Coraz częściej występujące problemy z kondycją skóry, włosów i paznokci czy niedobory żywieniowe? Dynamiczny wzrost popytu na nutrikosmetyki ma kilka przyczyn, ale z całą pewnością jest niepodważalny. Potwierdzają to prognozy agencji badawczej Fact.MR.

 

Nutrikosmetyki to suplementy i leki bazujące na naturalnych składnikach poprawiających wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Należą do nich produkty, które zawierają pojedyncze naturalne składniki lub kompozycje takich składników odżywczych, jak kwasy omega-3, peptydy, minerały (np. krzem, selen i cynk), witaminy (zwłaszcza witamina E i witamina C, i kompleksy witamin z grupy B), ekstrakty oraz oleje roślinne, probiotyki i prebiotyki, kwas hialuronowy, a także karotenoidy czy wreszcie koenzym Q10.

Działanie nutrikosmetyków znacząco różni się od produktów do pielęgnacji skóry i włosów – działają one od wewnątrz, nie pokonując kolejnych barier skóry. Ich często bogate składy wykazują właściwości odżywcze i antyoksydacyjne, co w dużej mierze tłumaczy dynamiczny wzrost popytu na tę kategorię suplementów i leków. Jak podaje Fact.MR, dostawca badań rynkowych, globalny rynek nutrikosmetyków wzrośnie w najbliższej dekadzie o ponad 3 miliardy dolarów – z 5 mld dolarów w 2023 roku do 8,2 mld na koniec 2033 roku. Szacuje się, że będzie się on rozwijać przy CAGR na poziomie 5%.

Według Fact.MR tak szybki wzrost wynika z coraz większej świadomości ludzi na temat czystych składów produktów, a także problemów skórnych i produktów anti-aging. Nutrikosmetyki do pielęgnacji skóry już teraz mają 50% udziału w globalnym rynku, ze względu na wykorzystywanie naturalnych składników. Co więcej, czołowi producenci dostarczają też wiele produktów w kompaktowych opakowaniach, odpowiadając na potrzeby zabieganego społeczeństwa. Kapsułki zawierają wiele składników aktywnych, pomagających zadbać o zdrowie włosów, walczyć z fotostarzeniem i hamować negatywny wpływ stresu oksydacyjnego na skórę.

Duży udział w rosnącym popycie na nutrikosmetyki mają nowe składniki typu likopen czy piknogenol wykorzystywane w produktach do pielęgnacji skóry. Nie da się też zapomnieć o coraz częściej spotykanym ekologicznym podejściu do różnych aspektów życia, nie tylko w kwestii odżywiania i zakupów, ale i na etapie pielęgnacji skóry. Zdaniem analityków rynek napędzany jest również przez rosnącą troskę o wygląd i ogólne samopoczucie wśród konsumentów, a także przez przyspieszenie procesu starzenia się społeczeństwa.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.