Akupresura to dzisiaj niedoceniona metoda leczenia. Może ona jednak pomóc wielu osobom, w tym między innymi tym, aktywnie uprawiającym sport. Czym właściwie jest? Jakie korzyści niesie? Dlaczego przydatna jest mata do akupresury? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

 

Czym jest akupresura?

Akupresura to alternatywna metoda leczenia różnorodnych schorzeń. Wywodzi się z Azji, a dokładniej z Chin. Tam była już stosowana ponad 7 tysięcy lat temu. Wówczas uznawano ją za bardzo skuteczną metodę leczniczą. Dzisiaj również wiele osób docenia płynące z niej korzyści. Na jej temat powstało jednak wiele mitów. Przede wszystkim niesłusznie stawiana jest na równi z akupunkturą. Oczywiście obie formy leczenia łączy wspólny przedrostek. Łacińskie słowo "acus" oznacza igłę. Obie metody dość drastycznie się jednak od siebie różnią. Przede wszystkim z akupresury mogą korzystać nawet osoby, które odczuwają silny lęk przed igłami. Akupresura bazuje bowiem na nacisku poszczególnych punktów ciała, a nie nakłuwaniu ich igłami. Poza tym, aby skorzystać z dobrodziejstwa akupresury nie trzeba odwiedzać specjalistycznego gabinetu, jak w przypadku akupunktury. Wystarczy bowiem specjalna mata do akupresury.

Jakie korzyści przynosi akupresura?

Ucisk na poszczególne części ciała można uzyskać w różny sposób. Stosowane są do tego specjalne maty do akupresury, ale taki zabieg może też wykonać masażysta lub fizjoterapeuta, używając swoich dłoni. Akupresura nie powinna przy tym kojarzy się z silnym naciskiem. Może ona przybierać bowiem różne formy oddziaływania na ciało, w tym bardzo delikatny dotyk, a nawet głaskanie lub obmywanie ciała. Filozofia akupresury opiera się przy tym na tym, iż na naszym ciele występują punkty, których uciskanie powoduje odblokowanie przepływu energii do poszczególnych narządów. W specjalistycznej literaturze i licznych artykułach naukowych można znaleźć profesjonalne mapy ciała, ukazujące poszczególne punkty i tłumaczące ich działanie. Nawet nie wierząc w medycynę chińską i w cudowne uleczanie chorób poszczególnych narządów, trzeba przyznać, że pobudzanie zakończeń nerwowych wywołuje pozytywny efekt w obrębie układu neurohormonalnego. Mata do akupresury spowoduje wytwarzanie się serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jednocześnie akupresura może skutecznie obniżać ciśnienie krwi, a także polepszać dotlenienie i odżywienie organizmu.

Po jaki sprzęt do akupresury warto sięgnąć?

Specjalistyczna mata do akupresury dostępna jest między innymi w profesjonalnych sklepach z akcesoriami dla sportowców. Akupresura ma bowiem właściwości przyspieszające regenerację po wyczerpującym treningu siłowym lub wytrzymałościowym. Maty do akupresury dostępne są przy tym w różnych wariantach.