę botulinową

Przegląd badań naukowych na temat toksyn botulinowych, stosowanie toksyny botulinowej typu A w okolicach oka i leczeniu schorzeń dermatologicznych, modelowanie kształtu twarzy za pomocą neuromodulatorów – to kilka z wielu tematów, jakie poruszono podczas majowej konferencji naukowo-szkoleniowej Toksyny 2023 zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Wydarzenie odbyło się 13 maja w Marriott Warsaw Hotel i było pierwszą z cyklu tematycznych konferencji PTMEiAA.

Konferencja Toksyny 2023
Konferencja Toksyny 2023

- Rynek wydarzeń dla lekarzy jest faktycznie bardzo nasycony, ale istnieje jednak zapotrzebowanie na spotkania bardziej merytoryczne, mniej promocyjno-reklamowe. Pomysł takiej konferencji monotomatycznej wydał nam się bardzo korzystny i interesujący dla lekarzy członków naszego stowarzyszenia i jak widać to była trafna decyzji o zorganizowaniu Konferencji Toksyny. Jestem przekonany, że warto rozwijać tę formułę, ponieważ zagadnień jest bardzo dużo, a taka konferencja pozwala, może nie wyczerpać temat, ale naprawdę bardzo mocno go przepracować w przeciwieństwie do wydarzeń wielodyscyplinarnych – skomentował dr Waldemar Jankowiak, prezes PTMEiAA.

Nowy cykl wydarzeń zapoczątkowano konferencją na temat toksyny botulinowej, czyli najpopularniejszego wyrobu medycznego wykorzystywanego w gabinetach medycyny estetycznej. Wykłady poprowadzono przy pełnej sali, a wejściówki skończyły się na długo przed konferencją. Ogromne zainteresowanie spotkaniem wynikało nie tylko z uznania dla głównego organizatora, czyli PTMEiAA, ale również z wszechstronnego programu konferencji i kompleksowego spojrzenia na toksyny botulinowe. Konferencję zorganizowano we współpracy z czołowymi dystrybutorami toksyn w Polsce – firmami Allergan AbbVie, CROMA Pharma, Galderma i Urgo MerzAesthetics.

Wystawcy: Galderma, Allergan, Croma, Merz Aestheitics
Wystawcy: Galderma, Merz Aestheitics, Croma, Allergan

 - Toksyna jest narzędziem lekarzy medycyny estetycznej, które najczęściej się pojawia w gabinetach, pojawia się coraz więcej wskazań zastosowania tych produktów, ten obszar cały czas się rozwija. Np. w Niemczech co 2 lata odbywa się konferencja poświęcona toksynom, jak również zainspirowali nas dystrybutorzy, w związku z tym jako Towarzystwo zaprosiliśmy wszystkich przedstawicieli firm dystrybuujących toksynę na rynku polskim do zorganizowania tej konferencji. Firmy Alergan, Croma, Galderma i Merz aktywnie się włączyły i jak widać po sali w trakcie prezentacji, wszystko tematycznie zostało bardzo dobrze przygotowane i mam nadzieję, że w następnym roku powtórzymy ten temat – powiedziała Zatoce Piękna dr Edyta Adamczyk-Kutera.

 

Toksyny botulinowe w Evidence Based Medicine

Spotkanie rozpoczął poranny wykład naukowy na temat toksyn botulinowych w Evidence Based Medicine, podczas którego dr Jacek Kaczyński odniósł się do licznych publikacji. Mocny początek wydarzenia podkreślił jednocześnie merytoryczny charakter konferencji. Podczas wykładu, a także kolejnych prelekcji, prezentowano kolejno nieoczywiste zastosowania toksyny botulinowej, które jeszcze dekadę czy dwie temu były tematem niszowym. Dziś toksyna botulinowa cieszy się uznaniem nie tylko lekarzy medycyny estetycznej, ponieważ znajduje się ona w kręgu zainteresowań lekarzy wielu specjalności.

Dr A. Kondraciuk, Dr M. Korwin, Dr A. Bembenek, Dr n.med. J. Kuschill-Dziurda
Dr A. Kondraciuk, Dr M. Korwin, Dr A. Bembenek, Dr n.med. J. Kuschill-Dziurda

- Jest to bardzo popularny preparat. Publikacji na temat toksyny botulinowej w PubMedzie jest obecnie ponad 24 tys. i wciąż powstają nowe, w trakcie wykładu wspomniałem również o ciekawych badaniach i nieoczywistych metodach i zastosowaniach tej substancji, m.in. o nieoczywistym zastosowaniu opisanym w pracy o ginekologii i podaniu endoskopowo do macicy przy bólach związanych z aktywnością seksualną, następna praca o badaniach w leczeniu stawu kolanowego, a dokładnie zmniejszenia bólu ostrego i przewlekłego. Również bardzo oczywiste wskazanie przy półpaścu, gdzie zastosowanie toksyny blokowało przejście bólu z fazy ostrej w przewlekłą. Poruszyłem także bardzo ciekawy nowy temat zastosowania w onkologii, który obecnie jest mocnej badany również przez polskich specjalistów – powiedział nam dr Jacek Kaczyński.

