12 maja 2017 roku restauracja „biały królik” w Gdyni hucznie świętowała swoje drugie urodziny. Tego wieczoru w roli głównej wystąpiło, przewrotnie acz stosownie do okazji, jedyne w swoim rodzaju menu. Skomponował je Szef Kuchni, Marcin Popielarz, wspólnie z uznanymi kucharzami: Justyną Słupską Kartaczowską („jaDka” Wrocław) oraz Adamem Adamczakiem („Oskoma” Poznań).

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się rodzina, przyjaciele, sympatycy "białego królika", a także Redaktor Naczelna Zatoki Piękna - Estera Gabczenko. Gospodynie wieczoru - Anna Górska i Martyna Górska zadbały o to, by przybyli goście poczuli się dopieszczeni i wyjątkowo.

 

W menu królowało aż 13 pozycji kulinarnych majstersztyków takich jak:

 

Amuse Bouche:  

JSK: Szparagi z kwiatkami z łąki

AA: Wątróbka z królika\ złoto\ tarnina

Snack:

JSK: Arbuz w ginie z czarnym bzem

MP: Kozia rura z Borówkami i Słodem

Starter:

JSK: Jajo gęsie z majonezem groszkowym i marynowanymi sardelami

Soup:

AA: Przepiórka \dzika róża \smardze

Main Fish:

MP: Dorsz W Czarnych Kurkach z Palonym Kalafiorem i Topinamburem

Middle Course:

AA : szczaw\ twaróg

Main Meat:

JSK: Ozór cielęcy z hibiskusem i młodym burakiem z boćwiną

Dessert:

MP: Lody z Młodego Świerka / Biała Czekolada / Jabłko / Maślanka

Petit Fours:

JSK: trufle z koperkiem

AA: pralina marchewkowa

MP: Salsefia Gotowana 96 godzin  

 

A wszystko po to, by zaskoczyć i uwieść kulinarnie zgromadzonych gości. Marcin Popielarz tak podsumował samo menu uważam, że było spójne, a to ważne kiedy tworzy je trzech różnych szefów kuchni. Wszyscy wpisali się w nowoczesną kuchnię polską, co było zbieżne z ideologiami restauracji biały królik”.

Natomiast na pytanie redakcji Zatoka Piękna, skąd taki dobór kucharzy, powiedział: "Szanuję ich za pracę, którą wykonują, solidnie pracują na swój sukces i nie pchają się w światło fleszy. Wyrażają się poprzez codzienną ciężką pracę. Myślę, że to wszystko nas łączy."

 

Sylwetki szefów kuchni

 

Marcin Popielarz, restauracja "biały królik" (Gdynia)

Marcin Popielarz
Marcin Popielarz / fot. J. Ogórek

 

Znany jest ze swego zamiłowania do kuchni polskiej oraz kuchni regionalnej na bazie produktów od pomorskich dostawców. Marcin to także twórca alternatywnej współczesnej kuchni polskiej, namiętnie eksperymentujący z tradycyjnymi smakami i produktami w wersji fine dining, zaskakujący nietypowym łączeniem smaków i nowymi odsłonami tradycyjnych dań, które znamy z dzieciństwa. Marcin kształcił się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. Mimo młodego wieku, ma już za sobą wielkie doświadczenie. Pracował w restauracji sopockiego hotelu Sheraton, w londyńskiej Social Eating House, a następnie w Oslo - w Kolonihagen Frogner i słynnej restauracji Maaemo. Szefem kuchni w Białym Króliku jest od stycznia 2015 roku. Chciałby, aby restauracja, którą tworzy z taką pasją i zaangażowaniem znalazła się kiedyś w przewodniku Michelina. Zresztą każde zdobyte przez niego wyróżnienie okupione jest ciężką pracą. W wolnych chwilach lubi zgłębiać sztukę komponowania dań na talerzu. Czasem marzy o paru dniach wolnego. Mógłby go wtedy poświęcić na inne - poza kuchnią - hobby: futbol, filmy dokumentalne i sztukę użytkową, którymi bardzo się interesuje.

