XX Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który odbył się w dniach 25 do 27 listopada w Hilton Warsaw City, był długo wyczekiwanym wydarzeniem przez setki lekarzy z całego kraju. Kongres zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging swoim patronatem, jako jedna z nielicznych redakcji, objęła Zatoka Piękna.

 

Oglądaj naszą relację:

- XX Międzynarodowy Kongres jak co roku przyciągnął setki lekarzy z całej Polski i świata. Dla nas to doskonała okazja, żeby porozmawiać z ekspertami o nowościach, nadchodzących trendach, jednak nie zabraknie też tematów żywo komentowanych w środowisko lekarzy – mówiła obecna na kongresie Estera Gabczenko, redaktor naczelna Zatoki Piękna.

Program wydarzenia poruszył wiele istotnych wątków, od nowej ustawy o wyrobach medycznych, przez zastosowania toksyny botulinowej, wypełniacze, chirurgię plastyczną, medycynę estetyczną i anti-aging, po biostymulatory. Eksperci podczas paneli dyskusyjnych podnieśli również temat powikłań.

Dr D. Wydro, Dr W. Jankowiak, E. Gabczenko, Dr E. Adamczyk-Kutera
Dr D. Wydro, Dr W. Jankowiak, E. Gabczenko, Dr E. Adamczyk-Kutera

Listopadowy kongres z wielu powodów był odmienny od poprzednich edycji wydarzenia. Dla specjalistów było on wyjątkowy, choćby z tego powodu, że mogli się oni wymienić swoimi doświadczeniami osobiście, a nie jak poprzednio - online.

- Jest tutaj ponad dziewięciuset lekarzy, sześćdziesiąt kilka firm, siedemdziesięciu kilku wykładowców. Mamy zupełnie inny program niż dotychczas, ponieważ postawiliśmy tym razem na to, co lekarzy interesuje najbardziej, czyli powikłania, chirurgię plastyczną i oczywiście biznes, czyli zmiany, które nadchodzą – powiedziała nam dr Dorota Wydro, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz koordynator komitetu organizacyjnego kongresu.

 

Na przekór trendom z Instagrama 

Odmienny program wydarzenia i głosy ekspertów nie biorą się znikąd. To pokłosie m.in. pojawienia się w gabinetach przedstawicieli pokolenia Z, które wychowało się na trendach w Internecie oraz na Instagramie. Do instagramowych trendów odnieśli się specjaliści z całego świata, którzy przyjechali na XX Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

- Myślę, że powinniśmy skończyć z przerysowanymi efektami u naszych pacjentów i wrócić do normalnych rezultatów, mniej znaczy więcej. Powinniśmy szanować to, że mamy podejście holistyczne, skórę, głęboką warstwę, a także zęby, nie zapominajmy o zębach, kiedy mówimy o pięknie twarzy. Ale w końcu powinniśmy zatrzymać te instagramowe trendy i proszę wróćmy do normalnej estetyki – skomentował dr Wolfgang Redka-Swoboda, chirurg estetyczny z Niemiec.

D.Gabczenko, E.Gabczenko, Dr W. Redka-Swoboda
D.Gabczenko, E.Gabczenko, Dr W. Redka-Swoboda

Nieco inaczej postrzega to ekspertka z Wielkiej Brytanii. - To, co możemy teraz zobaczyć w odniesieniu do medycyny estetycznej nowego pokolenia, to fakt, że teraz rzeczywiście możemy odtworzyć kształty, objętości i cienie podobnie do tego jak robimy na smartfonie za pomocą filtrów, a teraz możemy to urzeczywistnić, wstrzykując w kluczowe punkty bardzo, bardzo małą ilość wypełniaczy, uzyskując ten sam efekt który widzimy na zdjęciu 2D tworząc rzeczywisty, piękny efekt 3D – powiedziała nam dr Beatriz Molina, wiodący autorytet w dziedzinie medycyny estetycznej w Wielkiej Brytanii.


