13 października obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku. To dobry moment, by zwrócić uwagę na ważność profilaktyki. Chociaż każdy z nas powinien
sprawdzić wzrok optymalnie raz w roku, badania pokazują, że prawie 15% Polaków nigdy nie odwiedziło ani okulisty, ani optometrysty. Nie bez powodu mówi się, że „oczy są zwierciadłem duszy”, bowiem nieleczone zaburzenia wzroku odbijają się bardzo negatywnie na kondycji całego organizmu. Wraz z rozwojem technologii, możliwości dbania o wzrok jest coraz więcej. Mamy też ułatwiony dostęp do ekspertów, którzy mogą nam w tym pomóc.

 

Niebieskie światło – wróg naszych oczu

Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło jest szkodliwa, zaburza ono rytm dobowy i ma destrukcyjny wpływ na nasz zegar biologiczny. W zbyt dużych ilościach może nawet powodować aktywację reakcji „walcz i uciekaj” w organizmie. Na szczęście światło niebieskie można blokować za pomocą najnowszych technologii stosowanych w okulistyce.

- Nie ma sposobu, który mógłby zniwelować wszystkie skutki uboczne pracy w nienaturalnych, obciążających warunkach, jaką jest dla nas praca przy komputerze. Zawsze jednak warto zadbać o swoje zdrowie w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Okulary, które blokują światło widzialne o wysokiej mocy, są całkowicie bezpieczne. Mogą one posiadać szkła korekcyjne dopasowane do naszej wady wzroku, a także tak zwane „zerówki”.  Ich noszenie nie tylko zwiększy komfort pracy - mają one także wpływ na niwelowanie zaburzenia rytmu dobowego, z którym boryka się wielu z nas – mówi Sebastian Kilichowski, właściciel Eyeshield.

 

Optometrysta – pierwsza pomoc dla naszych oczu

Aby zbadać wzrok, nie musimy wybierać się do okulisty. Dobry optometrysta, szczególnie ten przyjmujący w gabinecie wyposażonym w najnowsze rozwiązania technologiczne, określi nasze zaburzenia wzroku i dobierze najlepsze rozwiązanie, które pozwoli nam je skorygować. Skieruje nas także do okulisty, jeżeli wykryje chorobę wymagającą wsparcia lekarskiego. Kiedy czujemy, że widzimy coraz słabiej, gorzej nam się czyta, pracuje lub jeździ samochodem - nie zastanawiajmy się ani chwili. Nie musimy przecież czekać tygodniami na wizytę u lekarza. Wystarczy umówić się na wizytę w dobrym salonie optycznym, w którym przyjmuje optometrysta.

- Ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do tego, aby pracować przy komputerze. Ale żyjemy w czasach, kiedy większość z nas, spędza długie godziny przy ekranie telefonu lub komputera. Co ciekawe, najczęściej okulary nie są noszone z prostego powodu - nie spełniają oczekiwań wizualnych / estetycznych. Klient nie czuje się atrakcyjnie, więc ich nie nosi, a cierpi na tym aspekt zdrowotny. Dlatego dobieramy okulary do wady wzroku, stylu oraz temperamentu. Dobieramy oprawy, w których ludzie czują się nadal sobą. Oglądając siebie w okularach uśmiechają się i z czasem nie chcą się z nimi rozstawać.  Mamy wielu klientów, którzy bawią się modą, dla których okulary są nieodzownym elementem garderoby - sposobem na wyrażanie siebie, a przy okazji zapewniają komfort widzenia w każdych warunkach oraz ochronę przed nadmiarem światła niebieskiego. Odwiedzają nas w salonie, gdzie osobiście im doradzam lub korzystają z naszej aplikacji, aby wirtualnie przymierzyć okulary – mówi Emil Iman, Optometrysta, twórca marki Prestige Optique.

 

Dobór oprawek nigdy nie był tak prosty 

Wiemy już, że mamy wadę wzroku i chcielibyśmy dobrać odpowiednie oprawki, ale mamy daleko do salonu z wymarzonymi okularami, a są one potrzebne „na już”? A może czujemy potrzebę dobrania oprawek do szkieł blokujących światło niebieskie? Teraz możemy przymierzyć i kupić oprawki z własnej kanapy, mając pewność, że będą dobrane idealnie do naszej twarzy. Jak jest to możliwe? Z pomocą przychodzi rozszerzona rzeczywistość.

Stworzone przez nas aplikacje są realną pomocą w szybkim i komfortowym doborze okularów oraz zakupie online. Marki modowe prześcigają się, oferując oprawy podążające za trendami i potrzebami klientów. Wszelkie dostępne raporty wskazują na ciągle rosnący udział zakupów online i my oferujemy wsparcie w tym zakresie. Brak możliwości przymierzenia przed zakupem bardzo często kończy się zwrotem. A co, jeśli możemy wirtualnie „ubrać” okulary i zobaczyć, jak będziemy w nich wyglądać? Wtedy nie boimy się podjęcia decyzji zakupowej. Jeśli zaś zabraknie czasu na wizytę w ulubionym salonie, to w dowolnym czasie i miejscu przymierzamy okulary i dokonujemy zakupu – mówi Beata Badzyńska, współzałożycielka i CEO AR-Labs.io.

O badaniu wzroku należy pamiętać nie tylko przy okazji obchodów Światowego Dnia Wzroku.  Profilaktyka bowiem pozwala uniknąć wielu chorób lub zdiagnozować problem na etapie dającym możliwość wyleczenia.