Problem nadwagi i otyłości dotyka dziś coraz większej liczby osób. Statystyki są nieubłagane – szacuje się, że w Polsce z nadliczbowymi kilogramami zmaga się aż 64% mężczyzn i 49% kobiet. Jedno jest pewne – otyłość to choroba, której nie wolno lekceważyć. Jak odróżnić nadwagę od otyłości? Jak nadmierna waga wpływa na nasze życie? Jak ustrzec się przed otyłością, która nie bez powodu nazywana jest epidemią XXI wieku? Na te pytania odpowiada Konrada Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy.

 

Nie bez powodu otyłość cieszy się niechlubnym mianem epidemii XXI wieku. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania tej choroby potroiła się.

- Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, uświadamiać, czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje - mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy.

 

To jeszcze nadwaga, czy już otyłość?

Nadwaga i otyłość to słowa kluczowe w temacie problemu nadliczbowych kilogramów. Pojęcia te często bywają używane zamiennie, a jest to błąd. Oba terminy odnoszą się wprawdzie do nadmiernej masy ciała, ale dotyczą innej skali problemu i mają inne konsekwencje zdrowotne dla organizmu. Nadwaga oznacza wagę powyżej wartości przyjętych za normę, a poniżej pułapu oznaczającego otyłość. Wartość BMI, którą zazwyczaj posługują się naukowcy, kiedy mówią o nadwadze, to 25-30. BMI powyżej 30 oznacza już otyłość, która nie jest już tylko niepokojącym dla zdrowia stanem, ale oddzielną jednostką chorobową, która pociąga za sobą poważne konsekwencje. Są to bardzo często choroby układu krążenia, serca, nadciśnienie i miażdżyca, dodatkowo u osób ze zbyt wysoką wagą wzrasta ryzyko wystąpienia udaru, zawału, nowotworów, a także cukrzycy typu II.

 

Skąd się bierze otyłość?

Podstawową jej przyczyną jest brak ruchu oraz wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Siedzący tryb życia, brak czasu i zmęczenie sprawiają, że aktywność fizyczna ograniczona jest do minimum. Z tego samego powodu nasza dieta staje się coraz bardziej uboga w wartości odżywcze a bogatsza w konserwanty, tłuszcze, sztuczne ulepszacze smaku. Ludziom brakuje wiedzy, że można tanio i szybko przygotować zdrowe potrawy oraz że wystarczy ulubiona forma aktywności fizycznej 2-3 razy w tygodniu, aby organizm był odpowiednio dotleniony i mógł sprawnie funkcjonować. Otyłość może wynikać również z problemów zdrowotnych, w tym np. zaburzeń hormonalnych. Jej przyczyn można doszukać się również w skutkach przewlekłego stresu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych. Otyłość i nadwaga bywają niekiedy również skutkiem bardzo głębokich problemów lub traumatycznych przeżyć.

 

Życie z otyłością nie jest łatwe

Otyłość to choroba, która dotyka nie tylko ciało, ale również duszę. Ogranicza, zamyka na świat, odbiera radość życia. Codzienne funkcjonowanie ze zbyt dużą wagą jest bardzo niekomfortowe. Bóle stawów, nadmierna potliwość, szybkie męczenie się – wiele z pozoru drobnych dolegliwości towarzyszącym na co dzień osobom cierpiącym na otyłość może stać się prawdziwą udręką. Nie mówiąc już o tym, że otyłość wiąże się także z powstawaniem wielu poważnych chorób.

 

Wstydliwe słowo: otyłość

Wiele osób z nadmierną masą ciała zmaga się również z kompleksami wynikającymi z posiadania wyglądu innego niż promowany przez media model piękna. Postrzeganie osób otyłych przez społeczeństwo, krzywdzące uwagi i opinie często sprawiają, że osoby zmagające się z problemem nadliczbowych kilogramów wstydzą się tego, zamykają się na świat.  - Tymczasem trzeba pamiętać, że otyłość to choroba i nie należy się jej wstydzić. Co więcej, można ją leczyć i skutecznie opanować. Może to zabrzmieć górnolotnie, ale moi pacjenci, którzy tego dokonali, potwierdzają, że dzięki odchudzaniu rozpoczęli nowe życie - przekonuje Konrada Gaca.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Im większą mamy wiedzę na temat otyłości, tym lepiej poradzimy sobie z ewentualnym zagrożeniem - będziemy w stanie zahamować tak szybkie rozprzestrzenianie się tej epidemii XXI wieku. W ciągu paru lat - świadome działanie i niebagatelizowanie problemu może bardzo znacząco poprawić statystyki na korzyść osób z prawidłową wagą.

- Dlatego już dziś warto wprowadzić w swoje życie kilka prostych zasad, które pozwolą nam kontrolować swoją masę ciała, a co za tym idzie - uchronić się od wielu chorób - radzi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o regularnym spożywaniu posiłków, piciu wody, rezygnacji z soli, cukru i oczywiście o systematycznej aktywności fizycznej.

 

Nad otyłością można zapanować

Komentarz eksperta

Konrad Gaca
Konrad Gaca
Od zawsze powtarzam, że otyłość to trudny przeciwnik, ponieważ nigdy nie da się go tak naprawdę do końca pokonać. Można nad nim jednak skutecznie zapanować i odzyskać szczęśliwe, zdrowe i pełne witalności życie. Aby to zrobić, trzeba go jednak najpierw dobrze poznać.

Komórki tłuszczowe nigdy nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie znikną też różne czynniki, które sprawiają, że narażamy się na otyłość bardziej niż inne osoby. Jedyne co można zrobić, to sprawić, że komórki się skurczą i nie dopuścić do tego, by ponownie nabrały objętości. Tym jest sztuka zapanowania nad otyłością. Ale nie zapominajmy o prewencji.

- Najważniejsza jest wiedza na temat otyłości - to ona jest podstawą, kwestią niezbędną zarówno dla ludzi, którzy na nią chorują, jak i tych, których otyłość bezpośrednio nie dotknęła. Obie grupy osób mogą stanowić ważne źródło informacji dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy – podsumowuje ekspert.