Od chirurgii plastycznej do profilaktyki powikłań

Podczas XX Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging odbyły się liczne wykłady poświęcone chirurgii plastycznej. Poruszono podczas nich m.in. takie tematy, jak holistyczne podejście do chirurgicznego odmładzania twarzy czy wybór techniki zabiegowej w terapiach łączonych z użyciem nici liftingujących, a także leczenie powikłań po powiększaniu piersi żelem Aquafilling.

- Co zauważyłem na obecnym kongresie, to właśnie zwiększona liczba wykładów poświęconych dziedzinie chirurgii i chirurgii plastycznej, bardzo mnie ten fakt cieszy, ponieważ zarówno chirurgia i chirurgia plastyczna, jak i medycyna estetyczna się ze sobą łączą – skomentował dr n. med. Michał Chalcarz, specjalista chirurgii ogólnej i estetycznej.

Dr n. med. M. Chalcarz, E. Gabczenko
Dr n. med. M. Chalcarz, E. Gabczenko

W czasie kolejnych prelekcji i paneli dyskusyjnych nie zabrakło przestrzeni na dyskusje o nowościach zabiegowych oraz nowych trendach. - Na pewno jest to wyjątkowa okazja dla nas wykładowców, spotkać się razem z audytorium, powiedzieć o swoich nowych technikach, niewątpliwie wchodzą w życie nowe metody diagnostyczne, ultrasonografia twarzy, rozwoju nabierają medycyna regeneracyjna, nowe techniki podawania wypełniaczy, toksyny botulinowej, więc bardzo się cieszymy, że możemy się tu spotkać – powiedziała nam dr Natalia Romanowska, lekarz medycyny estetycznej.

Jednym z trendów, omawianych zarówno przed audytorium, jak i za kulisami, były coraz częściej przeprowadzane w gabinetach medycyny estetycznej biostymulacje. - Najnowszy trend w medycynie estetycznej skupia się na biostymulacji i zdolności organizmu do regeneracji i reprodukcji własnej tkanki. Odchodzimy od przekonania, w którym zaczynamy od wstrzykiwania bardzo dużej ilości kwasu hialuronowego w twarz – podkreślił w rozmowie z naszą redakcją dr Fadi Hamadani, chirurg plastyczny z Palestyny.

D. Gabczenko, Dr F. Hamadani
D. Gabczenko, Dr F. Hamadani

Duża część programu poświęcona była także zmianom w przepisach, w tym nowej ustawie o wyrobach medycznych oraz zasadom reklamowania ich w Internecie oraz przez influencerów. Jak odnoszą się do nich lekarze?

- Dużym wyzwaniem i powiedzmy sobie szczerze, kamieniem milowym obecnie w medycynie estetycznej są nowe przepisy, które nakazują badanie sprzętu w reżimie takim, w jakim są badane wszystkie inne sprzęty medyczne, tego do tej pory niestety nie było. W związku z tym prowadzonych jest bardzo wiele prac badawczych, które ustawiają nam na nowo profile bezpieczeństwa zastosowania sprzętów i rodzi nam to nowe terapie łączone i nowe pomysły na przyszłość – ocenił dr n. med. Paweł Kubik, lekarz medycyny estetycznej.

Cenne dla specjalistów okazały się ponadto sesje poświęcone powikłaniom, podczas których zaprezentowano przypadki kliniczne oraz zastosowane leczenie. Specjaliści omówili m.in. przypadki alergii na hialuronidazę, niedokrwienia tkanek po podaniu kwasu hialuronowego w okolicę nosa czy powikłania bakteryjnego po zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego. Tym samym podkreślono, że świadomość na temat zagrożeń i możliwych działań niepożądanych, a także wiedza o leczeniu powikłań to domena lekarzy, którzy mają zapewniać pacjentom nie tylko efektywność zabiegów, ale i bezpieczeństwo.

Gratulujemy organizatorom udanej, jubileuszowej edycji kongresu. Do zobaczenia na XXI Kongresie w 2023 roku!