Laser stał się skutecznym narzędziem do usuwania włosów, do usuwania naczyń krwionośnych, do usuwania przebarwień, do usuwaniu tatuażu, jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami skórnymi. O zastosowaniu laserów w medycynie estetycznej mówi dr Marcin Ambroziak, znany i ceniony dermatolog, ekspert w programie TVN "Życie bez wstydu".

 

Oglądaj wideo!

 

- Lasery są dobre prawie na wszystko. Mamy mnóstwo urządzeń. Mamy bardzo dużo wskazań. Tak naprawdę zarówno wskazania, jak i urządzenia rosną, czyli pojawiają się nowe sprzęty, nowe technologie. Na pewno laseroterapia jest kamieniem milowym nie tylko dermatologii, ale medycyny estetycznej w całości. Mamy mnóstwo skutecznych narzędzi do usuwania włosów, do usuwania naczyń krwionośnych, do usuwania przebarwień, itd. Można by wymieniać kolejne wskazania. Zmieniają się też zupełnie technologie. Do tej pory działaliśmy przede wszystkim na zasadzie tzw. selektywnej fototermolizy. W zależności od długości fali mamy różny kolor tego „czegoś” co odbiera energię, czyli wysyłamy energię z urządzenia od długości fali „x” i np. kolor czerwony, czyli naczynia krwionośne pochłaniają, zamieniają to na ciepło i ulegają spaleniu. Mamy zamknięte naczynia krwionośne. Jeżeli tym barwnikiem była melanina, to dochodzi do spalenia włosów, itd. - podkreśla w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna dr Marcin Ambroziak.

- W tej chwili mamy do czynienia z falą akustyczną, czyli lasery pikosekundowe. Są to lasery o super krótkim czasie trwania impulsu i bardzo wysokiej energii. To pozwala na uderzenie i rozbicie np. cząsteczek atramentu w tatuażu. Po to, żebyśmy skutecznie taki tatuaż usunęli. Skuteczne usuwanie przebarwień, ale też przy zastosowaniu soczewek skupiających, możemy spowodować odmłodzenie skóry bez żadnych objawów niepożądanych, bez żadnej rekonwalescencji. To, co do tej pory było możliwe za pomocą laserów frakcyjnych, jest w dalszym ciągu kontynuowane. Jednocześnie pacjentka robi  zabieg z wtorku na środę i idzie do pracy. Nie ma żadnego śladu. To jest nieprawdopodobne. Oczywiście są rzeczy, które są możliwe, ale rzadko osiągane. Przykładowo trwałe usunięcie przebarwień hormonalnych. To jest taka rzecz, z którą sobie bardzo słabo radzimy. Jest jeszcze kilka wskazań, gdzie jeszcze troszeczkę czekamy na rozwój technologii - podsumowuje ekspert.