Dr Jacek Kaczyński, Dmitrij Gabczenko
Dr Jacek Kaczyński, Dmitrij Gabczenko

Dalszy harmonogram konferencji podzielono na cztery sesje naukowe, które pozwoliły spojrzeć na toksyny z różnych perspektyw. Podczas wydarzenia omówiono m.in. doświadczenia z nowszymi preparatami, nowe wskazania estetyczne dla toksyny botulinowej, stosowanie dużych dawek neuromodulatora w zabiegach na twarz i ciało czy wykorzystanie toksyny botulinowej w leczeniu przewlekłej migreny. Osobne wykłady poświęcono też wsparciu technologii USG w iniekcjach toksyny botulinowej typu A czy zastosowaniu toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości dłoni i stóp oraz neuralgii nerwu trójdzielnego.

 

Konferencja Toksyny 2023 okiem lekarzy

Doskonale przemyślany program konferencji Toksyny 2023 docenili lekarze, którzy na spotkanie w Warszawie przyjechali z całej Polski. - Na rynku polskim mamy kilka toksyn i dzisiejsza konferencja pozwala porównać różnice między nimi, precyzję i sposoby wykonywania zabiegów, jak i istotne różnice, które wychodzą w trakcie terapii u pacjenta. Możemy czerpać z doświadczenia bardzo doświadczonych lekarzy, którzy stosują w swoich praktykach preparaty różnych firm i otrzymać taki dokładny pogląd na rynek toksyny botulinowej w Polsce – ocenił dr Marcin Wiśniowski.

Dr B. Jendrysik, Dr M. Wiśniowski, Dr E. Kutera
Dr B. Jendrysik, Dr M. Wiśniowski, Dr E. Adamczyk-Kutera

Zainteresowanie polskich specjalistów wzbudziły również zastosowania off-label. - Spodobała mi się formuła konferencji, czyli wykorzystanie tematu jednej substancji - toksyny botulinowej. Zostały omówione różne preparaty oraz różne zastosowania przy różnych wskazaniach i nie tylko tych oczywistych, ale również w zastosowaniach off-label, a wszystko zostało zaprezentowane przez znakomitych ekspertów – skomentowała w rozmowie z naszą redakcją dr Ilona Gruszczyńska.

Podczas konferencji Toksyny 2023 swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się uznani międzynarodowi Key Opinion Leaders i polscy eksperci: dr Koenraad de Boulle (Belgia), dr Beatriz Molina (Wielka Brytania), dr n. med. Magdalena Boczarska – Jedynak, dr hab. n. med. Joanna Czuwara, dr n. med. Joanna Sułowicz, dr n. med. Agnieszka Surowiecka, dr n. med. Agnieszka Zwolińska, dr n. med. Marcin Ambroziak oraz lekarze: Magdalena Korwin, Barbara Kropiwnicka, Anna Telenga, Marta Siewert, Anna Brzozowska – Jaśkiewicz, Bożena Czekańska – Smykalla, Przemysław Nowak, Adam Kossut i Julia Sieczych.

Dr Koenrad de Boulle
Dr Koenrad de Boulle

W programie wydarzenia nie zabrakło również miejsca na wykłady fizjoterapeuty i dietetyka. Mgr Dariusz Straszewski opowiedział o optymalizacji terapii BoNT-A poprzez wsparcie fizjoterapeutyczne, natomiast mgr Dominika Kuczyńska-Shulz - o suplementach, lekach i diecie przy stosowaniu toksyn botulinowych. Całość zakończyła sesja pytań i odpowiedzi z udziałem dystrybutorów toksyn.

- Sesja podsumowująca pokazała, że lekarze efektywnie spędzili ten dzień, wiele z nich dowiedziało się o nowych możliwościach zastosowań toksyny botulinowej i oczywiście padły kolejne szczegółowe pytania praktyczne, temat toksyn się rozwija, zmieniają się protokoły i my chcemy omawiać z każdej perspektywy możliwości zabiegowe tego produktu – podsumowała dr n. ekon. lek. med. Dorota Wydro.

Dr Dorota Wydro, Dmitrij Gabczenko
Dr Dorota Wydro, Dmitrij Gabczenko

Kolejna monotematyczna konferencja naukowo-szkoleniowa odbędzie się w sobotę 16 września pod nazwą Laser Day i będzie poświęcona laserom oraz źródłom energii.

Więcej o działalności PTMEiAA na stronie www.ptmeiaa.pl