 

Justyna Słupska Kartaczowska, restauracja jaDka (Wrocław)

Joanna Słupska Kartaczowska
Joanna Słupska Kartaczowska / fot. J. Ogórek

 

„Moja prababcia i babcia gotowały doskonale – z perspektywy czasu myślę, że to był dla mnie znak, ale odczytałam go zdecydowanie za późno. Błądziłam studiując historię sztuki i charakteryzację filmową. Aż w końcu odnalazłam drogę – okazało się, że największą radość w życiu, sprawiało mi gotowanie kapuśniaku! Zostałam kucharzem. Z każdym krokiem coraz bardziej do mnie dochodziło, że to wyboista i kręta droga. Ale idę nią cały czas. Poprowadziła mnie przez Francję - było deszczowo i podłoże bagniste, ale nauczyłam się, jak radzić sobie ze zmiennością klimatu i opadami. W ten sposób upłynęły mi dwa lata spędzone w restauracji Palme d"Or 2 * w Cannes, które na długo zapadły mi w pamięć. Bywało, że droga była szeroka i świeciło słonce, i tutaj staje mi przed oczami prawie sześć lat, spędzonych w Hotelu Monopol we Wrocławiu, z czego przez ponad połowę pełniłam stanowisko szefa kuchni. Teraz idę pod górę wąską ścieżką, ale gdybym miłości nie miała, byłabym niczym. Zaczynam nowy etap we własnej restauracji jadka we Wrocławiu. Zmierzę się z kuchnią polską, która zawsze była dla mnie wyzwaniem.”

 

Adam Adamczak, Restauracja Oskoma (Poznań)  

Adam Adamczak
Adam Adamczak / fot. J. Ogórek

 

Swoja prawdziwą przygodę z gotowaniem rozpoczął pięć lata temu, gdy podjął pracę w restauracji Concordia Taste w Poznaniu. Został zatrudniony na stanowisku kucharza, ale jego pracowitość i pasja do gotowania sprawiły, że po niespełna roku został zastępcą szefa kuchni, a po dwóch latach objął stanowisko Szefa Kuchni Concordia Taste. W tym czasie udało mu się zdobyć m.in. I miejsce w Magazynie kulinarnym „Kuchnia” jako Kucharz odkrycie roku 2012. Przygotował również kolacje na Festiwalu Trans Atlantyk- Cooking up gdzie zaserwował swoje autorskie menu. Brał udział w kolacji Wine & Food Noble Night 2014.W 2015 roku trafił do czwartej edycji programu Top Chef, gdzie trafił do finałowej trójki. Wyróżniony w Przewodniku Gault et Millau jako Młody Talent 2015. Zdobywca dwóch czapek w żółtym przewodniku Gaullt&Millau Polska 2016. Obecnie Szef Kuchni i właściciel Restauracji Oskoma w Poznaniu, w której serwuje swoje autorskie menu.

 

Restauracja "biały królik"

„biały królik” to restauracja znajdująca się Quadrille Conference & Spa w Gdyni – luksusowym kompleksie pałacowo-parkowym urządzonym w stylistyce „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Już sama nazwa, a także wystrój sal nawiązują do tej bajkowej i wielopoziomowej powieści. Konsekwentnie „biały królik” miał z założenia być miejscem zaczarowanym i lekko zwariowanym, przestrzenią stworzoną z fantazją, gdzie rzeczywistość styka się z magią nawet na talerzu, a kuchnia poszerza horyzonty smaków. Tak oryginalna restauracja potrzebowała odpowiedniego Szefa Kuchni, który by tym oczekiwaniom sprostał. Wybór padł na Marcina Popielarza. To on w krótkim czasie wyniósł „białego królika” na wyżyny rozpoznawalności, na których nadal się utrzymuje. Świadectwem tego jest docenienie restauracji kolejny rok z rzędu przez renomowany przewodnik kulinarny Gault & Millau. Menu „białego królika” sięga do korzeni kuchni polskiej, bogatej w mięsa, ryby, warzywa, sery i leśne zioła. Kreatywność Szefa Kuchni pozwala przenieść się w podróż do smaków z dzieciństwa. Specjalnością restauracji są receptury wywodzące się z Kaszub, Żuław, Mierzei i opierające się na lokalnych produktach. Obiekt z dumą wspiera lokalne gospodarstwa, kupując naturalne, świeże i pełnowartościowe składniki od wyselekcjonowanych producentów, co daje pewność, że serwowane dania są zawsze najwyższej jakości. Dziś „biały królik” to synonim: kuchni kreatywnej, degustacyjnej, bogatej w formy, zaskakującej nietypowym łączeniem smaków, estetyką, wizualnością dań, spajającej tradycję z nowoczesnością, a także silnie osadzonej w propozycjach regionalnych oraz polskich. Tradycyjne potrawy ubrane są tu w dodatki, które odpowiadają współczesnym trendom fine dining. Karta restauracyjna zmienia się średnio co trzy tygodnie, a propozycje kulinarne Marcina Popielarza nieustannie zachwycają niepowtarzalnym smakiem i artystycznym wręcz wyglądem.

Motto Szefa Kuchni to: jesteś taki, jaki twój ostatni serwis – niepewność to największa motywacja do cięższej pracy.