Stanowią piękny element dekoracji, rozjaśniają pomieszczenie i dodają mu świeżości. Rośliny doniczkowe to kawałek ogrodu w czterech ścianach, w których spędzamy czas z bliskimi, odpoczywamy i pracujemy. Trud włożony w ich pielęgnację zwraca się z nawiązką, co potwierdza badanie przeprowadzone przez NASA. Dom wypełniony zielenią jest zdrowszy, a jego mieszkańcy szczęśliwsi.

 

Od dawna wiadomo o tym, że rośliny mają naturalne zdolności filtrowania powietrza. Zespół badawczy NASA poświęcił temu zagadnieniu osobny program Clean Air Study (Program Czyste Powietrze), dowiadując się o wyjątkowych właściwościach niepozornych czasem “kwiatków”. Celem ekspertów było znalezienie roślin neutralizujących toksyny oraz produkujących najwięcej tlenu, czyli takich, które najlepiej nadawałyby się do umieszczenia w pozaziemskich stacjach kosmicznych. Badanie wyodrębniło roślinnych mistrzów usuwających z powietrza lotne związki organiczne (VOC) - niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne wydzielane m.in. przez farby malarskie i wyroby budowlane z tworzyw sztucznych.

Wsród “złotej siódemki” najzdrowszych roślin doniczkowych według NASA znajdują się ogólnodostępne, łatwe w pielęgnacji gatunki. Ich obecność w domu to gwarancja czystego powietrza wolnego od szkodliwych toksyn, mniejsze prawdopodobieństwo na infekcje domowników oraz ich lepsze samopoczucie.

 

Palma bambusowa

Lider wśród roślin filtrujących powietrze. Palma bambusowa nadająca się zarówno do hodowli w domu, jak i w ogrodzie, usuwa z powietrza benzen, formaldehyd i trójchloroetylen. Możesz ją postawić nawet w oddalonym od okna zakątku domu, ponieważ ten gatunek nie lubi mocnego słońca. Jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem, jedna duża palma bambusowa wystarczy, by poprawić jakość powietrza w salonie czy sypialni.

 

Palma Areka

Dla właścicieli mieszkań o niewielkim metrażu idealna będzie mniejsza od bambusowej palma Areka. Potrzebuje nieco więcej słońca i wody, ale jest łatwa i niewymagająca w hodowli. Świetnie pochłania szkodliwe substancje: benzen, tlenek węgla, ksylen i formaldehyd. Skutecznie nawilża powietrze, wiec sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

 

Zielistka

Jedna z najłatwiejszych w hodowli roślin doniczkowych, a jednocześnie świetna ozdoba domu. Anglicy nazywają zielistkę “rośliną-pająkiem” ze względu na charakterystyczne “rozcapierzone” liście, przypominające odnogi pajęczaka.

Zielistka jest dedykowana szczególnie posiadaczom czworonożnych domowników - koty i psy nie ucierpią, nawet gdy skuszą się na apetyczny listek. Roślina neutralizuje formaldehyd, ksylen i toluen ze swojego otoczenia.

 

Chryzantema

Drugi najskuteczniejszy naturalny filtr powietrza według NASA. Efektowny kwiat o przepięknych kolorach z łatwością radzi sobie z najbardziej toksycznymi substancjami: benzenem, formaldehydem, trójchloroetylenem, toluenem, ksylenem i amoniakiem. Lubią słońce, a w warunkach domowych mogą kwitnąć nawet 6 tygodni. Pięknie wyglądają jako ozdoba stołu w jadalni.

 

Skrzydłokwiat

Podobnie jak chryzantema, świetnie radzi sobie z usuwaniem z powietrza lotnych związków organicznych (VOC). Skrzydłokwiat o ciemnozielonych liściach i białych, delikatnie pachnących kwiatach preferuje cień i - według hodowców kwiatów - jest niezniszczalny.

Posiadacze kotów i psów muszą jednak uważać, gdzie go stawiają, ponieważ liście skrzydłokwiata są toksyczne dla zwierząt.

 

Aloes

Jedna z najzdrowszych roślin na świecie jest jednocześnie najtrwalszą, nieskomplikowaną w hodowli i szybko rosnącą ozdobą parapetów. Nie dość, że oczyszcza powietrze, to stanowi naturalne remedium na powierzchowne skaleczenia, otarcia i oparzenia. Miąższ uzyskany ze zmiażdżenia liścia aloesu ma właściwości antyseptyczne, kojące i regenerujące.

 

Wężownica (Sansewieria)

Jeden z niewielu kwiatów, który można hodować w łazience, ponieważ dobrze znosi słabe nasłonecznienie. A przy tym atrakcyjnie wygląda dzięki poskręcanym, wężowatym kształcie liści o żółtych obwódkach.

Wężownica usuwa z powietrza benzen, formaldehyd, trichloroetylen, ksylen i toluen.