Chirurgia plastyczna służy nie tylko upiększaniu, ale i rekonstrukcji. Najlepiej przekonał się o tym pacjent, u którego dokonano przeszczepu ucha.O tej sprawie było głośno od wielu miesięcy. Chirurg plastyczny Guo Shuzhong podjął się bowiem trudnego, ale jak się okazało, nie niemożliwego zadania. Postanowił pomóc pacjentowi, który ponad rok temu, wskutek wypadku samochodowego, doznał poważnych obrażeń po prawej stronie głowy i stracił prawe ucho. Chiński lekarz postanowił przeszczepić mu ucho wyhodowane uprzednio na przedramieniu poszkodowanego.

Cały proces podzielono na kilka etapów. Aby poprawić komfort pacjenta, trzeba było zainicjować proces odtworzenia ucha. Guo Shuzhong wraz z zespołem wykorzystali w tym celu tkanki pacjenta, chrząstkę żebrową oraz druk 3D. Po kilku miesiącach, kiedy małżowina nabrała już odpowiedniego kształtu i rozmiaru, przeprowadzono operację przeszczepienia ucha. Jak podała agencja Xinhua, operacja, która odbyła się 29 marca w szpitalu w Xi'an, trwała siedem godzin i zakończyła się sukcesem.

Operację w szpitalu w Xi'an przeprowadzono z wykorzystaniem technik mikrochirurgicznych. Jak tłumaczył później Guo Shuzhong, była ona o tyle trudna, że konieczne było przeszczepienie ucha do odpowiedniego miejsca, które gwarantowałoby przepływ krwi zapewniający normalne funkcjonowanie po operacji. Na szczęście już po jej zakończeniu wykonano badanie dopplerowskie, które wykryło przepływ krwi do ucha. Dało to lekarzom wyraźny sygnał, że operacja się powiodła.

Stan pacjenta po kilku tygodniach po operacji jest w dalszym ciągu stabilny. Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego Xi'an Jiaotong mogli więc obwieścić sukces.