Menopauza to nieuchronna część życia kobiety, o której można mówić, gdy następuje trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Gdy ostatnia menstruacja wystąpiła co najmniej 12 miesięcy wcześniej, mówi się jednak nie tylko o zmianach hormonalnych i zakończeniu możliwości rozrodczych, ale i o spadku metabolizmu czy szybszym starzeniu się skóry. Czy wobec tego pielęgnacja skóry w okresie menopauzy powinna się zmienić?

 

Uderzenia gorąca i zimna, kołatanie serca, drażliwość, zawroty głowy, bezsenność i obniżone libido – to zaledwie część z objawów menopauzy, które wymienia się najczęściej. Wejście w ten okres przynosi jednak więcej zmian w życiu kobiety, bo nie tylko ustanie menstruacji, ale i dolegliwości wynikające ze spadku poziomu estrogenów i spowolnienia metabolizmu: utrata jędrności skóry, wahania masy ciała czy wypadanie włosów. To jeden z powodów, dla których pielęgnacja skóry w okresie menopauzy wymaga większej troski.

Pielęgnacja skóry a menopauza

W okresie menopauzy pH skóry ulega wahaniom, co zmniejsza jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Mniejsza ochrona przed stresem oksydacyjnym to też wynik spadku poziomu estrogenów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dochodzi też do szybszej utraty kolagenu, zwłaszcza w pierwszych latach po ustaniu cykli miesiączkowych, a także do obniżonej produkcji kwasu hialuronowego. Nasilona przeznaskórkowa utrata wody czy mniejsza ilość fibroblastów dają oczywiste efekty: w okresie menopauzy skóra jest bardziej sucha, matowa, wrażliwa, wiotka, pogłębiają się zmarszczki i bruzdy, zmienia się owal twarzy.

Jak zatem pielęgnować skórę, gdy menopauza – wraz z wszystkimi jej skutkami – staje się faktem? W okresie menopauzy warte uwagi są kosmetyki zawierające fitohormony o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i ujędrniającym. Wskazane są też inne produkty chroniące przed stresem oksydacyjnym, zawierające m.in. takie przeciwutleniacze, jak witaminy C i E oraz resweratrol. W okresie nagłego spadku ilości kolagenu poleca się również preparaty o działaniu odmładzającym, zawierające np. witaminę C oraz retinol.

Jak przy tym radzić sobie z suchością i wrażliwością skóry? Tutaj pomocne są produkty do skór wrażliwych, na przykład bazujące na wodzie termalnej, a także preparaty silnie nawilżające, zawierające peptydy czy niacynamid. W okresie postmenopauzy pojawia się ponadto większa tendencja do pojawiania się nowych i pogłębiania istniejących przebarwień, w tym plam soczewicowatych, które można zredukować z pomocą preparatów z kwasem azelainowym czy kojowym.

Pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga kompleksowego podejścia, dlatego w tym wszystkim nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej oraz odpowiednim odżywieniu skóry od wewnątrz. Menopauza to właściwy moment, by zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić do jadłospisu więcej zdrowych kwasów tłuszczowych (oleje roślinne, nasiona, orzechy), produktów pełnoziarnistych oraz warzyw strączkowych, będących źródłem fitoestrogenów.