Choć psychodermatologia nie jest specjalnością całkiem nową, przewiduje się, że większego znaczenia nabierze dopiero w 2023 roku. Jednym z powodów jest silniejszy nacisk na zdrowie psychiczne, które u wielu osób – pod wpływem pandemii, konfliktu za wschodnią granicą i trudnej sytuacji gospodarczej – mocno ucierpiało.

 

Psychodermatologia jest dyscypliną z pogranicza dermatologii, psychologii i psychiatrii. Jak sama nazwa na to wskazuje, odnosi się ona głównie do chorób skóry, które swoje źródła (lub skutki) mają w ludzkiej psychice. Należą do nich m.in. zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia psychiczne wynikające z chorób skóry, a także problemy dermatologiczne będące efektem leczenia psychiatrycznego.

Rosnąca rola psychodermatologii w 2023 roku nie bierze się znikąd – z roku na rok coraz więcej i odważniej mówi się o zdrowiu psychicznym i o jego wpływie na zdrowie fizyczne. Choroby autoimmunologiczne czy skórne objawy silnego stresu pokazują, że w leczeniu dermatologicznym bardzo ważna jest również psychika.

 

Psychodermatologia, czyli co konkretnie?

W kręgu zainteresowań psychodermatologii znajdują się zarówno choroby skóry wynikające ze schorzeń o podłożu psychicznym, jak i zdrowie psychiczne, które może ucierpieć wskutek zmian skórnych. Specjalność obejmuje więc tak nadmierną potliwość, łysienie, AZS, pokrzywki, łuszczycę czy świąd psychogenny, jak i zaburzenia nastroju czy zaburzenia lękowe, którymi skutkują choroby skóry.

Psychodermatologia wprost mówi o tym, że problemy skórne mogą fatalnie wpływać na samoocenę, a także jak wielki wpływ na stan skóry ma choćby przewlekły, silny stres. Najlepszym przykładem są tu choroby z autoagresji, czyli autoimmunologiczne, w tym łuszczyca czy łysienie plackowate, które nasilają się właśnie pod wpływem silnych emocji. Przyjmując do wiadomości ten fakt, znacznie łatwiej podejść do leczenia kompleksowo.

 

Od psychodermatologii do holistycznego podejścia

Stres i lęk, podnosząc poziom kortyzolu, zaburzają procesy metaboliczne i dają objawy fizyczne, nie tylko problemy jelitowe czy wypadanie włosów, jak zwykło się mówić, ale i takie, jak trądzik, egzema czy wreszcie same zaczerwienienia skóry oraz obrzęki. Psychodermatologia pozwala spojrzeć na to jak na realne zjawisko i wreszcie podejść holistycznie do zdrowia skóry.

Związek między skórą i psychiką jest niezaprzeczalny. Choć chciałoby się wyleczyć choroby skóry za pomocą szybkich zabiegów czy skutecznych leków, czasem leczenie problemów dermatologicznych wymaga też pracy w gabinecie psychologa. Budowanie odporności psychicznej i nauka radzenia sobie ze stresem to z kolei rzeczy, za które nie tylko nasze samopoczucie, ale i skóra może nam podziękować.